Ako správne sedieť...

Ako správne sedieť...
Zdroj: bigstockphoto.com

Čoraz viac ľudí trávi podstatnú časť pracovného času za písacím stolom. Pre chrbticu to značí trvalú záťaž, na ktorú reaguje stuhnutím svalstva. Najčastejšie je postihnuté svalstvo šije a pliec. Sedavé zamestnania v skutočnosti namáhajú chrbticu práve tak, ako zamestnania, pri ktorých sa treba často krčiť alebo nosiť bremená. Vysoká koncentrácia, stres, pokrivený a jednostranný sed vyprovokujú bolesti chrbta. Zmeniť situáciu na pracovisku však často nie je ľahké.

Počas pracovného dňa sa snažte robiť si prestávky na malú prechádzku , prípadne aspoň sa na chvíľu postaviť a povyťahovať a precvičiť si pár nenáročných cvikov. Urobíte tým pre seba i chrbticu veľmi veľa. V prvom rade je nutné naučiť sa a dodržiavať správny sed. Pre medzistavcové platničky v driekovej oblasti je najvhodnejší sed s chránenou pozíciou chrbtice – tzv.“chlapský sed“ s klopením panvy dopredu. Platí pravidlo 90 stupňov – 90 stupňov v členkových klboch,90 stupňov v kolenných kĺboch a 90 stupňov v bedrových klboch, dolné končatiny sú široko rozkročené na 90 st.

Zásada správne sedieť po celý deň platí aj doma . K sedu patrí aj poučenie o tom, ako vstávať zo stoličky. Pri vstávaní zo sedu do stoja sa musíme snažiť vyhnúť zohnutiu trupu ohýbaním driekovej chrbtice. Urobíme to tak, že ťažisko tela v sede prenesieme pri vystretom chrbte dopredu, pričom následne do vzpriamenia použijeme silu dolných končatín.

Zdynamizovanie sedu je nová tendencia v prevencii problémov s chrbticou. Zdynamizovaním sedu /na lopte, dynamickom PC vankúši, valcovej úseči , či špecialnych stoličkách/ podporujeme zapájanie predovšetkým hlbokých svalov chrbta. Pri voľbe stoličky treba dbať o to , aby mala päť samostatne sa otáčajúcich koliesok s hydraulickým pružením, ktoré bez nárazu stlmia aj dosadnutie v najnižšej polohe. Operadlo by malo byť pohyblivé, sedadlo výškovo nastaviteľné, mierne sklonené dopredu a hrana sedadla by mala byť zaoblená. Opierky predlaktí odľahčia ramená.Treba dbať aj na správnu výšku pracovnej plochy . Pri stole rozhoduje nielen výška a šírka , ale aj hĺbka, aby napríklad monitor počítača bol v správnej vzdialenosti a v rovnej polohe.

Autor článku: MUDr. Dana Nováková

Dátum zverejnenia: