Jarné byliny

Jarné byliny
Zdroj: bigstockphoto.com

Prepožičajúc si názov jednej populárnej knihy možno jarné bylinky oprávnene pomenovať „Zdravím z božej lekárne.“ Ony sú naozaj prvými jarnými zdrojmi zdravia, za ktoré nemusíme vôbec platiť. S nimi sa prechod od nezdravej stravy k výživnému spôsobu života stáva hneď ľahší a dostupnejší.

Cesnak medvedí

Vynášanie Moreny a vypučanie cesnaku medvedieho v prírode predznamenávajú príchod jari. Svoj názov získala táto bylinka údajne aj preto, lebo ho po zime vyhľadávajú medvede, aby si prečistili žalúdok, črevá a krv. Aj pre ľudí je to vhodný prostriedok na jarné prečistenie a liečbu kožných chorôb. Má dokonca o niečo liečivejšie účinky ako obyčajný cesnak. Listy cesnaku medvedieho sa zbierajú v apríli a môžu sa buď pokrájať na chlieb podobne ako pažítka či žerucha, použiť do omáčok, alebo užívať v podobe tinktúry. Lístky cesnaku medvedieho sa zalejú 38 až 40 percentným liehom, dva týždne sa tekutina nechá odstáť na slnečnom mieste a užíva sa po 10 – 15 kvapkách zriedená vodou.

Podbeľ liečivý

Krásnou jarnou bylinkou je podbeľ liečivý stimulujúci napríklad prejavy kašľa. Používa sa taktiež pri liečbe astmy. Sirup z podbeľu má veľmi dobré účinky pri katare priedušiek a chorobe pľúc. Príprava sirupu je však podľa tradičných ľudových postupov veľmi zdĺhavá a zložitá. Omnoho jednoduchšie sa pripravuje čaj, na ktorý sa používajú aj podbeľové listy obsahujúce veľa živín. Pri zachrípnutí sa odporúča piť zápar z jednej čajovej lyžičky kvetov podbeľu zaparených v štvrť litri vody.

Pŕhľava dvojdomá

Patrí k najznámejším a najpoužívanejším liečivým bylinkám. Z jej jarných mladých výhonkov sa robia výborné kúry – hotové životabudiče. Pŕhľava je ďalším z radu naturálnych prečisťovačov krvi. Zbiera sa už od začiatku jari do konca mája. Populárnou sa stala aj pre svoje výrazné protivírusové a močopudné účinky. Stačí vypiť jednu šálku na lačno pol hodiny pred raňajkami a 1 – 2 šálky počas dňa. Praktizovaním tejto jednoduchej rady by sa malo do nášho tela dostať  dostatočné množstvo energie na celý deň. Nesušená čerstvá pŕhľava je zdrojom železa, ktorého pravidelný prísun odďaľuje vyčerpanosť a stavy únavy. Pri ischiase, zápale nervov alebo seknutí v krížoch pomáha potrieť postihnuté miesto čerstvou pŕhľavou.

Prvosienka jarná

Svojimi prečisťujúcimi účinkami vylučuje z organizmu jedovaté látky spôsobujúce dnu a reumu. Aj kvet prvosienky skombinovaný s niektorými ostatnými jarnými bylinkami funguje ako depurant. Vhodnou kombináciou je vyrobiť si zmes z kvetov prvosienky, mladých jarných bazových púčikov, pŕhľavových listov a koreňov púpavy. Jednu čajovú lyžičku takejto zmesi potom zaliať štvrť litrom vody, nechať 3 minúty vylúhovať a denne vypiť 2 šálky liečivého bylinkového odvaru. Krv by sa tak mala postupne zbavovať škodlivín.

Púpava lekárska

Púpava sa ako bylina neteší veľkej obľube najmä medzi tými, ktorý si potrpia na pestovaný a bezchybne vyzerajúci trávnik. V tomto prípade sa považuje skôr za burinu brániacu trávnikovým semenám v raste a potrebnom dýchaní. Všetky časti rastlinky, ktorá začína kvitnúť už na začiatku apríla, majú liečivý účinok. Celá sa používa na prípravu šalátov dochutených napríklad aj vareným vajíčkom. Púpavové korene podporujú v surovom aj vysušenom stave trávenie, majú osviežujúce účinky no používajú sa aj ako prostriedok proti hustote krvi. Púpava pomáha odstraňovať svrbenie kože alebo lišaje. Samozrejme, len v prípade žiadnych kontraindikácií v podobe peľových alergií a pod. Svojich priaznivcov si hlavne medzi stúpencami zdravej výživy získal aj med pripravený z púpavových kvetov. Tie sa odporúča zbierať na obed, keď sú najviac rozkvitnuté a pre zachovanie dobrej chuti tohto rastlinného medu je potrebných približne 480 púpavových kvetov.

Praslička roľná

Patrí taktiež k bylinkám vykúkajúcim spod zeme už na skorú jar. Má liečivé účinky pri obličkových chorobách a zápaloch močového mechúra. Zápar z prasličky pôsobiaci priamo na oblasť mechúra sa osvedčil ako zaručený recept na pretrvávajúce ťažkosti. Kožné vyrážky ošetrované obkladmi z prasličky roľnej majú tendenciu sa po pravidelnom prikladaní stratiť.

Materina dúška

Pije sa ako lahodný čaj. Na vnútorné použitie sa odporúča pri menštruačných kŕčoch. Materina dúška má podobné účinky ako dúška tymianová, ktorá je ale vyššia. Ak hrozí nebezpečenstvo zápalu pľúc slúži materina dúška spolu s ďalšou jarnou bylinkou skorocelom kopijovitým ako osvedčený liek z prírodnej lekárne. Takýto liečivý čaj sa pripraví vylúhovaním 1 čajovej lyžičky po dobu 1 minúty so skorocelom a s plátkom citróna.

Jar u vás doma

Jar sa môže zazelenať aj na oknách našich kuchýň. Stačí si do vkusných črepníkov zasadiť obľúbené kuchynské bylinky ako pažítku pravú, ktorá podporuje trávenie, má vplyv na chuť do jedla, nepatrne znižuje krvný tlak a pôsobí proti črevným parazitom, i pri tvorbe krvi. Vynikajúcou listovou zeleninou s koreňovou chuťou a krátkou vegetačnou dobou (zbiera sa už 10 – 14 dní po zasadení), vhodnou na izbové pestovanie je žerucha záhradná. Býva súčasťou jarných bylinných kúr, pretože podporuje metabolizmus, zlepšuje zažívanie a obsahuje veľa vitamínu A a C. Pri zápaloch močových ciest sa zo sušenej žeruchy pripravuje čaj.  

Autor článku: časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: