LOZ zvažuje vyhlásenie štrajkovej pohotovosti vo všetkých nemocniciach

Lekárske odborové združenie (LOZ) zvažuje vyhlásenie štrajkovej pohotovosti vo všetkých nemocniciach na Slovensku. Reaguje tak na udalosti v žilinskej fakultnej nemocnici, kde boli dnes zastavené všetky operačné výkony. Stalo sa tak preto, že nebolo možné zaručiť nástup lekárov do práce.

"Dôvodom, prečo sme štrajkovú pohotovosť stále nevyhlásili, je naša úprimná snaha riešiť nepriaznivú situáciu v žilinskej nemocnici a vytvoriť také podmienky na rokovania, ktoré umožňujú dohodnúť sa," vyhlásil predseda LOZ Peter Visolajský. Termín vyhlásenia štrajkovej pohotovosti pritom nespresnil, hoci nevylúčil, že by k tomu mohlo dôjsť aj v najbližších dňoch. Všetko bude závisieť od priebehu rokovaní v žilinskej nemocnici.

Lekári podľa Visolajského informovali ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú (nominantku Smeru-SD) o možnosti nezabezpečenia pohotovostných služieb ešte v lete, teda dlhý čas predtým, ako v nemocnici vznikla krízová situácia. Podobným problémom pritom podľa neho čelila aj prešovská nemocnica. Visolajský preto nevylúčil, že by sa masové vypovedanie služieb mohlo zopakovať aj v ďalších zdravotníckych zariadeniach na Slovensku.

Zástupcovia LOZ sa vo štvrtok (6.12.) stretli s vedením žilinskej nemocnice, aby prerokovali svoje požiadavky. Riaditeľ nemocnice Štefan Volák na rokovaní sľúbil odborom stiahnutie všetkých 18 výpovedí lekárov, ako aj zastavenie zlučovania oddelení. Odborári zase boli ochotní hovoriť o určitom znižovaní platov tamojších lekárov. Dohoda napriek tomu nepadla. Podľa šéfa LOZ spor vznikol okolo fungovania nemocnice. "Nie je to len o platoch, je to o nevýhodných pracovných zmluvách, ktoré mali lekári podpísať, je to o rušení a zlučovaní oddelení," zdôvodnil Visolajský.

Podozrenie lekárskych odborárov vyvolávajú aj niektoré osoby okolo riaditeľa nemocnice. Menovite spomenuli krízového manažéra fakultnej nemocnice Tomáša Tvarůžeka. "Jeho firma tam, kde vstúpila, tam v Čechách zanikla nemocnica," poznamenal Visolajský.

Kritický stav v žilinskej nemocnici vznikol po tom, ako vo štvrtok (6.12.) lekári z viacerých oddelení podali hromadné výpovede z pohotovostných služieb. Vzhľadom na to, že výpovede prišli krátko pred ich začiatkom, hrozilo, že pacientov budú musieť previezť do iných nemocníc. Výpadok sa však nakoniec na poslednú chvíľu podarilo vykryť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: