Nepodceňujte teploty u detí

Nepodceňujte teploty u detí
Zdroj: bigstockphoto.com

Horúčka sa definuje ako vzostup telesnej teploty nad 38 °C. Je dôležitým príznakom chorôb v detskom veku a najčastejším dôvodom na návštevu pediatra a prejavom mnohých ochorení.

Horúčku najčastejšie vyvoláva vírusová alebo bakteriálna infekcia. Teplotu môže vyvolať aj očkovanie, najmä po živých vakcínach, choroby spojiva, onkologické a autoimúnne ochorenia. Teplotu meriame najčastejšie axilárne, čiže v podpazuší pritlačením ramena k trupu. Meranie teploty rektálne, čiže v konečníku, najpresnejšie vystihuje centrálnu teplotu a používa sa najmä u dojčiat. Teplota nameraná v konečníku je približne o pol stupňa Celzia vyššia.

Liečba

Teplotu medzi 37-38 °C nezrážame, pretože je dôkazom mobilizácie obranných síl organizmu v boji proti infekcii. Pri teplote nad 38 °C podávame lieky znižujúce teplotu (antipyretiká). Liekom prvej voľby je paracetamol vo forme čapíkov, sirupu alebo tabletiek v dávke 10-15 miligramov na kilogram váhy, obvykle v šesť hodinových intervaloch. Ak teplota po podaní paracetamolu neklesne pod 38 °C podávame antipyretiká na báze Ibubrofenu, ktorý ma okrem antipyretického účinku aj protizápalový a protibolestivý účinok. Dávkuje sa 5 miligramov na kilogram váhy a deň. Sem patria aj ďalšie prípravky.

Zábaly

Ak teplota po podaní antipyretík neklesá, podávame dieťaťu zábaly, nakoľko vzniká nebezpečenstvo výskytu febrilných kŕčov. Zábaly robíme tak, že osušku namočíme do vlažnej vody a ľahko vyžmýkame. Osušku obvinieme okolo hrudníka tak, aby bola medzi ručičkami a trupom, dieťa necháme v zábale asi 3 až 5 minút, kým sa osuška zahreje, potom zábal vymeníme a opakujeme dovtedy, kým teplota neklesne aspoň pod 38,5 °C. Obdobou zábalov je aj vlažný kúpeľ, dieťa posadíme do vaničky a osprchujeme alebo opláchneme vlažnou vodou.

Liečebný režim

Pri teplotách je nutný pokoj na posteli, dostatočný príjem tekutín. Uprednostňujte čaje, riedené ovocné šťavy a neperlivé minerálky izbovej teploty. Fyziologická denná potreba je plus 12 percent na každý stupeň s nadmernou teplotou. Dieťa nie je dobré nútiť do jedla, obliekajte ho do ľahkých odevov, nebaľte do perín a často vetrajte. V prípade teplôt nepodávajte deťom horúce nápoje. Vysoké teploty nesú riziko spomínaných kŕčov nad 38,5-39 °C, zvýšené riziko je najmä u dojčiat a detí do troch rokov života. Pri výskyte kŕčov je nutné okamžité lekárske ošetrenie a následne neurologické vyšetrenie.

Autor článku: MUDr. Marta Grmanová, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: