Keď sú ťažkosti „od chrbtice“

Keď sú ťažkosti „od chrbtice“
Zdroj: bigstockphoto.com

Niečo o vertebroviscerálnych vzťahoch a vzťahoch vôbec. 

Moderná medicína dokáže svojim bádavým drobnohľadom preskúmať človeka do najmenších detailov. Dokáže liečiť na úrovni bunky, iónových kanálov či DNA a s trochou nadhľadu je schopná človeka rozobrať na orgány, vymeniť pokazené diely a opäť ich zložiť späť. Veľký dôraz sa kladie na štruktúru, bohužiaľ o dosť menší na funkciu. Liečime koleno, bedrový kĺb, oko, ucho, hlavu, žlčník a postupne sa lekári čoraz viac špecializujú len na jeden orgán – už čoskoro budeme chodiť k žlčníkológom, žalúdkológom, kolenológom,..

Naozaj veľkou škodou pre naše zdravie je, že sa pre sústredenie na časť stráca celok. Človeka totiž nerobia človekom časti, ale vzťahy a súvislosti. A to nielen vo vnútri tela, ale aj navonok – smerom k jeho prostrediu a „osobnému vesmíru“. A práve VZŤAHY, o ktorých často vieme len veľmi málo, spôsobujú to, že napriek maximálnej snahe a extenzívnej (a drahej) diagnostike sa niekedy nezistí, prečo to alebo ono v tele bolí alebo nefunguje.

V ľudskom tele všetko súvisí so všetkým. Porucha na jednom mieste sa často prejaví na úplne inom mieste, dochádza k reflexným zmenám a zreťazeniam, každá zmena spôsobuje ďalšiu zmenu.

Keď vás bolí hlava, problém môže byť v nohách, tráviace problémy môže mať na svedomí skolióza a za bolesťami krížov sa môže skrývať nádor vaječníka alebo črevný zápal. Keď Vás bolí koleno, neznamená to, že treba naozaj liečiť koleno, hoci röntgenové snímky ukazujú známky artrózy. Hlavný problém totiž môže byť (a často je) v bedrovom kĺbe, v chrbtici, alebo úplne niekde inde – napríklad v hlave.

V mnohých známych aj utajených súvislostiach hrá významnú rolu práve chrbtica - v tesnej spolupráci s panvou a priliehajúcimi svalmi. Chrbticu formálne síce radíme k pohybovému systému, ale pre jej veľmi tesný vzťah k mieche ako súčasti centrálneho nervového systému ovplyvňuje v podstate fungovanie celého tela.

Medzerou medzi každými dvomi stavcami totiž vychádzajú miechové nervy do jednotlivých častí tela. Tieto dva stavce, nervy a všetky orgány a tkanivá (kosti, svaly, fascie, podkožie a koža) v tejto oblasti tvoria „segment“ a vzájomne sa ovplyvňujú. Napríklad ochorenie orgánu (hlavne bolestivé) reflexne zvyšuje napätie vo svaloch, tie spôsobujú blokády chrbtice a dochádza k reflexným zmenám aj na koži a v podkoží. Tento vzťah platí aj naopak – dlhodobá blokáda v niektorej oblasti chrbta môže vyvolávať funkčné poruchy príslušných segmentových orgánov. Tieto prepojenia vedú k tomu, že z príznaku často mylne usudzujeme o príčine – napríklad zvieravú bolesť na hrudníku vyhodnotíme ako infarkt. Toto všetko voláme vertebroviscerálne vzťahy – teda vzťahy medzi chrbticou a orgánmi.

Tieto vzťahy môžu byť niekedy dosť zamotané a nemusí byť ľahké nájsť skutočného vinníka problémov (často sa do veci totiž zamotá aj psychika).

Preto keď je moderná zobrazovacia medicína v koncoch, nemusíme zúfať – stačí mať na pamäti týchto pár pravidiel:

1. Ak Vás bolieva hlava, mávate opakované zápaly hrdla, búšenie srdca, vysoký tlak, bolesti brucha, menštruačné problémy,.. môže to byť z chrbtice.

2. Ak Vás bolí chrbát - hlavne dlhodobo, opakovane a jednostranne, nemusí to byť chrbtica, ale napríklad obličky, črevá, alebo vaječníky.

3. Ak ste si vyliečili ochorenie žlčníka, srdca, žalúdka a stále máte bolesti, možno treba popracovať aj na chrbtici v tomto segmente, kde môže pretrvávať reflexný spazmus či blokáda.

4. Popri chrbtici nezabúdajte v súvislostiach aj na svaly, aj to aj na tie často zanedbávané: bránicu a panvové dno, ktoré tiež dokážu zamiešať karty.

5. Zdravý a funkčný pohybový systém je pre celkové zdravie veľmi dôležitý. Treba naň myslieť nielen pri bolestiach chrbta a kĺbov, ale aj pri iných ťažkostiach, ktorým nevieme prísť na kĺb. A hlavne ho nezabúdajme pravidelne používať správnym spôsobom, aby sme sa naň mohli v každej situácii spoľahnúť.

Autor článku: MUDr. Lenka Bachratá, Všeobecná lekárka, internistka, Mind&Body zdravotné centrum

Dátum zverejnenia: