Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca

Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca
Zdroj: bigstockphoto.com

8. mája si Slovenský Červený kríž spolu s ďalšími 187 národnými spoločnosťami Červeného kríža a Červeného polmesiaca vo svete pripomína Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca.

Po prvýkrát sa tento deň slávil na celom svete 8. mája 1948 – na výročie narodenia Henryho Dunanta – zakladateľa Červeného kríža a prvého nositeľa Nobelovej ceny za mier.

Každoročným podujatím k Svetovému dňu Červeného kríža a Červeného polmesiaca na Slovensku sú oslavy spojené s oceňovaním, ktoré sa konajú v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave.

Slovenský Červený kríž si tu tento rok 7. mája uctí vyznamenaniami 33 ocenených - bezpríspevkových darcov krvi, dobrovoľné ošetrovateľky, dobrovoľníkov SČK, dlhoročných partnerov a spolupracovníkov, ale aj profesionálnych zamestnancov.

Záštitu nad oslavami v roku 2013 prevzal predseda vlády SR Róbert Fico.

Slávnostného oceňovania sa zúčastňuje aj prvá dáma Slovenskej republiky a zároveň čestná prezidentka SČK pani Silvia Gašparovičová. Je dobrou tradíciou, že po ukončení slávnostného oceňovania, ocenených prijíma v Prezidentskom paláci prezident Slovenskej republiky pán Ivan Gašparovič s manželkou.

Pri príležitosti Svetového dňa Červeného kríža a Červeného polmesiaca organizuje Slovenský Červený kríž aj celoslovenskú verejnú zbierku – Aj málo je veľa. Zbierka je podporená osvetovou výstavou s rovnakým názvom, ktorá zachytáva široké spektrum činností Slovenského Červeného kríža ako aj pohľad do 150-ročnej histórie Červeného kríža vo svete. 3. – 15. mája 2013 si návštevníci vo výstavných priestoroch nákupného centra Eurovea budú môcť pozrieť autentické zábery zo života SČK. Zbierku však podporil aj renomovaný slovenský fotograf Martin Črep, a to nafotením série autentických vizuálov, ktoré zachytávajú činnosť SČK a život ľudí, ktorým reálne SČK pomáha. Jej celý výťažok bude využitý na podporu aktivít v oblasti prvej pomoci, zdravotnej výchovy a sociálnej činnosti.

Autor článku: Červený kríž

Dátum zverejnenia: