Štátna VšZP plánuje rok ukončiť so ziskom 25 miliónov eur

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa plánuje tento rok ukončiť s pozitívnym hospodárskym výsledkom, pretože ku koncu roka predpokladá zisk 25 miliónov eur. Ku koncu októbra bol výsledkom hospodárenia poisťovne plus vo výške 24,8 milióna eur. Na tlačovej konferencii informoval o tom dnes šéf poisťovne Marcel Forai.

Zisk sa má použiť na povinný odvod do rezervného fondu a na ďalšie financovanie zdravotnej starostlivosti. Štátna poisťovňa, ktorá má okolo 3,5 milióna poistencov, skočila vlani tiež v pluse, ale bol o takmer 20 miliónov nižší, zisk dosiahol 5,7 milióna eur. Najväčšia poisťovňa v tomto roku zlepšila výber poistného, získala viac peňazí z nového mechanizmu prerozdeľovania peňazí z poistencov, keďže má viac chronicky chorých poistencov či realizovala centrálne nákupy liekov.

Štátna poisťovňa šetrila aj na prevádzkových nákladoch, oproti možnosti, ktorú jej dáva zákon, vyčerpala na tento účel asi o 11 miliónov eur menej. Úsporu prinieslo zrušenie pozície riaditeľov okresných pobočiek či nižšie náklady na softvér k ročnému zúčtovaniu poistného. Spomínané centrálne nákupy mali v tomto roku ušetriť 11 miliónov eur.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: