korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Rady diabetikom na zimu

Rady diabetikom na zimu
Zdroj: bigstockphoto.com

Predchádzanie infekciám

Každá infekcia môže zhoršiť existujúci diabetes. Niekedy je pri nej nevyhnutné zvýšiť dávku liekov alebo inzulínu, alebo prechodne prejsť z liekov na inzulín. Preto dodržujte niekoľko zásad ako predchádzať infekciám. Doma udržiavajte príjemné teplo, ale aj často vetrajte. Organizmus je dobré otužovať už s blížiacou sa zimou. Zvládne tak lepšie výkyvy teplôt, je odolnejší a menej podľahne infekčným ochoreniam. Očkovanie – vakcinácia proti chrípke, znižuje výskyt infekcií horných ciest dýchacích, ale aj hospitalizácie, hlavne u starších diabetikov. Diabetikom je plne hradená zdravotnými poisťovňami. Preto už na jeseň navštívte svojho praktického lekára a dajte sa zaočkovať. Najlepším obdobím na vakcináciu je október a november, ale môže sa očkovať aj neskôr. Jeseň a zima sú obdobím s najväčším zistením cukrovky 1. typu u detí. Je známe, že niekedy môže byť spúšťačom ochorenia aj prekonané infekčné ochorenie. Preto aj u detí, ktoré nemajú diabetes je dôležité predchádzať infekciám.

Fyzická aktivita

Aj keď je zima obdobie, kedy je príjemné schúliť sa do tepla bytu, dostatok fyzickej aktivity je pre diabetika veľmi dôležitý. Pomáha úprave glykémií, krvnému obehu, predchádzaniu pocitu chladu v končatinách, ale aj udržaniu si telesnej hmotnosti. Aj v zime si nájdite čas na prechádzky, aspoň 20 – 45 minút denne. Zimné športy môžu robiť diabetici všetky, vyhýbať sa treba iba extrémnym druhom. Pri pobyte vonku je treba predísť pocitu chladu a podchladeniu. Hlavne starší ľudia a malé deti sú náchylní na hypotermiu – stratu tepla. Pravidlom je obliecť si viac vrstiev oblečenia, ktoré dobre prepúšťa pot (najlepšie tri). V súčasnosti je dostupné aj oblečenie z moderných materiálov (tzv. funkčných vlákien) a z materiálov, ktoré zabraňujú prefukovaniu (tzv. wind-stopper). Také oblečenie je na zimu ideálne a pobyt vonku sa tak stane príjemným a pohodlným. Dôležité je predchádzať úrazom. Preto pozor na zľadovatený a šmykľavý povrch. Nešmykľavé zateplené topánky sú pre diabetika podmienkou.

Stravovanie

V zime prirodzene inklinujeme skôr k energeticky bohatším a mastnejším jedlám. Práve v tomto období často pozorujeme  vzostup hmotnosti, ktorá sa neprejavuje len nárastom kilogramov, ale aj v hladine glykovaného hemoglobínu. Viaceré sledovania ukazujú, že v zime je sklon k zhoršeniu kompenzácie cukrovky. Hodnota glykovaného hemoglobínu sa u niektorých pacientov zvyšuje aj o 0,5 percenta oproti jarným a letným mesiacom. Táto sezonalita sa viac prejavuje s dobou trvania cukrovky. Zmenu ale diabetici necítia. Zhoršenie kompenzácie však môže byť rozhodujúcim pri rozvoji diabetických komplikácií. Na ovplyvnení glykovaného hemoglobínu sa podieľa zmena skladby stravy, menej fyzickej aktivity a niekedy aj zmena pomeru medzi tukovým a netukovým tkanivom v zime (aj bez ovplyvnenia celkovej hmotnosti). K zmenšeniu rizika vzniku komplikácií prispievajú dobré glykémie. Preto je v zime dôležité sústrediť sa na skladbu stravy, cielene si vyberať vhodné jedlá a nezanedbávať pohyb. Pozornosť treba venovať aj dostatočnému prísunu vitamínov a minerálnych látok, najlepšie v prirodzenej forme – teda v zelenine (väčšina zeleniny je nezapočítateľná do sacharidových jednotiek) a ovocí, (pozor – ovocie treba započítať do sacharidových jednotiek). Ak je prísun vitamínov obmedzený, je možné zvoliť vitamínové tabletky.

Inzulín a diabetické pomôcky

Inzulín skladujte vždy v škatuľkách (ničí sa svetlom) pri teplote 2 – 8°C. Používaný inzulín je stabilný po dobu 1 mesiaca pri izbovej teplote. Vyhýbajte sa vystaveniu inzulínu nízkej teplote. Zmrznutý inzulín nikdy nepoužívajte... Ak ste si nie istý, použite novú fľaštičku s inzulínom. Pri pobyte vonku nemajte fľaštičku s inzulínom alebo inzulínové pero v kabelke alebo v plecniaku. Vždy ho noste čo najbližšie k telu, najlepšie vo vnútornom vrecku.

Dovolenka, športovanie, cestovanie

Ak idete na dovolenku, nezabudnite si zobrať všetky vaše lieky, aj s rezervou. Je škoda tráviť voľné chvíle zháňaním náhradného diabetológa. Lieky majte pri sebe a nie v batožine, aby ste pri jej strate predišli zbytočným problémom. V prípade inzulínu rátajte s väčšou rezervou (fľaštička sa môže rozbiť). Majte so sebou dostatočné množstvo diabetických pomôcok (testovacie prúžky na vyšetrenie krvi aj moču, lancety, inzulínové striekačky, inzulínové perá, ihly k inzulínovým perám, glukometer), ktoré patria spolu s liekmi do príručnej batožiny. Dovolenka je ideálny čas na športovanie. Fyzická aktivita nielenže znižuje hladinu cukru, ale ovplyvňuje aj využívanie inzulínu v tkanivách a tým zlepšuje metabolické vyrovnanie diabetu.

Doporučuje sa korčuľovanie, lyžovanie, beh na lyžiach, chôdza v prírode, ale aj ski-alpinizmus. Každá športová aktivita je vítaná! Pre diabetika platí, že hlavne v horách by nemal byť sám. Zoberte vždy niekoho so sebou, aby vám prípadne mohol pomôcť. V súčasnej ére moderných technológií je aj mobilný telefón vhodným pomocníkom. V slnečnom počasí na horách nezabudnite na vhodný krém s ochranným faktorom podľa typu pokožky a na slnečné okuliare s ochranným UV fi ltrom. Pred športovaním si pichnite o 5 – 30 percent menej inzulínu (závisí od druhu a dĺžky trvania športovej aktivity) alebo zjedzte o 1 – 2 sacharidové jednotky navyše. V prípade športovania, ktoré trvá dlhšie než hodinu, zjedzte každú polhodinu 1 sacharidovú jednotku. Majte po ruke vždy zdroj cukru (najlepšie sladký nápoj – džús), prípadne aj injekciu s glukagónom.

Ak užívate lieky na zníženie hladiny cukru (tzv. perorálne antidiabetiká) a ste dobre metabolicky vyrovnaní, pred športovaním si môžete znížiť ich dávku. Závisí od intenzity fyzickej aktivity. Ak máte glykémiu vyššiu ako 17mmol/l , alebo acetón v moči, nešportujte. Aj keď na dovolenke často býva veľký výber lákavých jedál, radšej si vyberte stravu vhodnú pre diabetikov. Ľahko nadobudnuté kilá počas dovolenky sa po nej ťažko zhadzujú. A navyše si organizmus výkyvy v glykémiách zaznamenáva vo svojej „pamäti.“ Ak cestujete letecky (v zime najčastejšie do teplých krajín) na palubu lietadla si zoberte so sebou, okrem diabetických pomôcok, aj potvrdenie od lekára o ochorení (v angličtine) a ak užívate inzulín aj o spôsobe aplikácie inzulínu (platí pre podávanie perami, striekačkami alebo pumpou). Ak budete letieť cez viaceré časové pásma, poraďte sa o úprave dávky inzulínu so svojim diabetológom ešte pre cestou. Obyčajne sa na zabezpečenie metabolickej kompenzácie používa krátko účinkujúci inzulín alebo inzulínový analóg v častejších dávkach. Závisí od doby letu a počtu prekonávaných časových pásiem.

Autor článku: MUDr. Adriana Ilavská, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: