Za negatívum roka považuje I. Uhliarik podnet k zákonu o mzdách sestier

Exminister zdravotníctva a poslanec Národnej rady SR Ivan Uhliarik (KDH) považuje za najväčšie negatívum tohto roka podnet, ktorý viedol k pozastaveniu účinnosti zákona o mzdách sestier. "Zabránil zvýšeniu platov všetkých sestier tak, ako sme to prijali v zákone začiatkom roka 2012. Rezerva 50 miliónov eur na platy sestier sa tak nenávratne stratila," povedal pre TASR. Za vinu to dáva vtedajšiemu prezidentovi Slovenskej lekárskej komory a súčasnému poradcovi premiéra pre zdravotníctvo Milanovi Dragulovi.

Za ďalšie veľké negatívum označil zrušenie nastavenia cien liekov na druhú najnižšiu cenu v Európskej únii, čo podľa neho spôsobí rast cien liekov. "Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská sama v médiách potvrdila, že moja lieková reforma šetrila zdravotníctvu štyri milióny eur mesačne tým, že sme takto nastavili ceny liekov a že sme zaviedli generickú preskripciu. Napriek tomu, zrušila toto nastavenie, hoci nevedela vyčísliť, čo táto zmena spôsobí. Sú to chyby, ktoré nás pripravujú o milióny eur a plnia vrecká farmaceutických firiem," skonštatoval Uhliarik.

Ako pozitívum vníma, že ministerstvo vytiahlo zo "šúflíka" návrh zákona, ktorý sa pripravil ešte za jeho pôsobenia, ale nestihol prijať pre pád vlády. Má ísť o právnu normu, ktorá zmenila spôsob prerozdeľovania peňazí medzi zdravotnými poisťovňami, ten zohľadňuje aj chorobnosť a má byť spravodlivejší. Naopak, ako veľkú chybu vidí zavedenie koncovej siete nemocníc, ktoré majú bez ohľadu na kvalitu zaručené zmluvy so zdravotnými poisťovňami.

Na otázku, či možno na budúci rok očakávať turbulencie aj vzhľadom na požiadavky zdravotníkov skonštatoval, že neverí, že šéf Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár, ktorý má byť podľa jeho slov človek blízky Smeru-SD, bude pre lekárov čokoľvek silno presadzovať. "Žiaľ, lekári doplácajú na jeho politické hry. Vďaka jeho vydieraniu lekári stratili morálny kredit v spoločnosti, a preto sa im bude veľmi ťažko presadzovať ďalšie zvyšovanie platov, hoci sa o to určite aspoň symbolicky budú pokúšať," myslí si Uhliarik.

Ako ďalej poukázal, veľmi ho koncom roka prekvapili sestry, ktoré vraj podobne ako učitelia "záhadne" prestali bojovať za svoje oprávnené požiadavky. Obáva sa, že Smer uzavrel alebo uzavrie tichú dohodu s vedením sestier, ktoré tak bude bojovať za požiadavky sestier len formálne. "Ak sa podarí ostatným zdravotníckym pracovníkom zjednotiť sa, majú veľkú šancu, že im vláda vyjde v ústrety. Ľahšie sa obhajuje zvyšovanie 400 eurových platov fyzioterapeutov ako lekárov, z ktorých mnohí zarábajú viac ako 1500 eur," uzavrel.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: