Zimné športy a úrazy

Zimné športy a úrazy
Zdroj: bigstockphoto.com

Veľa ľudí sa doslova nevie dočkať prvého snehu a príležitosti „užiť si zimných športov.“ Vianočné prázdniny a voľno v zamestnaní chcú maximálne využiť na pohybovú aktivitu. Opustením business centier, uzavretých školských učební a znečisteného ovzdušia našich sídlisk umožníme najmä dýchacím ústrojom obrazne povedané „kyslíkový kúpeľ “, v prostredí bez mikroorganizmov a chemických splodín. Bezprašný sneh, chladný vzduch a primeraný mráz nezaškodí. Nezanedbajte však ani opatrnosť, aby ste sa vy a vaše deti vrátili ku každodenným povinnostiam oddýchnutí a zdraví.

Pri pobyte v prírode a pri pestovaní zimných športov môže dôjsť k menším či väčším úrazom. Pri sánkovaní, lyžovaní alebo pri zimnej turistike si najčastejšie spôsobujeme odreniny na zľadovatelom snehu, zlomeniny alebo vyvrtnutia nôh. Je všeobecne známe, že ľudský faktor, preceňovanie síl, nedisciplinovanosť a slabá fyzická pripravenosť sú základnými faktormi lyžiarskych úrazov.

Deti na svahoch

Každoročné štatistiky detských úrazov poukazujú, že deti sú najzraniteľnejšími lyžiarmi na svahoch. Napriek tomu, že majú pri lyžovaní nízko ťažisko, takže sa pri páde veľmi nepoudierajú, pri zrážke s dospelým lyžiarom často utrpia úraz hlavy. Môže ísť o ľahký otras mozgu až po ťažký úraz spojený s bezvedomím. Najlepšou prevenciou je nosenie ochrannej prilby. Odporúčame teda do vianočnej nádielky pridať lyžiarsku prilbu ako darček, ktorý deťom urobí radosť a zároveň zvýši ich bezpečnosť.

Lyžiarske viazanie

Pevné a zároveň bezpečné spojenie lyžiara s lyžou zabezpečuje bezpečnostné viazanie. Veľmi dôležitú úlohu pri výbere viazania hrá jeho kvalita a bezpečnosť. Avšak štatistiky zaoberajúce sa rozborom príčin lyžiarskych úrazov vykazujú, že vo väčšine úrazov zohráva rozhodujúcu úlohu nie kvalita viazania, ale nevhodné nastavenie vypínacích síl. Preto je pre správnu funkčnosť lyžiarskeho viazania nevyhnutná odborná montáž a nastavenie. Carving je príjemný, ale často nebezpečný. Technólogia výroby tzv. carvingových lyží sa teší veľkej obľube. Treba si však uvedomiť, že sa týmto zásadne zmenili rýchlosti dosahované pri lyžovaní. Kedysi sa pri amatérskom lyžovaní používal tzv. šmýkavý štýl, ktorý pri každom oblúku lyžiara pribrzďoval a preto sa vyššie rýchlosti dosahovali iba pri zjazde, alebo veľkých obrákových oblúkoch. Vyššími rýchlosťami sa pri amatérskom lyžovaní v tom čase jazdilo minimálne, pretože svahy neboli upravené a pokrýval ich výlučne prírodný sneh, ktorý má malú súdržnosť a prakticky okamžite sa z neho začali tvoriť bubny. Preto mal lyžiar pomerne veľký problém udržať stabilitu pri vyššej rýchlosti a bubnovitý svah núti skôr k malým oblúkom pri malých rýchlostiach. V súčasnosti má prevažná väčšina svahov technický sneh ako podklad, ktorý je tvrdý, bubny sa prakticky netvoria a jeho udržiavanie zaručuje hladký rovný povrch ideálny pre carvové oblúky na lyžiach stredného a väčšieho rádiusu. Odborníci dokonca tvrdia, že pri vhodnej voľbe typu lyží sa môžu aj začiatočníci za pár dní lyžovania priam katapultovať medzi skúsených lyžiarov. Údajne zažijú pocit, aký doteraz zažívali len ozajstní znalci a dobrí snowboardisti. Na carvingoch sa vraj naučí každý lyžovať v krátkom čase bezpečne a s chuťou. V súčasnosti je však pomerne veľa lyžiarov, ktorí zvládli carvovú techniku, ale bez toho, aby vedeli v prípade núdze prudko zmeniť smer a rýchlosť jazdy. Vyplýva to z nedostatočnej svalovej pripravenosti na vysoké rotačné sily, vznikajúce pri carvingu. Všetky tieto faktory extrémne zvyšujú riziko vážneho úrazu hlavne kolena, chrbtice a hlavy. Ak k tomu pripočítame zvýšenú zraniteľnosť detského tela s absenciou obranných reakcií a hlavne náchylnosť k závažným mozgovo-miechovým poraneniam, výsledkom je obrovské riziko vážneho úrazu s následkom smrti, alebo trvalými následkami.

Turisti

Zimná turistika je veľmi obľúbeným športom najmä pre strednú generáciu „menšej“ náročnosti, dochádza často k úrazom z únavy a podcenenia základných pravidiel. Najčastejšie ide o poranenie členkového kĺbu a zápästia po pošmyknutí sa a páde.

 1. okrem dostatočnej zásoby jedla a pitia pri dlhšom pobyte v horách alebo na túre nezabudnite aj na primerané oblečenie a vhodnú obuv
 2. nepodceňujte svoj zdravotný stav a fyzickú kondíciu pri plánovaní aktivít na horách
 3. obmedzte alebo ukončite pohyb v horách, pokiaľ sa počasie zhoršuje
 4. vždy majte pri sebe mobilný telefón, najmä ak sa chystáte do hôr osamote
 5. z túr, prechádzok alebo zo svahov sa vždy snažte vrátiť pred zotmením
 6. do mobilného telefónu si zaznačte číslo tiesňovej linky 112 platné pre celú Európu.
 7. pred cestovaním nezabudnite na poistenie, s ktorým si slovenské hory užijete bez problémov.

Vyberajte si kvalitné lyžiarske strediská. Kvalita lyžiarskeho svahu a úprava pomocou ratraku je zakladným kritériom úrovne lyžiarskeho strediska. Pomocou snehových diel sa dá zabezpečiť dostatočná vrstva snehu, čo znižuje riziko pádu na málo pokrytých a vyšmýkaných miestach. Malo by byť samozrejmosťou že k technickému vybaveniu strediska patrí aj snežný skúter, kanadské sane a špeciálny vak, ktorý slúži na urýchlenú prepravu a podanie prvej pomoci zranenému.

Zásady ošetrenia na svahu

 1. zraneného uložte do takej polohy, aby sa mu čo najviac uľavilo, ak je to možné, znehybnite mu poranenú končatinu
 2. zásadou je zlomenou končatinou čo najmenej hýbať, aby sa zranenému nespôsobilo ešte viac škody
 3. znehybnenie musíte urobiť tak, aby boli znehybnené dva protiľahlé kĺby okolo miesta poranenia
 4. samozrejme volajte hneď odbornú pomoc

Odporúčame

 1. pri úraze a bolesti alebo opuchu kĺbu vyhľadať špecialistu
 2. rýchlu a správnu diagnostiku úrazu pomocou RTG a magnetickej rezonancie
 3. ak je indikovaná artroskopická operácia – vykonať ju čo najskôr
 4. poúrazová,prípadne pooperačná rehabilitácia je veľmi dôležitým článkom v snahe o znovudosiahnutie plnej funkcie kĺbu

Chýbajúci „Biely kódex“

 V zahraničí je bežné, že všade na lyžiarskych svahoch a zjazdovkách pri vstupoch na vlek či na lanovku je v niekoľkých jazykoch uvedený tzv. „Biely kódex.“ Ide o pravidlá správania sa na zjazdovke, ktoré majú zaručiť bezpečnosť lyžiarov a ich porušenie môže mať za následok odobratie skipassu. Naviac každé vážne poranenie spôsobené inou osobou má za následok vyšetrovanie políciou, ako by išlo o akékoľvek iné ublíženie na zdraví, bez ohľadu na to, že sa to stalo pri športovej činnosti.

Autor článku: Prim. MUDr. Vladimír Lupták , časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: