Slovensko musí zaplatiť Union ZP 25 miliónov eur

Slovenská republika dnes prehrala dlhotrvajúci spor s holandskou spoločnosťou Achmea, ktorá vlastní Union zdravotnú poisťovňu. Medzinárodný arbitrážny tribunál rozhodol, že štát musí zaplatiť súkromnej spoločnosti 22 miliónov eur ako kompenzáciu škody, ktorá jej mala vzniknúť v dôsledku takzvaného zákazu zisku pre zdravotné poisťovne. Slovensko by tiež malo uhradiť náklady na právne služby a poplatky spojené s arbitrážou v celkovej sume tri milióny eur. TASR dnes o tom informovala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Judita Smatanová.

"Rozhodnutia obidvoch súdov – Ústavného súdu SR a Medzinárodného arbitrážneho tribunálu – jasne poukazujú na to, že akékoľvek pokusy presadiť vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní sa skončí neúspechom, za cenu veľkých nákladov slovenských daňových poplatníkov. Tieto peniaze by bolo lepšie použiť na zlepšenie kvality slovenského zdravotníctva," povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Achmea Willem van Duin.

Ako priblížila Smatanová, podľa rozhodnutia tribunálu Slovensko v roku 2006 a 2007 porušilo ustanovenia investičnej dohody medzi Holandskom a SR, a to zásadnými zmenami v legislatíve poisťovníctva s cieľom vytlačiť a poškodiť investorov súkromných zdravotných poisťovní.

Legislatívnu úpravu zakazujúcu zdravotným poisťovniam tvorbu zisku zaviedla od roku 2008 prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Akcionári Union ZP následne zažalovali Slovensko na medzinárodnom arbitrážnom súde, štát výzvu na dohodu o mimosúdnom vyrovnaní odmietol.

Ústavný súd SR v januári 2011 rozhodol, že právna norma nie je v súlade s Ústavou SR. Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), ktorá vo svojich programových tézach avizovala obnovenie tvorby zisku za jasne stanovených pravidiel, na to reagovala novelizáciou dotknutého zákona. Zdravotné poisťovne tak vlani opäť dostali možnosť opätovne tvoriť zisk, ale s podmienkami.

Poistná skupina Achmea pôsobí okrem Slovenska aj v Holandsku, Turecku, Rusku, Grécku, Rumunsku, Bulharsku a Írsku. Spoločnosť zamestnáva takmer 22.000 ľudí. Jej poisťovňa Union ZP pôsobí na slovenskom trhu zdravotného poistenia od roku 2006.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: