Ministerstvo plánuje urobiť poriadok s poplatkami v zdravotníctve

Vyriešenie problematiky poplatkov v ambulanciách či nemocniciach by podľa ministerstva zdravotníctva malo prísť na budúci rok. Poplatky predstavujú asi tretinu podnetov, pre ktoré sa pacienti obracajú na ministerstvo. Rezort najprv plánuje predstaviť analýzu všetkých poplatkov v systéme, ktorú pripravuje už niekoľko mesiacov, následne má prísť návrh riešenia.

"Ministerstvo zdravotníctva už niekoľko mesiacov robí na analýze všetkých poplatkov v systéme, nielen v ambulanciách, ale aj nemocniciach," povedala pre TASR hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková. Pokračovala, že analýza je viac-menej už sfinalizovaná a začiatkom budúceho roka ju chce ministerstvo prezentovať najprv odborným skupinám a následne verejnosti.

"Táto analýza už teraz hovorí, že existuje viac ako sto rôznych poplatkov, naozaj veľa poplatkov je nezmyselných," uviedla Čižmáriková. Poukázala pritom napríklad na poplatky za klimatizáciu v čakárni či vstup do objektu alebo vysoké poplatky za potvrdenia.

"Základ tej analýzy bude, že sa predstaví, aké poplatky máme, kde problém je, kde problém nie je, ako to ideme riešiť," skonštatovala. Ministerstvo zatiaľ nevie, akou formou sa bude úprava poplatkov realizovať, avizuje však, že minimálne sa určia hranice, aby pacienti vedeli, za čo lekár môže pýtať peniaze a za čo už nie.

O potrebe úpravy poplatkov hovoria aj ambulantní lekári. Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR presadzuje, aby vznikol presný zoznam výkonov, za ktoré by si mohol lekár vypýtať od pacienta doplatok, keďže jej prekáža chaotickosť súčasného systému priamych úhrad. Nie každý lekár si totiž v súčasnosti nárokuje na doplatok pri výkonoch, ktoré mu zdravotná poisťovňa nehradí, hoci má na to právo. Rozdielne sú aj ceny za tieto výkony.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: