Cítite sa oslabení?

Cítite sa oslabení?
Zdroj: bigstockphoto.com

S príchodom sychravých dní sa opäť začíname obávať nástrah zimy – prechladnutia a chrípky. A právom. Ak máme nedostatočnú kondíciu, sme vystavení každodennému nervovému vypätiu, nedožičíme si dostatočný spánok a zabúdame na prevenciu, je viac-menej isté, že sa u nás ohlásia... Ako ochoreniam predchádzať?

Premýšľajme, prečo sa nikdy nenakazia všetci, ktorí prišli s agresívnymi vírusmi a baktériami do styku? Odpoveď je jednoduchá, to, či ochorieme, závisí od toho, akú máme silnú imunitu. Keby všetky vírusy a baktérie narazili v našom organizme na pluk dobre vyzbrojených vojakov, ktorí by proti nim okamžite vyrazili do útoku, nemali by šancu. Ibaže na to, aby sme si udržiavali pomyselnú armádu imunitného systému v ustavičnej pohotovosti, myslí iba málokto z nás. Pokúsme sa o to, snažme sa, aby sa prevencia stala súčasťou nášho každodenného života.

Obliekajme sa primerane počasiu, bráňme sa prechladnutiu. Stravujme sa racionálne – málo tukov, veľa vitamínov a vlákniny. Určite nestačí doplniť si ich deficit jednorazovo. Ich preventívne užívanie môže zabrániť prepuknutiu choroby. Vezmime teda svoje zdravie do vlastných rúk.

Posilnenie imunity

Každé ráno si dožičme vitamínový doping – pohár šťavy z jedného vytlačeného citróna osladený lyžičkou medu.

Na pokrytie dennej dávky potrebných živín lekári odporúčajú aj ďalšie vitamíny či viaceré minerálne látky. Deficit  čerstvých vitamínov v zimnej strave doplňme prostredníctvom multivitamínových prípravkov.

Dokonalým preventívnym ochrancom nášho zdravia sú vitamíny patriace do skupiny antioxidantov (C, E, A) a spolu s nimi minerály zinok a selén - zvyšujú obranyschopnosť organizmu pri infekcii, sú nepostrádateľné pri nadmernej záťaži aj v starobe. Únavu a nedostatok energie prekonáme s vitamínmi radu B. Ich absencia zapríčiňuje nervozitu, vnútorný nepokoj, podráždenosť, nízku výkonnosť a má na svedomí stratu hormonálnej rovnováhy. Tu je dostupný jedinečný B – komplex s predĺženým účinkom - pomôže organizmu dať sa dohromady tak pri vyčerpanosti či nadmernej strate hmotnosti.

Áno zdravým baktériám

Nezabúdajme tiež na to, že imunitu ovplyvňuje aj zdravie čreva. Obnovme jeho prirodzenú mikroflóru! Nielen po užívaní antibiotík, ale aj preventívne! Mnohé štúdie potvrdzujú význam probiotických baktérií pre jeho zdravie. Sú doslova čističmi hrubého čreva, vďaka čomu umožňujú organizmu bojovať proti mnohým ochoreniam a posilňovať imunitný systém. Tráviaci trakt tvorí až 70 % nášho imunitného systému, preto nedostatok potrebných probiotík môže byť príčinou rôznych zdravotných problémov súvisiacich s imunitou.

Kefír, jogurt či doplnok stravy?

Prirodzeným zdrojom probiotických baktérií sú kyslé mliečne výrobky (kefíry, jogurty). V spomínaných
mliečnych produktoch je, žiaľ, ich množstvo nízke a na podporu imunity jednoducho nepostačuje. Obecne však platí, že potrebné množstvo týchto baktérií sa nachádza v doplnkoch výživy z lekárne, ktoré obsahujú laktobacily – predovšetkým Lactobacillus acidophilus, ktorý pracuje ako regulátor baktérií v našich črevách. Neničí zlé baktérie, ako sa mnohí z nás mylne domnievajú, ale obýva črevné steny a chráni tráviaci systém tým, že zabraňuje nežiadúcemu premnožovaniu zlých baktérií.

Rýchly zásah

Jedným z najúčinnejších preparátov proti prechladnutiu a chrípke je vitamín C, najlepšie v kombinácii s výťažkom Echinacey – aktivuje imunitný systém, pôsobí protivírusovo, blokuje šírenie infekcií. Preventívne užívanie tohto dua v zimnom a chrípkovom období môže zabrániť prepuknutiu choroby.

Autor článku: časopis Moderná žena

Dátum zverejnenia: