Situácia v žilinskej nemocnici je stabilizovaná, rokuje sa s lekármi

Napriek tomu, že v žilinskej fakultnej nemocnici s poliklinikou je krízový stav, situácia je podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej stabilizovaná a starostlivosť o pacientov je zabezpečená. Na miesto už smeruje šéfka rezortu Zuzana Zvolenská, ktorá sa pre situáciu predčasne vracia z Bruselu. V noci by na mieste mala mať brífing aj s ministrom obrany Martinom Glváčom.

Nemocnica má problém so zabezpečením ústavných pohotovostných služieb po tom, čo lekári z viacerých oddelení podali dnes hromadné výpovede zo služieb. Prevoz pacientov do iných nemocníc však zatiaľ nebol potrebný. Takéto riešenie hrozilo vzhľadom na to, že výpovede prišli krátko pred začiatkom pohotovostných služieb. Podala ich vyše polovica lekárov, dôvodom bola podpora kolegov z ortopédie.

Situáciu tak pomáhajú riešiť ostatní lekári zo žilinskej nemocnice, ako aj dvaja vojenskí lekári a jeden lekár z Ružomberku. Vedenie nemocnice v súčasnosti od 16.00 h. rokuje s predstaviteľmi odborov o riešení situácie. Výpovede zo služieb lekárov prišli po tom, čo nemocnica prepustila viacerých lekárov, ktorí nepristúpili na nové zmluvy. Tie majú reagovať na potrebu nemocnice šetriť finančné prostriedky, z ktorých väčšinu dáva na mzdy zamestnancov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: