Koloidné striebro – najlepšie prírodné antibiotikum

Koloidné striebro – najlepšie prírodné antibiotikum
Zdroj: bigstockphoto.com

Žijeme už v 21 storočí a vývoj produktov a technológií naberá takú rýchlosť že nás to niekedy až prekvapuje. Otázkou ale je či v každej oblasti vývoja pokračujeme tým správnym smerom a či zbytočne neopúšťame aj niektoré staré a overené veci. A do akej miery určuje smer vývoja nových produktov zdravý ľudský rozum a kde už začína lobbing nadnárodných spoločností, ktoré presadzujú len svoje (hlavne ekonomické) záujmy.

Ako inak si napríklad vysvetlíte nové nariadenie Európskeho parlamentu a rady ES č. 1924/2006. Na základe tohto nariadenia nie je možné pri predaji liečivých byliniek poskytovať zákazníkom informácie o ich liečivých účinkoch. EÚ totiž zavádza pre liečivé bylinky, ktorými sa naši predkovia úspešne liečili celé storočia neprimeranú reguláciu a všetko smeruje k tomu, že naše deti sa už budú smieť oficiálne liečiť len syntetickými liekmi, na ktorých budú úspešne bohatnúť veľké farmaceutické spoločnosti. Kde ostal zdravý rozum ? V tieni lobingu, záujmov a peňazí farmaceutických spoločností. A podobných príkladov by sme vedeli nájsť podstatne viac.

V medicíne sa už dlhšie hovorí o tom, že súčasné antibiotiká strácajú svoju účinnosť a baktérie sú voči niektorým skupinám týchto antibiotík už úplne rezistentné. Dôvodov je určite viac, a môžeme uviesť napr. mutovanie a vývoj vírusov, alebo masový veľkochov dobytka, keď chovateľov viac zaujímali prírastky mäsa ako jeho kvalita. Stalo sa tak samozrejmosťou pri chove zvierat používať antibiotiká ktoré síce potláčajú ich choroby, ale zabudlo sa že po liečbe ,alebo po použití antibiotík malo nasledovať obdobie, počas ktorého by mali hospodárske zvieratá vylúčiť z tela zvyšky antibiotík a až potom mali ísť na spracovanie do potravinárskeho priemyslu. Honba za ziskom ale takéto „medziobdobie“ nepripúšťa a tak sa zvyšky antibiotík dostávali do ľudského organizmu, pričom sa tak postupne budovala odolnosť voči ich účinkom.

Je preto dôležité, aby sa hľadali a vyvíjali nové druhy antibiotík prípadne iné alternatívne spôsoby účinnej liečby vírusov a baktérií. Tento vývoj bude opäť hlavne v rukách farmaceutických spoločností, ktoré do neho investujú veľké finančné prostriedky a určite budú chcieť, aby sa im tieto prostriedky vrátili.

Je tu ale opäť niečo, čo nám ponúka priamo príroda už od nepamäti, produkt ktorý ľudia používajú už stovky rokov na ochranu svojho zdravia. Je to striebro.

Už v dávnej minulosti sa striebro používalo ako liek. Jeho antimikrobiálne účinky poznala už staroindická medicína. V starom Ríme sa striebro bežne používalo ako antimikrobiálny prostriedok. Jedlo sa uchovávalo v strieborných nádobách a do nápojov sa vkladala strieborná minca. V stredoveku sa tento zvyk uchoval. Používanie strieborných príborov a nádob bola samozrejmosť. V kostoloch boli nádoby na svätenú vodu tiež zo striebra, takže voda v nich bola prakticky neustále vydezinfikovaná. V obdobiach medzi dvoma svetovými vojnami zažívalo koloidné striebro svoju najlepšiu éru. Používalo sa ako prvotný liek na liečbu prenosných chorôb, a ošetrovanie povrchových zranení. Podávalo sa ústne aj vnútrožilovo. Využívalo sa aj na liečbu srdcových chorôb, či čistenie krvi. Používalo sa taktiež na čistenie riečnej vody a dezinfekciu. Počas druhej svetovej vojny sa však postupne na trhu objavili sulfonamidy a antibiotiká. Mali tú výhodu, že ich skladovanie bolo jednoduchšie a trvanlivosť vyššia. Preto postupne vytlačili koloidné striebro z trhu. V roku 1993 však vyšlo verejne najavo, že ako americkí tak aj ruskí kozmonauti, teda osoby, ktorým je po zdravotnej stránke venovaná najväčšia starostlivosť, odlietajú do vesmíru so zásobami koloidného striebra, určeného pre širokospektrálne zdravotné aj hygienické použitie. V roku 1997 bola zverejnená správa, že hlavný lekár amerického ministerstva obrany poveril špeciálny tím expertov zistiť najúčinnejšie antivírové, antibakteriálne a antiseptické látky, ktoré by mohli byť rýchlo k dispozícii pre vojnové operácie - víťazom sa stalo práve koloidné striebro.

Ide o prírodný produkt ktorý má 100 % overené účinky z hľadiska pôsobenia na baktérie, plesne a vírusy. Nie je návykové a nepôsobí negatívne na ľudský organizmus. Likviduje zhruba 650 kmeňov baktérií, plesní a vírusov. Nie je to samozrejme „všeliek“ na všetky choroby, lebo v takom prípade by naše lekárne mali na svojich pultoch len koloidné striebro. Je to však jedna z dostupných prírodných alternatív, ktorú si môžeme zvoliť sami. Tu je pre úplnosť informácií namieste spomenúť aj negatívne účinky koloidného striebra. Známy je len jeden a to ten,že po jeho dlhodobom používaní v nadmerných dávkach spôsobuje zafarbenie pokožky do modra. Nie sú známe žiadne negatívne účinky na pečeň, tak ako je to pri užívaní syntetických liekov.

Pri vnútornom používaní sa koloidné striebro používalo ( a mimo EÚ sa aj naďalej používa) na liečenie týchto chorôb:

 • angína , artritída , alergie , astma, borelióza, cysty, detoxikácia, chrípka, infekcie horných dýchacích ciest
 • zápal mandlí, nádcha, infekcie očí, paradentóza, pohlavné choroby , prostata, hnačka, reuma, salmonela
 • stafylokok , streptokok, toxoplazmóza, tuberkulóza, virózy, zápaly močových ciest, zápaly hrubého čreva
 • žltačka

Pri vonkajšom použití sa koloidné striebro používa na:

 • akné, kožné vredy, psoriáza, bradavice, kožné mykózy, ekzémy, vaginálne kvasinkové infekcie
 • hemeroidy, herpes, lišaje , kožné poranenia a odreniny, plesňové ochorenia, opary, popáleniny,
 • zápal ďasien a afty, bodnutie hmyzom

Pri užívaní koloidného striebra je najdôležitejším faktorom jeho „čerstvosť“. Silné koloidné striebra s hustotou 40ppm zhruba po 100 dňoch strácajú väčšinu svojich pozitívnych vlastností. Koloidy striebra stratia svoj elektrický náboj čím sa stanú statickými, usadia sa v nádobe.

Tabuľka doby približnej expirácie:

 • 10 ppm 18 mesiacov
 • 15 ppm 12 mesiacov
 • 20 ppm 9 mesiacov
 • 30 ppm 5 mesiacov
 • 40 ppm 3 mesiace
 • 60 ppm 1 mesiac

Po tejto expirácii je možné aj naďalej ich používať napr. na dezinfekciu , prípadne na čistenie a odstráňovanie mikroorganizmov z odevov a pod.

Dôležitým faktorom je tiež obal. Ak vidíte niekde koloidné striebro zabalené v plastovej nádobe, verte tomu, že takéto striebro nemá žiadny účinok, pretože plastová nádoba naviaže koloidy striebra na seba a tým ho prakticky znehodnotí. Striebro by malo byť balené zásadne v sklených, podľa možnosti tmavých nádobách a malo by sa skladovať čo najďalej od magnetických polí.

Pri výbere je tiež dôležitá hustota koloidného striebra, ktorá sa udáva v ppm. V zásade ale neplatí, že čím vyššia hustota, tým je striebro kvalitnejšie, pretože striebro s nižšou hustotou si dlhšie udržiava svoje vlastnosti a naopak.

V lekárňach teraz nájdete pomerne široký výber koloidného striebra od certifikovaných výrobcov, čo by malo byť zárukou jeho kvality.

Keď ale hovoríme o užívaní koloidného striebra, mali by sme hovoriť v minulom čase. EÚ svojimi smernicami totiž v súčastnosti zakázala vnútorné užívanie potravín s obsahom nanomateriálov, medzi ktoré patrí aj koloidné striebro. Aj keď v USA, Japonsku a iných vyspelých krajinách mimo EÚ sa naopak podporuje výskum a vývoj v tejto oblasti a koloidné striebro je možné bežne užívať vnútorne a dokonca aj ako súčasť liečiv, tak EÚ tieto aktivity administratívnym nariadením potláča. Kto stojí za týmito zákazmi a maximálne z nich profituje a má na tom miliardové zisky z predaja syntetických liekov , kto je schopný presadiť svoj lobbing v každej vláde to je asi jasné každému z nás. No k presadeniu týchto nezmyselných nariadení prispeli tiež niektorí nezodpovední výrobcovia koloidného striebra, pretože dodávali na trh výrobky nielen zlej kvality, ale niektoré produkty boli priamo zdraviu škodlivé a nebezpečné. V minulosti totiž všetky pokusy o elementárnu štandardizáciu stroskotali a na absencii akýchkoľvek noriem pre výrobu sa priživilo mnoho výrobcov, ktorí vyrábali koloidné striebro v nevhodných podmienkach, nesprávnou technológiou. Celoplošný zákaz ale nič nerieši a môže situáciu len zhoršiť, lebo ľudia si stavajú generátory koloidného striebra doma, podľa návodov, ktoré nájdu niekde na internete, pričom sa môže stať, že pri užívaní takéhoto domáceho koloidného striebra môžu užívať tiež tzv. iónové striebro, ktoré aj keď je vysoko účinné proti mikroorganizmom, tak sa vyznačuje značnou toxicitou voči ľudským bunkám.

Úlohou tohto článku nie je navádzať ľudí k užívaniu koloidného striebra. To je totiž v EÚ zakázané a ľudia by mali toto rozhodnutie rešpektovať. Je to skôr téma na zamyslenie, či naozaj každé takéto rozhodnutie je v záujme ľudí alebo v záujme úzkej skupiny ľudí, ktorá má silu a peniaze, aby presadila akékoľvek rozhodnutie bez ohľadu na to, či je alebo nie je v záujme ľudí.

Ak sa niekto rozhodne používať koloidné striebro, mal by sa poradiť s výrobcom o vhodnosti jeho aplikácie, a pri prípadnej dodávke tak bude mať aj zaručenú čerstvosť a kvalitu produktu.

www.koloid.sk

Autor článku: PR článok

Dátum zverejnenia: