Krízový stav v žilinskej nemocnici trvá, k dohode s odbormi nedošlo

Dnešné niekoľkohodinové rokovanie v žilinskej fakultnej nemocnici s poliklinikou, kde je krízový stav pre hromadné vypovedanie ústavných pohotovostných služieb lekármi, neprinieslo vyriešenie situácie. Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej bude napriek tomu o pacientov postarané. Šéfka rezortu Zuzana Zvolenská vzhľadom na situáciu prerušila pracovnú cestu v Bruseli a vrátila sa do SR.

Čižmáriková priblížila, že šéf nemocnice Štefan Volák na rokovaní sľúbil odborom stiahnutie všetkých 18 výpovedí lekárom, ako aj zastavenie zlučovania oddelení. Odborári zase boli ochotní hovoriť o znižovaní platov tamojších lekárov. Ako však poukázala Čižmáriková, problém nastal pri požiadavke, aby lekári počas rokovaní nastúpili na pohotovostné služby. To mali odmietnuť.

"Je nám ľúto, že pán riaditeľ sa nechce dohodnúť napriek tomu, že mu lekári vyšli v ústrety a tak, ako sme informovali už pred pár dňami, ponúkli aj zníženie svojej mzdy," uviedol šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Ich podmienkou malo byť, že ušetrené finančné prostriedky sa použijú na zvýšenie mzdy pre ostatný zdravotnícky personál. K podmienke obnovenia služieb sa odbory vo svojom stanovisku nevyjadrili.

"Stále nechápeme, ako mohli byť lekári vyhodení z dôvodu nadpočetnosti, ak pre ich nahradenie bolo nutné povolať armádu," skonštatoval Visolajský. Reagoval tak na fakt, že so službami teraz vypomáhajú aj vojenskí lekári po dohode rezortov zdravotníctva a obrany. "Očakávame, že nadpočetnosť týchto lekárov ako dôvod ich prepustenia pán riaditeľ vysvetlí celému Slovensku," doplnil.

Nemocnica má problém so zabezpečením ústavných pohotovostných služieb po tom, čo lekári z viacerých oddelení dnes podali hromadné výpovede zo služieb. Prevoz pacientov do iných nemocníc však zatiaľ nebol potrebný. Takéto riešenie hrozilo vzhľadom na to, že výpovede prišli krátko pred začiatkom pohotovostných služieb. Podala ich vyše polovica lekárov, dôvodom bola podpora kolegov z ortopédie.

Situáciu pomáhajú riešiť ostatní lekári zo žilinskej nemocnice, ako aj dvaja vojenskí lekári a jeden lekár z Ružomberka. Výpovede zo služieb lekárov prišli po tom, čo nemocnica prepustila viacerých lekárov, ktorí nepristúpili na nové zmluvy. Tie majú reagovať na potrebu nemocnice šetriť finančné prostriedky, z ktorých väčšinu dáva na mzdy zamestnancov. Odbory však za problémami nemocnice vidia najmä nízke platby od zdravotných poisťovní.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: