Pri odpaľovaní pyrotechniky musíme byť opatrní, rovnako pri pití alkoholu vonku

Pri zapaľovaní pyrotechnických predmetov treba pamätať na bezpečnú vzdialenosť od inej pyrotechniky. "V prípade, že ste blízko zapálených pyrotechnických predmetov, mali by ste si chrániť zrak pred iskrami, respektíve možným rozprsknutím zlože," uvádza na svojej webovej stránke Slovenská obchodná inšpekcia (SOI). Ako varovali policajti, každý rok zaznamenávajú prípady, kedy následkom nesprávneho zaobchádzania s pyrotechnikou došlo k ublíženiu na zdraví z nedbanlivosti.

V blízkosti odpaľovaných ohňostrojov či petárd by sa nemali pohybovať malé deti. Pyrotechnika by sa nemala používať v uzatvorených priestoroch, v blízkosti nemocníc a kostolov, detských zariadení, domovov dôchodcov, škôl, liečební a pri športových podujatiach. Rakety by sa pred odpálením nemali zapichovať do zeme alebo snehu, ale vložiť do fľaše naplnenej pieskom. "Nikdy ich neodpaľujte v blízkosti objektov alebo pod stromami, ale len na voľnom priestranstve tak, aby neohrozovali druhých ľudí," povedala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Petra Hrášková.

Pri oslavách príchodu nového roka netreba zabúdať, že tie nie sú pre zvieratá príjemnou záležitosťou. Opakované výstrely a výbuchy sú najmä pre vtáctvo silným stresovým faktorom. Citlivé sú na ne tiež domáci miláčikovia ako mačky či psy. Domáci operenci ako napríklad papagáje a kanáriky by sa mali preto umiestniť do najtichšieho miesta bytu, aby sa ochránili pred hlukom. V prípade väčších zvierat možno využiť i možnosť podania sedatív.

Príchod nového roka mnohí ľudia oslavujú v uliciach miest či na horách. Na alkohol však ľudský organizmus reaguje vonku inak ako vnútri. Pri požívaní alkoholických nápojov vonku v zime môže dôjsť k podchladeniu organizmu. Mestá a obce nedovoľujú počas bežných dní konzumáciu alkoholu na verejnosti, Silvester či iné výnimočné udalosti sú však výnimkou.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: