Odstránenie znamienok

Odstránenie znamienok
Zdroj: bigstockphoto.com

Zima a jar, kým slnko nie je ešte také silné, sú najvhodnejšie ročné obdobia, kedy by sa mali odstraňovať nielen chĺpky, ale aj znamienka.

Ak teda chcete byť pekná do plaviek, je najvyšší čas neodkladať to.

Preč so znamienkami

Odstránenie znamienok je prevažne estetická záležitosť. V niektorých prípadoch však predstavujú aj zdravotný problém. Najmä, ak sa nachádzajú v oblasti, kde ich zbytočne dráždi spodná bielizeň či plavky. „Drobné kožné tumory sa operujú v lokálnom znecitlivení, približne vo veku od 5–6 rokov. Len malá časť indikovaných novotvarov sa operuje v celkovej anestézii,“ poradil MUDr. Dušan Guba, primár esteticko-plastickej chirurgie z Ústavu lekárskej kozmetiky a dodal: „Doba hojenia závisí od miesta odstránenia. Na tvári je to od 5 dní. Tie náročnejšie, napríklad na chrbte či nad kĺbami sa môžu hojiť 2–3 týždne. Chirurgicky vybrané znamienko s dostatočným bezpečnostným lemom je zárukou, že pigmentová lézia sa v mieste odobratia neobjaví.“

Jazvy a jazvičky

Jazvy najmä na tvári, či iných viditeľných miestach odborníci odporúčajú mastiť približne 5–7 dní po odstránení stehov a masírovať krémami na jazvy. Športové aktivity a plná fyzická záťaž záleží najmä od miesta chirurgického zákroku. Zväčša sú možné 7–14 dní po operačnom výkone.

 

Autor článku: Ústav lekárskej kozmetiky

Dátum zverejnenia: