Chrípka alebo prechladnutie

Chrípka alebo prechladnutie
Zdroj: bigstockphoto.com

Na chrípku vždy doplatí veľa ľudí, ak podcenia jej nebezpečenstvo a prechodia ju. Účinný liek na ňu zatiaľ neexistuje a jedinou prevenciou je očkovanie antivírusovými vakcínami.

Chrípka alebo prechladnutie

Chrípka je jedno z najviac nákazlivých infekčných ochorení, ktoré postihuje ľudí bez ohľadu na vek. Toto akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest spôsobujú vírusy a prenáša sa kvapôčkovou infekciou pri kašli alebo kýchaní.

Prvé príznaky:

  • zvyčajne náhly nástup, začína sa zimnicou, bolesťami hlavy, svalov, hrdla, 39 – 40-stupňové teploty
  • niekedy sa objaví žalúdočná nevoľnosť, vracanie a hnačka
  • v nasledujúcich dňoch nastupujú klasické príznaky z postihnutia  dýchacích ciest, nádcha, bolesť a škriabanie v hrdle, suchý dráždivý kašeľ, ten sa po čase zmení na produktívny hlienovitý kašeľ
  • v priebehu ďalších 3 – 4 dní obvykle vymiznú teploty, únava, bolesť hlavy a svalov, asi týždeň nás potrápi nádcha a kašeľ, ale ešte celý nasledujúci mesiac môžeme byť unavení a zoslabnutí.

Ako sa liečiť?

Najspoľahlivejším spôsobom, ako sa chrípky rýchlo zbaviť, je odpočinok v posteli. Uvaríme si čaj s citrónom a medom a šup pod perinu. Pokiaľ nás trápia silné bolesti hlavy, svalov a kĺbov  či teplota nad 38 °C, užívame antibiotika alebo antipyretiká, ako je kyselina acetylsalicylová, paracetamol a ibuprofen. Dajú sa kúpiť bez receptu, často v kombinácii s vitamínmi či minerálmi. Každý z nich pôsobí inak, majú však podobný účinok. Podľa potreby užívame aj spreje a kvapky do hrdla a nosa. Na zlepšenie prieniku antibiotík do tkanív sa odporúča užívať prípravok systémovej enzymoterapie. Pri výbere liekov proti kašľu sa riadime typom kašľa. Lieky na potlačenie kašľa potrebujeme väčšinou na začiatku ochorenia, keď je kašeľ dráždivý a suchý. Použijeme ich, keď kašeľ trvá príliš dlho, chorý neodkašliava a kašeľ ho vysiľuje. Lieky na odkašliavanie zase podporujú tvorbu hlienu v dýchacích cestách a zároveň ho riedia, preto sa lepšie odkašliava. Vyzdravieť nám pomôžu aj vitamíny (B a C), ktoré získame výdatnou konzumáciou ovocia či v doplnkoch výživy. Veľa pijeme bylinkové či ovocné čaje, minerálky a ovocné šťavy.

Očkovať či nie?

Mnoho ľudí si zamieňa chrípku s bežným prechladnutím aj preto, že majú viacero spoločných znakov. Jedným z nich je vírus. Podľa odborníkov očkovať treba, pretože súčinná liečba chrípky neexistuje. Okrem toho vírus neustále mení svoju štruktúru, aby zmiatol obranné mechanizmy ľudského tela. To aj vysvetľuje, prečo vakcinácia proti chrípke nie je vždy účinná.  Vakcína proti chrípke je bežne dostupná a podáva sa v jednej injekcii. Väčšinou nevyvoláva vedľajšie účinky, ale niekedy po očkovaní stúpne teplota alebo sa objavia mierne bolesti v hrdle. Očkovanie poskytuje v priebehu zimy asi 60-percentnu ochranu proti chrípke. Pokiaľ jej človek napriek tomu podľahne, priebeh býva oveľa ľahší. Ochrana po zaočkovaní trvá v priemere osem mesiacov a mala by sa každý rok opakovať. Plná ochrana sa rozvinie dva týždne po vakcinácii. Očkovanie sa neodporúča ľuďom, v ktorých blízkosti sa už nachádzajú chorí ľudia. Obyvatelia európskych krajín  pristupujú k preventívnemu očkovaniu veľmi laxne. To sa, žiaľ týka aj príslušníkov rizikových skupín – starších ľudí, pacientov s oslabeným imunitným systémom, detí, ľudí s chronickými ochoreniami.

Komplikácie

Sekundárne infekcie spôsobujú každoročne stovky úmrtí. Medzi najčastejšie patria infekcie dolných dýchacích ciest s rôznym stupňom závažnosti od ľahkého kašľa až po pneumokokový zápal pľúc. Pokiaľ sa u pacienta s chrípkou objaví silný kašeľ s vykašliavaním žltého alebo zeleného hlienu, bolesti na hrudi, alebo zhoršené dýchanie, treba navštíviť lekára. Ľudia trpiaci inými vážnymi ochoreniami, ako sú chronické pľúcne choroby, ochorenia obličiek či srdca, by mali navštíviť lekára už pri prvých príznakoch ochorenia. Zo zanedbanej, prechodenej či neliečenej chrípky sa môžu vyvinúť oveľa závažnejšie ochorenia, ktorých liečba je už zložitejšia a trvá oveľa dlhšie než chrípka:

  • akútny zápal hrtanu
  • chrípkový zápal pľúc
  • zápal svalov
  • zápal srdca
  • postihnutie nervového systému

Odborníci jednoznačne odporúčajú každú chorobu sprevádzanú horúčkami vyležať, nielen kvôli vlastnému zdraviu, ale aj pre obmedzenie ďalšieho sírenia nákazy.

Sprej proti chrípke

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) podľahne chrípke vo svete viac ako 500 miliónov ľudí ročne. Kalifornská farmaceutická firma vyvinula látku, ktorá sa aplikuje striekaním do nosa. Jej pôsobenie spočíva v tom, že obsahuje vírusy chrípky, ktoré sú prispôsobené chladu. Takéto vírusy prežijú v studených častiach nosnej dutiny, ale nemôžu rásť pri vyšších teplotách, aké sú v pľúcach. Tým vakcína vyvolá imunitnú reakciu v tele i v nosových bunkách, bez toho, aby prebehlo ochorenie.

Využite pomoc enzýmov

Pri tomto nákazlivom vírusovom  ochorení, ktoré postihuje prevažne dýchacie cesty, sa už niekoľko desaťročí osvedčujú ako podporná liečba enzýmové prípravky. Preparáty s vysokým obsahom enzýmov patria do tzv. systémovej enzymoterapie. Obsahuje proteolyticke enzýmy prírodného pôvodu – z tropického ovocia pochádza bromelin a papain, trypsin a chymotrypsin sú živočíšnej povahy. Tieto látky priaznivo ovplyvňujú náš imunitný systém. Mnohí ľudia, ktorí majú s enzýmovými prípravkami dobrú skúsenosť, ich užívajú dlhodobo na posilnenie imunity. Veľmi účinné sú enzýmy aj pri liečbe zápalových ochorení, optimalizujú totiž priebeh zápalu a zabraňujú tomu, aby sa z obyčajnej formy zápalu stala forma chronická. Chrípkou oslabený organizmus je náchylný na to, aby ho zasiahla infekcia bakteriálnej povahy, na ktorú je nutne nasadiť antibiotika. I tu nám pomôžu enzýmy – výrazne posilňujú účinnosť antibiotík tým, že zvyšujú ich koncentráciu v mieste ochorenia.

Domáce spôsoby liečby chrípky a prechladnutia

Bojovať s chrípkovým vírusom je ťažké, ale pomocou domácich spôsobov liečby môžeme výrazne zmierniť príznaky choroby.

Naparovanie uľahčuje dýchanie

Hrsť sušeného harmančeka zalejeme v miske litrom vriacej vody. Desať minút vdychujeme pary s hlavou prikrytou uterákom. Procedúru opakujeme niekoľkokrát denne. Súčasne zvlhčujeme vzduch v byte, lebo suchý vzduch sťažuje dýchanie a uľahčuje prenikanie vírusov.

Natieranie hrudníka zmierňuje kašeľ

V lekarni sa dozvieme o vhodnych olejčekoch a mastiach na natieranie hrudnika pred spanim.

Čaj podporuje potenie

Lyžičku zmesi sušených byliniek – lipového kvetu, čiernej bazy a harmančeka zalejeme pohárom vriacej vody. Po pol hodine lúhovania čaj vypijeme, ľahneme si, prikryjeme sa teplou dekou a aspoň hodinu sa poriadne potíme. Potom sa osprchujeme, prezlečieme a opäť si ľahneme do postele.

Obklady znižujú teplotu

Zvýšená teplota je znamením, že organizmus bojuje s chorobou, a preto ju netreba celkom odstrániť, iba znížiť, aby sme sa cítili lepšie. Každé lýtko si zavinieme vlhkým uterákom namočeným vo vode s trochou octu (voda by mala mať približne 20 °C). Potom ich zavinieme suchým uterákom a necháme pôsobiť 20 minút. V prípade potreby procedúru zopakujeme.

Autor článku: Agata Gornerová, časopis Moderná žena

Dátum zverejnenia: