Aj domáce zvieratá, ktoré sú členmi rodiny, si zaslúžia vianočné darčeky

Aj domáce zvieratá, ktoré sú členmi rodiny, si zaslúžia vianočné darčeky
Zdroj: bigstockphoto.com

Aj domáce zvieratá, ako členovia rodiny, si zaslúžia vianočné pozornosti. Pre TASR to uviedol veterinárny lekár Tibor Brauner.

"Kedysi dávali domáci gazdovia darčeky dobytku alebo iným druhom zvierat, aj keď s nimi neboli v takom úzkom kontakte, v akom sú ľudia dnes," konštatoval Brauner s tým, že domáci miláčikovia nám počas roka prinášajú veľa radosti, preto si podľa neho určite nejaký darček zaslúžia. Upozornil, že aj oni dokážu pochopiť sviatočnú atmosféru a z darčeka sa tešiť. "Pre zvieratá je najlepší darček nejaká pochúťka, niečo, čo obľubujú a čo nemôžu dostávať stále, ale malo by ísť o jedlo určené pre zvieratá. Sú to aj rôzne hračky, ktoré dokážu psy a mačky využiť a tešiť sa z nich," dodal odborník.

Vianočnú atmosféru dokážu podľa veterinárneho lekára postrehnúť aj domáce zvieratá. "Psy a mačky dokážu vycítiť nervozitu predvianočných príprav a neskôr zasa oceniť domácu pohodu. Prítomnosť všetkých členov rodiny doma berú ako priaznivú situáciu pre ich samotné psyché," vysvetlil.

Brauner zároveň upozornil na nebezpečenstvo sviatočného prejedania sa domácich zvierat. "Po vianočných sviatkoch majú veterinári viac práce práve v dôsledku problémov tráviaceho traktu spôsobených nadmernou konzumáciou alebo konzumáciou nevhodných potravín," spresnil s tým, že u zvierat ide najmä o rôzne zvracania a hnačky. Pre zvieratá je nevhodná najmä ľudská strava, aj keď im často chutí. Najvhodnejšou potravou pre psy a mačky sú granule. Skladba stravy zvierat sa dá spestriť rôznymi pochúťkami, ktoré ale nie sú určené na dlhodobú konzumáciu, a ktoré ponúkajú špecializované predajne s chovateľskými potrebami. Zloženie týchto potravín vyvíjajú tímy veterinárnych lekárov.

"Ľudská strava je pre psa škodlivá preto, že pes aj mačka majú úplne iný metabolizmus ako človek. Rôzne dochucovadlá sú pre ne škodlivé. Napríklad soľ pridávaná do ľudskej stravy v primeraných množstvách je pri dlhodobom podávaní pre psa veľmi škodlivá," zhodnotil Brauner. Vystríhal aj pred kŕmením zvierat a korenistou, vyprážanou ľudskou stravou. V súvislosti so stravovaním je medzi domácimi miláčikmi veľkým problémom aj obezita, ktorú človek nesprávnym stravovaním u zvieraťa spôsobí oveľa skôr ako u seba. Obezita u zvierat podmieňuje množstvo zdravotných problémov od kardiovaskulárnych ochorení, cez ochorenia kĺbov a chrbtice, gynekologické ochorenia až po ochorenia obličiek a iných vnútorných orgánov.

Niektoré plemená sú na obezitu predisponované viac ako iné. "Plemenná predispozícia je dôležitejšia ako samotný temperament psa, pretože sú plemená, ktoré sú menej temperamentné, to znamená, že generácie nie sú zvyknuté behať. Keby sme však ubrali pohyb zvieraťu, ktoré je predisponované na väčší objem pohybu, obezita zákonite príde," uviedol veterinárny lekár s tým, že prevenciou správnej stravy sa dá mnohým ochoreniam predísť. Zvieratá potrebujú správnu a pravidelnú životosprávu. "Musíme sa riadiť vekom zvieraťa.

Šteniatka by mali dostávať stravu päťkrát denne a postupne by sme sa mali dostať na jednu dávku stravy denne. Kŕmenie psov viackrát denne, prípadne ponechanie stáleho prístupu k jedlu je častou chybou chovateľov," povedal. Pes je svojou podstavou mäsožravá šelma, ktorá si raz za deň niečo uloví. K tomuto treba prispôsobiť spôsob stravovania a režim kŕmenia. Mačka má na rozdiel od psa iný tráviaci systém, je 10- až 15-krát denne a u nej sa vyžaduje stály prístup k jedlu. Chodiť von s ňou netreba, prípadne chodí von sama.

Frekvencia prechádzok u psov závisí od plemena a nastaveného systému. Psov treba vyviesť ráno a večer a popoludní mu treba dopriať 1- až 1,5-hodinovú dlhšiu prechádzku.

"Vianoce sú pre našich zverencov príjemným obdobím, pretože majiteľ sa môže zvieraťu viac venovať, ale aj počas sviatkov treba dbať na pravidlá správnej životosprávy nášho miláčika," uzavrel Brauner.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: