Telo patrí do čistiarne

Telo patrí do čistiarne
Zdroj: bigstockphoto.com

Súčasný svet pre náš organizmus pripravuje väčšiu záťaž, než sme schopní prirodzenou cestou spracovať, a tak sa pravidelná detoxikácia – čistenie organizmu – stala v podmienkach nášho života nutnosťou.

Vnútornú očistu organizmu je možné prirovnať k vonkajšej hygiene. Tá je dnes takmer pre každého z nás samozrejmá. Pravidelne každý deň dbáme o tie časti tela, na ktoré si vidíme a ich čistota je nutná pre komunikáciu s ostatnými ľuďmi. Prečo však zanedbávame vnútornú hygienu tela? Azda preto, lebo dovnútra si nevidíme a predpokladáme, že je tam všetko v poriadku? Pritom opak je pravdou. Navyše mnohí žijeme v ilúzii, že sme zdraví a svojim chronickým zdravotným  problémom nevenujeme dostatočnú pozornosť, skôr ich považujeme za normálne. Znepríjemňujú a strpčujú nám život, pritom, ak sa spamätáme včas, môžeme sa od nich „oslobodiť“. Stačí len zbaviť sa rokmi nazhromaždeného odpadu.

Najvhodnejšími obdobiami na očistnú kúru sú jeseň, ktorá prekypuje množstvom ovocia a zeleniny, a jar, keď treba telu uľahčiť po „zimných hriechoch“ a zregenerovať ho. Zásadným omylom mnohých ľudí je však názor, že organizmus  je možné detoxikovať počas krátkej doby (napríklad za jeden mesiac). Mnohoročná skúsenosť s detoxikačnou medicínou je úplne iná – najtrvalejšie sú niekoľkomesačné až niekoľkoročné očisty. Ak sa detoxikácia robí správne, vedie až k premene mysle a psychiky človeka.

Očista hrubého čreva a jeho detoxikácia by mali byť prvými krokmi akéhokoľvek „veľkého upratovania“. Dokázalo sa, že je to užitočné pre všetkých, ktorí trpia na jeden alebo viac z nasledujúcich  stavov organizmu. Naše vnútornosti bývajú pre zlú životosprávu a nesprávne stravovanie preťažené, črevá zleniveli, často sme ospanliví. Neraz sa rýchlo unavíme, ozývajú sa bolesti hlavy, kĺbov a svalov. To všetko sú sprievodné javy tzv. spätnej intoxikácie. Následok toho, že z hustého obsahu čriev, ktorý sa zväčša tvorí zo stravy chudobnej na vlákninu, sa včas nedostali von splodiny rozkladu, a potom vnikli do krvného obehu. Na otázku, ako túto situáciu riešiť je jediná odpoveď: Očistou čriev a detoxikáciou organizmu, ktorými zbavíme telo všetkých škodlivých látok. Pod pojmom detoxikácia si rôzne skupiny odborníkov predstavujú niečo iné. Pre niekoho je tou najlepšou metódou pôst, pre iného redukcia toxického preťaženia pomocou tzv. detoxikačného programu.

Ako sa zbaviť odpadu

Črevo nemožno vymeniť ako trebárs zanesené vodné potrubie. Preto je potrebné včas sa oň starať a vykonávať jeho pravidelnú údržbu. Ľudský  organizmus, ak mu vytvoríme vhodné podmienky, sa dokáže prekvapivo účinne regenerovať sám. Už stáročia existujú prirodzené metódy, ktoré dokážu ťažkosti nielen odstraňovať, ale im aj predchádzať. Preto mnohí  podstupujú na jar a jeseň prirodzené očistné postupy. Pokročilejší podrobujú svoje telo aj krátkej hladovke o vode alebo pijú čerstvé zeleninové šťavy. Detoxikácia organizmu je nikdy sa nekončiaci proces, cesta za ideálom. Je možné robievať ju prakticky v každom veku. Veľmi účinné a výhodné je robiť preventívne očisty na jar a na jeseň. Avšak, aby boli očistné metódy zdraviu prospešné a nie poškodzujúce, je nutné zohľadňovať zdravotný stav organizmu, presné dávkovanie, čas a spôsob. Pri detoxikácii nezabudnime na logickú postupnosť:

  • zabezpečme organizmu dostatočný prísun potravín s vysokým obsahom vlákniny
  • dodržme optimálny pitný režim
  • doplňme stravu o špecializované vlákninové a bakteriálne potravinové doplnky na očistu a správnu funkciu tenkého a hrubého čreva – aby sa takpovediac uvoľnil „odpadový kanál“...

Postenie sa pre zdravie, štíhlosť a krásu

V dnešnej dobe využívame „hladovky“ nielen ako krajný prostriedok na zníženie hmotnosti, ale „hladujeme“, teda postíme sa, aj pre zdravie, štíhlosť a krásu. Hladovky a očistné kúry ako metódy chudnutia a liečenia sú stále populárnejšie aj u nás. Aby sa však splnilo to, čo od nich očakávame, musíme predtým, kým sa rozhodneme pre takúto kúru, dodržať určité podmienky.

Hlad je jedným z najstarších javov v živote človeka a jeho využitie ako metódy liečenia je staré ako ľudstvo samo. Hladovanie býva celkom prirodzenou reakciou akútne chorého organizmu. Ak človek napríklad dostane jarnú chrípku s vysokou horúčkou, jeho chuť do jedla sa zníži alebo úplne stráca, pretože energia potrebná na trávenie opúšťa žalúdok a rozlieva sa po celom tele vo forme zvýšenej teploty. Ako už dnes dobre vieme, zvýšenú teplotu vítame ako znak toho, že imunitný systém pracuje na plné obrátky, aby zlikvidoval nákazy. Hladovka je v takýchto prípadoch najlepšou a niekedy aj jedinou metódou liečby.

V podstate ide o to, aby sme zbytočne nezaťažovali žalúdok. Jedlo, ktoré telu nútime počas horúčky, sa dôkladne nestrávi, pretože proces trávenia je spomalený a oslabený organizmus sa zbytočne zaťažuje. Hladovku môžeme považovať za vynikajúci, jednoduchý a rýchly spôsob, ako odstrániť toxické látky, zvlášť z tráviaceho ústrojenstva. Pôstom omladený žalúdok lepšie trávi a spotreba jedla sa zníži až o polovicu  – je to dôsledok stiahnutia žalúdka. Hlad vlastne vráti tomuto vakovitému svalu pružnosť, pôvodnú veľkosť a polohu.

Hladovku teda môže s úspechom využívať každý zdravý človek na odstránenie bežnej toxicity pri prechode ročných období. Možno povedať, že primerane zdravý človek sa môže bez obáv maximálne 3 dni postiť aj bez lekárskeho dozoru. Kto však trpí chronickými chorobami, ten by nemal držať hladovku. Ak je však nevyhnutná, tak len pod lekárskym dozorom. Ľudia, ktorí trpia na degeneračné choroby (tuberkulóza, cukrovka, choroby žlčníka, obličiek, AIDS a pod.), tehotné ženy, malé deti, oslabení starí ľudia či rekonvalescenti, tí by nemali hladovať v žiadnom prípade.

Prečo sme teda chorí?

Na jednej strane sa síce veľa peňazí investuje do liečenia našich chorôb, na strane druhej podstatne menej pozornosti a finančných prostriedkov sa venuje prevencii a výchove, ako im predchádzať. Našou jedinou správnou cestou, ako zostať zdravý po celý život je naučiť sa správne orientovať v rôznych komerčných reklamách, aby sme mohli mať naše zdravie pod vlastnou kontrolou, jedli zdravo, nepriberali a neudusili sa v toxických chemikáliách a odpadoch. Musíme teda vziať veci do vlastných rúk a naučiť sa, ako sa starať sami o seba a našich blízkych. Staňme sa vyznavačmi prirodzeného zdravia životného štýlu. Žijeme v informatickej ére, no napriek tomu niektoré dôležité informácie, často dokonca aj tie životne dôležité, sú nám neznáme. Učme sa o zdravej výžive, rastlinách a prirodzených spôsoboch, ako udržať seba a svoju rodinu v zdraví a začnime svoju novú kariéru v tejto vzrušujúcej oblasti. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že sústavné vzdelávanie sa o prirodzenom zdraví môže naozaj zmeniť náš život k lepšiemu. Ochrana zdravia je najväčšia príležitosť, ktorú poskytuje 21. storočie.

Na záver

Prišiel čas, aby sme sa rozhodli, na ktorej strane chceme byť, či si zvolíme zdravie alebo chorobu. Môžeme si vybrať buď aktívne hľadať riešenia, neustále sa starať o svoje telo a posilňovať svojho ducha, alebo môžeme ostať pasívni pozorovatelia nebezpečenstva, ktoré na nás striehne, postupne strácať životnú energiu, až pokiaľ nás neskolí choroba. Nie sú žiadne pochybnosti o tom, že všetci si prajeme zdravie. Každého z nás sa choroba  priamo dotýka, spôsobuje bolesti a útrapy. Napriek pokrokom v modernej medicíne počet ľudí s chronickými chorobami alarmujúco stúpa.

Autor článku: Katarína Horáková

Dátum zverejnenia: