korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Darčeky predchádzajúceho vedenia rezortu MZSR mali podobu nášľapných mín

Ministerstvo zdravotníctva odmieta vyjadrenia predstaviteľov KDH Jána Figeľa a Ivana Uhliarika, ktorí kritizovali smerovanie slovenského zdravotníctva za súčasnej vlády. "Predniesli negatívnu správu o vývoji zdravotníctva, pričom to boli práve oni, ktorí neposunuli slovenské zdravotníctvo ku kvalite, zato však sľubovali zisky z liekovej reformy, najskôr dokonca s víziou až 150 miliónov eur. Realita však bola celkom iná, čo sa ukázalo aj pri napĺňaní mzdových požiadaviek zdravotníckych pracovníkov," reagovala pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.

Ministerstvo tak podľa jej slov naprávalo chyby niekoho, kto predložil na schválenie zákony bez reálneho zabezpečenia pokrytia zvýšených nákladov. Podotkla, že exminister Uhliarik síce rátal s úsporami, ale tie mali byť fiktívne. "Výsledkom jeho "ozdravovania" boli reformné zákony, ktoré mali zvyšovať kvalitu zdravotnej starostlivosti a byť ústretové voči potrebám pacientov, pravdou však je, že vedenie rezortu na čele s ministerkou Zuzanou Zvolenskou muselo okamžite naprávať tieto "ozdravné" kroky," doplnila. Problémom mal byť napríklad nákup vakcín, reexport liekov či rastúce doplatky pacientov za lieky, alebo vernostné systémy v lekárňach.

Dnešné vyhlásenia predstaviteľov KDH vníma ministerstvo ako pokus o zaujatie s argumentmi, ktorých váha sa nebezpečne prechyľuje na kôpku problémov, ktoré zanechalo predchádzajúce vedenie rezortu zdravotníctva. "Občania sa katastrofických prognóz a scenárov skutočne nemusia obávať, všetky pripravované kroky ministerstva zdravotníctva majú jediný cieľ, ktorým je kvalitná zdravotná starostlivosť, sociálne únosná pre pacientov. A zaručene dobrou správou je aj to, že od nového roka môže každá lekáreň poskytnúť zľavu na doplatkoch všetkým pacientom," zhrnula Čižmáriková.

Líder KDH Ján Figeľ dnes vyhlásil, že slovenské zdravotníctvo čaká namiesto ozdravenia otrávenie, pričom najväčšou hrozbou sú preň strana Smer-SD a ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (nominantka Smeru-SD). Dôvodom má byť to, že štátny rozpočet je nereálny čo do čísel a ambícií a škodlivý z hľadiska dosahov, a to sa týka nielen ekonomiky, ale aj zdravotníctva.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: