Zdravie podľa Mesiaca? Funguje to!

Zdravie podľa Mesiaca? Funguje to!
Zdroj: bigstockphoto.com

Táto kniha môže poslúžiť ako impulz na posilnenie zdravia, udržiavanie pohyblivosti a správne stravovanie, a to všetko s podporou sily Mesiaca. Mnohé generácie potvrdzujú, že uplatnenie lunárnych pravidiel môže mať skutočne pozitívne účinky na zdravie. Nečudo, že sa táto múdrosť dokonca aj v našom technickom svete znovu začína značne šíriť. Alebo sa šíri možno práve preto...

Autorka knihy Môj život v súlade s Mesiacom Anna Mühlbauerová dosiahla veľký úspech pri vydávaní lunárnych kalendárov. Zaoberá sa dôležitými tematickými okruhmi: od zdravia, stravovania, liečivých rastlín, vitality a kondície cez regeneráciu a meditáciu až po krásu a pohodu. Poskytuje užitočné informácie pre každodenný život v súlade s rytmami Mesiaca.

Iba na Zzz.sk si môžete prečítať úryvky z knihy Môj život v súlade s Mesiacom:

„Na všetko máme bylinky,“ túto vetu som už ako dieťa počúvala od svojej starej mamy. Táto praktická, životaschopná žena mi priblížila nielen mnohé tajomstvá liečenia bylinkami, ale odovzdala mi aj nadanie, aby som sa vedela presne pozerať, aby som vedela pozorovať, všímať si všetky, aj najmenšie zmeny. Všetko, čo moja stará mama, jednoduchá, ale naozaj múdra žena, urobila, padlo u mňa na úrodnú pôdu. Považovala som za zaujímavé, ako na každú boľačku mala naporúdzi radu, a zo svojej obrovskej zásobárne vytiahla vždy správnu sušenú rastlinku, časť byle či kvet i s receptom. Jej domáce prostriedky boli vyhľadávané a osvedčené.

Od tejto skúsenej ženy som sa veľa dozvedela aj o vplyve súhvezdí na človeka a prírodu, tu i tam som pochytila radu, že pri istých veciach treba dbať takisto na správne postavenie Mesiaca. Ale tieto postupy, ktoré mi v detstve pripadali také samozrejmé, som rýchlo zabudla, keď stará mama vo vysokom veku zomrela a ja som sa presťahovala do veľkomesta – šla som študovať do Mníchova. Namiesto toho, aby som sa stala učiteľkou, zakotvila som (náhodou?) v istom nakladateľstve odbornej literatúry, kde som dlhé roky viedla edíciu Alternatívne liečebné postupy a duševné zdravie.

Tak som sa opäť dostala k dávno zabudnutým vedomostiam o ľudovom liečiteľstve a aj k „lunárnej náuke“. Pomaly mi svitlo, aké cenné môžu byť tieto vedomosti, lebo úspech kníh o vplyve Mesiaca na ľudí a prírodu hovoril sám za seba.

Vplyv fáz Mesiaca na stravovanie

Pri pribúdajúcom Mesiaci sa priberá rýchlejšie ako pri ubúdajúcom Mesiaci, preto by ste sa počas tejto fázy mali zriecť výdatných, mastných jedál a namiesto toho jesť ľahké a nízkotučné jedlá. Inak hrozí nebezpečenstvo, že v krátkom čase priberiete na váhe jedno-dve kilá. Mnohí si však jemný vplyv pribúdajúceho Mesiaca intuitívne uvedomia a sú počas tohto obdobia jednoducho menej hladní, majú menšiu chuť na kalorické jedlo alebo dokonca vynechajú večeru. Napriek zníženému príjmu kalórií sa však v tejto fáze Mesiaca nechudne. Zato živiny a vitamíny, ktoré organizmus posilňujú a rozvíjajú, telo prijíma a zhodnocuje intenzívnejšie.

Pri ubúdajúcom Mesiaci je to presne naopak. Ani výdatné jedlá s mastnou pečienkou a kalorické koláče či dezerty nevedú počas tohto obdobia hneď k nárastu váhy. A ak by ste sa chceli zbaviť prebytočných kíl, teraz nastal ten správny okamih. Kilá odchádzajú bez väčšej námahy, lebo telo ich odovzdáva ľahšie ako inokedy. Aj keď to nie je vaším úmyslom, zistíte, že túžba po sladkom alebo ťažkom jedle je v tejto fáze oveľa slabšia.
Vo fáze ubúdajúceho Mesiaca sa tiež darí zbaviť telo efektívne a ľahko nečistôt a odvodniť ho. Celý tráviaci systém je mimoriadne aktívny, neželané jedovaté látky sa teraz ľahko odfiltrujú a vyvedú von – zbavenie čreva jedov a jeho očistenie je pri ubúdajúcom Mesiaci spoľahlivé a bezproblémové.

Existuje výslovne zdravé stravovanie?

V zásade platí: len ten, kto sa stravuje vyvážene, zostáva dlhodobo zdravý a fit. Čo to vlastne znamená vyvážene? Neexistuje žiaden patentovaný recept, univerzálny pre všetkých a pre každého. Nemôže každý žiť vegetariánsky a niektorí ľudia zle znášajú celozrnné výrobky. Citlivé žalúdky reagujú po celozrnných vločkách na raňajky počas celého dňa ťažkosťami, iní naproti tomu nepotrebujú ráno žiadne raňajky a doprajú si radšej obed. Ďalší zas zle znášajú surovú stravu. Deti majú rady iné jedlá ako dospelí, a starší ľudia často menia svoje stravovacie návyky, lebo už nepotrebujú toľko energie a už sa nevenujú toľkým športom. Aj zvyky z raného detstva hrajú veľkú rolu pri stravovaní, keď sa napríklad určité obľúbené jedlá spoja s príjemnými zážitkami. Také jedlo ulahodiť duši a tým aj telu, a súčasne posilniť imunitný systém, hoci ide o mastnú pečienku. Tá môže byť pre zdravie dôležitejšia ako s nevôľou zjedené „zdravé“ parené zeleninové jedlo.

Nemali by ste to však nikdy preháňať, dôležité je zachovať mieru. Rozhodujúca je určitá rovnováha pri výbere potravín. Postupujte pritom individuálne a nenechajte sa pomýliť lákavou ponukou supermarketov alebo rozličnými dobre mienenými radami a tipmi na výživu vo všetkých médiách, ktoré stále prinášajú najnovšie zmysluplné formy stravovania. To, čo bolo včera správne, je už dnes opäť minulosťou.

Všeobecné stravovacie tipy

Vyhýbajte sa podľa možnosti hotovým výrobkom, hoci sú pre našu rýchlu dobu veľmi praktické a aj relatívne výhodné. Nemajú veľa výživnej hodnoty, väčšinou neobsahujú žiadne vitálne látky, skôr naopak, obsahujú mnohé menej hodnotné zložky ako denaturované sacharidy, zdraviu škodlivé stužené tuky, mnoho cukru a často aj chemické ochucovadlá a umelé aromatické látky. Tento druh potravín by nemal v zdravej, vyváženej kuchyni vôbec čo hľadať.

Nakúpte namiesto toho čerstvé, podľa možnosti nespracované potraviny a pripravte si ich sami. Sú nielen zdravé, ale aj najlepšie chutia. Väčšina odborníkov na stravovanie odporúča nakupovať sezónne a regionálne. Neberte preto v januári jahody ani špargľu, takéto produkty evidentne pochádzajú zo zámoria a majú za sebou dlhý let. Počkajte, kým dozreje čas, teda kým na trh neprídu jahody, šalát a zelenina z domácej produkcie. Miestne potraviny nielen lepšie chutia, ale obsahujú aj viac vitamínov a sú menej spracované alebo vôbec nespracované, keďže nemusia vydržať tak dlho. Okrem toho sú priaznivejšie pre životné prostredie, nemuseli sa totiž dopravovať cez polovicu sveta.

Zožeňte si sezónny kalendár, aby ste boli presne informovaní, kedy ktoré ovocie alebo zelenina v našich zemepisných šírkach prichádza na trh, až potom si ho zaobstarajte.


Viac si prečítajte v novinke Môj život v súlade s Mesiacom.

Autor článku: Vydavateľstvo Ikar

Dátum zverejnenia: