Neonatologickému oddeleniu darovali päť apnoe monitorov

Neonatologickému oddeleniu darovali päť apnoe monitorov
Zdroj: bigstockphoto.com

Rodičia novorodencov umiestnených na Neonatologickom oddelení UN L. Pasteura Košice, pracovisko Rastislavova 43, môžu pokojnejšie spať. Neonatológia dostala do daru päť nových monitorov dychu, ktoré včas odhalia u dojčiat hrozbu syndrómu náhleho úmrtia.

Doposiaľ mali na Neonatologickom oddelení k dispozícii päť monitorov dychu, ďalších päť im v týchto dňoch darovala nadácia Križovatka. \"Ako jediná nadácia na Slovensku sa venujeme problematike syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, ktorý má nedefinovateľný pôvod. Jedinou a účinnou prevenciou sú monitory dychu. Z toho dôvodu monitory nakupujeme a darúvame ich do nemocníc,\" povedala Táňa Tomasch, správkyňa nadácie Križovatka.

\"Monitor identifikuje charakteristické pohyby dieťaťa, ktoré sú elektronicky prenášané do kompaktného mikroprocesora, kde sa spúšťa blikajúe zelené svetlo, ktoré je jasne viditeľné z diaľky. Blikajúce svetlo signalizuje, že je všetko v poriadku. Ak sa zastaví dýchanie dieťaťa na 20 sekúnd alebo spomalí na menej ako 10 dychových pohybov za minútu, zapne sa zvuková a vizuálna signalizácia,“ vysvetľuje princíp monitorovania primárka Neonatologického oddelenia UNLP, pracovisko Rastislavopva 43, MUDr. Božena Pšeničková, CSc. a dodáva „Monitor dokáže byť veľkým pomocníkom aj pri odhalení iných problémov, ktoré sa u bábätiek môžu prejaviť napríklad plytkým dýchaním či apnoickými pauzami.“

Monitor obsahuje dve podložky a jeden snímač. Je absolútne bezpečný - nie je napájaný na telo ani plienku dieťaťa. Podložky sú plnené prírodným krištáľom a môžu sa vložiť aj pod 15 centimetrový matrac.. \"Ak má dieťa menej ako tri mesiace, stačí používať jednu podložku. Ak je už viac pohyblivé, mali by sa používať dve podložky, aby bolo snímanie stopercentné,\" dodáva Táňa Tomasch.

„Pri odchode z pôrodnice si môžu rodičia za symbolickú cenu požičať prístroj aj domov. Monitory zapožičiame aj matkám, ktoré porodia v iných pôrodniciach. Sme veľmi radi, že vďaka tomuto daru môžeme vyjsť v ústrety našim pacientom,“ doplnil riaditeľ UN L. Pasteura MUDr. Ladislav Rosocha, MPH.

SIDS – syndróm náhleho alebo neočakávaného úmrtia postihuje dojčatá v prvom roku života. Presná príčina dopsiaľ nie je známa. Avšak je možné predpokladať stavy, ktoré sú rizikové pre túto diagnózu.

Podporné faktory: poruchy tráviaceho traktu, neurologické príčiny ( kŕče, závažné poruchy svalového tonusu ), poruchy koordinácie srdcovej činnosti.

Rizikové faktory pre vznik SIDS: spánok v polohe na brušku, spánook s rodičmi, fajčenie, užívanie liekov, drog a alkoholu v tehotenstve, nedostatočná prenatálna starostlivosť, predčasne narodené deti alebo deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, vek matky pri pôrode menej ako 20 rokov, prekurované a vlhké prostredie, pasívne fajčenie, výskyt SIDS v rodine, častejší je výskyt u chlapcov ako u dievčat.

Výskyt SIDS: Väčšinou postihuje deti do 6. mesiaca, najčastejšie k SIDSu dochádza počas spánku od polnoci do 6. hodiny rána, častejšie v zimných mesiacoch roka.

V európskych krajinách sa udáva výskyt u 1-4 detí z 1000. Na Slovensku postihuje 0,6 – 1,8 dieťaťa z 1000.

Prevencia: beznikotínové prostredie, dôsledné liečenie infekcií dýchacích ciest, riešenie problémov pri gastroezofagovom refluxe, poloha počas spánku na boku, nie na brušku s tlakom na žalúdok.

Autor článku: Mgr. Ladislava Šustová

Dátum zverejnenia: