korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Rusko obmedzí nákup zahraničných liekov, aby podporilo domáci priemysel

Ruská vláda obmedzí nákupy zahraničných liekov s cieľom ochrániť po vstupe do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) domáci farmaceutický sektor a podporiť jeho produkciu. Informovala o tom agentúra RIA Novosti, ktorá sa odvolala na ekonomický denník Vedomosti.

Návrhy, ktoré predložili ministerstvo pre hospodársky rozvoj a ministerstvo priemyslu a obchodu, počítajú s tým, že zahraniční dodávatelia sa nebudú môcť zúčastniť na štátnych tendroch na nákup takých liekov, pri ktorých existujú minimálne dve oficiálne uznané domáce alternatívy. Výnimkou budú len dodávatelia z Bieloruska, keďže krajina je v colnej únii s Ruskom. Návrh je v súlade s nedávnym dekrétom ruského prezidenta Vladimira Putina, podľa ktorého by sa do roku 2018 malo až 90 % "strategicky dôležitých" liekov vyrábať na území Ruska.

Podľa Sergeja Šuljaka, šéfa spoločnosti pre výskum farmaceutického trhu DSM Group, nakupuje Rusko v súčasnosti zhruba 85 % liekov od zahraničných firiem. Dovážané lieky predstavujú približne 70 % z celkového objemu liekov používaných v nemocniciach a v iných oblastiach zdravotníctva je tento podiel ešte vyšší, dodali analytici DSM Group. V minulom roku až 93 % najdrahších liekov, ktoré nakúpil štát, bolo dovezených.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: