Predávkovanie paracetamolom

Predávkovanie paracetamolom
Zdroj: bigstockphoto.com

Paracetamol patrí medzi najobľúbenejšie a najpoužívanejšie lieky pri „samoliečení“ horúčky a bolestí rôzneho pôvodu. Takmer každý predpokladá, že paracetamol vyvoláva nežiaduce účinky iba zriedkavo, čo vedie k falošnému pocitu bezpečia. Avšak široká laická verejnosť si neuvedomuje, že nekontrolovaným užívaním si sami môžu neúmyselne spôsobiť ťažké poškodenie pečene.

Najčastejšou príčinou zlyhania pečene vo Veľkej Británii nie je alkohol, ale práve paracetamol. Ročne si paracetamol vyžiada na celom svete 100 000 telefonických konzultácií s centrom pre otravy, 26 000 hospitalizácií a 450 úmrtí. Všetky lieky je potrebné užívať opatrne a s rozumom.

Ako dochádza k predávkovaniu?

Paracetamol môže byť veľmi nebezpečný, pokiaľ sa nerešpektujú odporúčania v príbalovom letáku (maximálne 8 tabliet denne t.j. 4 gramy, v časovom odstupe najmenej 4 hodiny). Mnohí pacienti im však nevenujú pozornosť a často nepoznajú, aká dávka je bezpečná. Človek má vysokú teplotu alebo silnú bolesť, dá si jednu tabletku. Pod vplyvom reklamy sa chce rýchlo vyliečiť a je netrpezlivý, ak po krátkom čase ťažkosti neustúpia. Preto si dá ďalšiu tabletku a tak to ide ďalej. Alebo zabudne celkový počet tabletiek, ktoré už použil.

Dávka paracetamolu menšia ako 125 mg/kg nie je toxická. Dávka 250 mg/kg (resp. 350 mg paracetamolu na kilogram telesnej hmotnosti pacienta) predstavuje 50 %, resp. 100 % riziko závažného poškodenia pečene.

V lekárňach sú voľne dostupné (aj bez receptu) mnohé prípravky s obsahom paracetamolu pod rôznymi obchodnými názvami (napr. Paralen, Coldrex, Panadol, Ataralgin, Medipyrin, atď.). Nemali by sa užívať súčasne. Často dochádza k situácii, že pacient užíva naraz niekoľko podobných prípravkov obsahujúcich paracetamol (a ani o tom netušia). Mnohí ľudia si toto riziko neuvedomujú a takto ľahko dochádza k predávkovaniu.

Počas užívania paracetamolu sa nesmie súčasne piť alkohol (ani varené víno, či grog). Pečeň musí odbúravať aj alkohol, a preto sa skôr vyčerpá a poškodzuje.

Používanie paracetamolu (aj v odporúčanej dávke) je rizikové v prípade zníženého príjmu stravy v dôsledku nechutenstva. Pretože potom sa v pečeni znižuje zásoba ochranného faktora (glutatión), ktorého dostatočná hladina sa zabezpečuje len adekvátnym prísunom stravy.

Ako sa prejavuje otrava (predávkovanie)?

Predávkovanie sa v prvej fáze prejavuje nechutenstvom, nutkaním na zvracanie, vracaním, ospalosťou a potením. Ak sa vyskytnú, je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekára. V druhej fáze otravy paracetamolom dochádza k prechodnému zlepšeniu (podobne ako pri otrave muchotrávkou) v trvaní 24 až 48 hodín od požitia. V tretej fáze sa opätovne zhorší celkový stav, pridružia sa bolesti brucha v pravom podrebrí. Po 5 až 10 dňoch od požitia sa v štvrtej fáze otravy stupňujú prejavy zlyhávania pečene (žltačka, zvýšenie pečeňových enzýmov, krvácanie, porucha vedomia, nízka hladina cukru v krvi), eventuálne aj zlyhávanie obličiek.

Aké sú možnosti liečby?

Protijedom je N-acetylcysteín. Pôsobí ako prekurzor ochranného glutationu, ktorý inaktivuje toxický metabolit NAPQI. Najúčinnejší je pri podaní do 8 až 10 hodín od požitia.

Po užití paracetamolu (pri doporučenom dávkovaní asi 5 až 10 % lieku) sa v pečeni vytvára jedovatý vedľajší produkt (NAPQI, N-acetyl-p-benzoquinoneimine), ktorý sa odstraňuje pomocou glutationu.

Význam má aj podávanie aktívneho uhlia (najlepšie do hodiny od požitia).

Autor článku: Nemocnica Bánovce – 3. súkromná nemocnica, s.r.o.

Dátum zverejnenia: