Najväčšou výzvou bude podľa I. Uhliarika zastaviť plán jednej poisťovne

Najväčšou výzvou pre celú spoločnosť bude podľa exministra zdravotníctva a poslanca Národnej rady SR Ivana Uhliarika (KDH) na budúci rok zastaviť "šialený" plán premiéra Roberta Fica a Smeru-SD na vyplatenie a vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní. "R. Fico chce súkromným akcionárom vyplatiť desaťročný zisk dopredu, čím zdravotníctvo pripraví o stovky miliónov eur a ďalšie stovky miliónov eur nás budú stáť prehraté arbitráže," povedal pre TASR Uhliarik.

V tejto súvislosti pripomenul prehratú arbitráž s akcionárom Union zdravotnej poisťovne, nechápe preto, čo vládu motivuje k tomu, aby boli štát a pacienti ochudobnení o ďalšie peniaze. Myslí si, že ak štát naozaj získa peniaze za privatizáciu štátnych podnikov, mal by ich investovať do rekonštrukcie nemocníc a dať ich na platy zdravotníckych pracovníkov. "Stále sa mi nechce veriť, že R. Fico vyplatí stovky miliónov eur miliardárom a potom sa bude s úsmevom pozerať do očí sestier, ktoré zarábajú 400 eur mesačne," doplnil.

Skonštatoval, že ak chce Smer-SD obmedziť zisk súkromných zdravotných poisťovní, môže ďalej sprísňovať zákon, ktorý sa prijal za jeho pôsobenia a určil podmienky na tvorbu zisku zdravotných poisťovní. "Určite to podporím. Obávam sa však, že premiér už postupuje podľa tichých dohôd a cieľom jeho krokov je, aby niekto na tom dobe zarobil," vyhlásil.

Bývalý šéf rezortu zdravotníctva je okrem toho presvedčený, že v budúcom roku bude pokračovať veľké zadlžovanie zdravotníctva. "Štát zaplatí do zdravotníctva za svojich poistencov o 70 miliónov eur menej, ako v minulom roku. Nemocnice tak budú tvoriť obrovské dlhy, predĺžia sa čakacie lehoty na operácie, v niektorých mestách bude problém dostať sa k špecialistom, lebo ich bude málo, poisťovne ich nedokážu zaplatiť," zhrnul.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: