5 rád, ako sa na jar dostať do formy

5 rád, ako sa  na jar dostať do formy
Zdroj: bigstockphoto.com

S prichádzajúcou jarou na nás útočí aj takzvaná jarná únava. Pocit nedostatočnej výkonnosti často pramení z nášho spôsobu života počas zimy. Obvykle totiž konzumujeme ťažké, mäsité jedlá a zabúdame dopĺňať ovocie a zeleninu. Navyše kvôli studenému a nevľúdnemu počasiu mnoho z nás obmedzuje pohyb. V tomto článku vám poradíme, ako po takej zime prekabátiť pocit jarnej únavy a dostať sa opäť do formy.

1. Zaistite si dostatočný príjem koenzýmu Q10

Koenzým Q10 je látka, ktorú je naše telo schopné si do značnej miery vytvoriť samo. Jej nedostatok však môže viesť nielen k chorobám srdcového aparátu, ale aj k poklesu výkonnosti a odolnosti organizmu a orgánov. Preto je vhodné koenzým do tela priebežne dopĺňať. „Vo veku okolo 20 rokov sme s tvorbou koenzýmu Q10 sebestační. Už v 40 rokoch však srdce vie vytvoriť iba 68 % pôvodného obsahu koenzýmu a v 80 rokoch klesne produkcia pod polovicu. Tvorba je ešte viac obmedzovaná, ak trpíme zdravotnými problémami alebo užívame lieky na zníženie cholesterolu,\" upozorňuje Klara Minczinger.

2. Načerpajte vitamín D

Vitamín D sa tvorí v našej pokožke pôsobením slnečného žiarenia. Táto tvorba je možná najmä v jarných a letných mesiacoch, cez zimu naopak telo čerpá vitamín D z nahromadených zásob. Preto by sme mali na začiatku jari, kedy sú dni ešte krátke a slnečného svitu nie je veľa, svojmu telu vitamín D doplniť. Prispieva totiž k normálnej funkcii imunitného systému a slúži na udržanie normálnej činnosti svalov a stavu kostí. Ako jeden z mála vitamínov ho nenájdeme v listovej zelenine. Vitamín D sa získava iba zo slnečného žiarenia alebo rýb. Nakoľko cez zimu všetky zásoby vitamínu D spotrebujeme a ryby nekonzumujeme v dostatočnom množstve, je vhodné doplniť ich vo forme výživových doplnkov.

3. Zbavte sa škodlivých látok v tele

Po zime je naše telo zaplavené množstvom škodlivých látok. Práve kvôli nim sa môžeme na jar cítiť veľmi unavení, v strese a môžeme byť aj náchylnejší k chorobám. V rámci očistenie tela od týchto škodlivín je veľmi dobré posilniť pečeň a jej činnosť. Práve pečeň totiž stojí za úspešnou detoxikáciou nášho organizmu. K jej posilneniu sú vhodné napríklad výťažky z pestreca mariánskeho. Na našom trhu ich nájdeme pod názvom silymarín a okrem ochrany pečene a jej detoxikácie pomáha podporovať aj čistenie celého tela.

4. Nezabudnite na pohyb a tekutiny

Na jar by sme nemali zabúdať na pohyb. Počas neho sa totiž vylučuje hormón serotonín, ktorý zbavuje naše telo stresu, úzkosti a zlej nálady. Vhodná je akákoľvek pohybová aktivita - od behania, cez prechádzky na bicykli alebo tanec až po pokojné prechádzky v prírode. Vďaka nim si môžeme dopriať chvíľku sami pre seba, ktorá nám prospeje v každodennom boji proti stresu. V súvislosti s pohybom je nutné nezabúdať na dostatočný príjem tekutín, denne by sme mali vypiť aspoň dva litre vody, čaju, minerálky alebo džúsu.

 

5. Pomôžte si vitamínmi C a B

Proti jarnej únave je možné bojovať celým radom prostriedkov. Medzi ne patrí napríklad vitamín C, ktorý je možné nájsť v šípkach, keli, brokolici a kapuste. Podobne by sme mali do jedálnička zaradiť zdroje vitamínov skupiny B, teda napríklad vnútornosti, pšeničné klíčky, pivovarské kvasnice alebo strukoviny. „Vitamín C a vitamíny skupiny B prispievajú k normálnemu energetickému metabolizmu a k zníženiu miery únavy a vyčerpania,\" vysvetľuje Eva Stanislavská. „Okrem toho tieto vitamíny pomáhajú k normálnej psychickej činnosti a normálnej činnosti nervovej sústavy. Vitamín C navyše prispieva k normálnej funkcii imunitného systému, \" dodáva.

Autor článku: /-/

Dátum zverejnenia: