15. máj Deň melanómu v UNLP v Košiciach

15. máj Deň melanómu v UNLP v Košiciach
Zdroj: bigstockphoto.com

Každý, kto neberie svoje zdravie na ľahkú váhu, môže v tento deň podstúpiť preventívne vyšetrenie na Klinike dermatovenerológie na Triede SNP v dvoch ambulanciách na 8. poschodí monobloku (lôžková časť) v čase od 09.00 h do 13.00 h bez výmenného lístka od obvodného lekára a zadarmo. Súčasťou vyšetrenia budú konzultácie a v prípade nálezu aj návrh terapeutického postupu.

Cieľom preventívneho projektu, do ktorého sa zapája vyše 30 európskych krajín, vrátane Slovenska, je zvýšenie informovanosti populácie o možnom nebezpečenstve materských znamienok a slnečného žiarenia a zdôraznenie významu a postavenia dermatovenerológov ako lekárov najviac vzdelaných v tejto oblasti.

Primár Kliniky dermatovenerológie UN L. Pasteura Košice MUDr. Tomáš Kampe upozorňuje, že práve prílišné slnenie, návšteva solárií a prípadne aj mechanické poranenia kožných znamienok môžu spôsobiť najzhubnejší kožný nádor – melanóm: „Opatrnosti pri opaľovaní nikdy nie je dosť a podceňovaťnetreba ani príležitostnú kontrolu kožných znamienok.“

Melanómy predstavujú asi 3% všetkých nádorov a sú najčastejšou príčinou úmrtia spomedzi nádorov kože. „Opatrní by mali byť najmä ľudia s bledým typom kože či mnohopočetnými znamienkami a tie osoby, u ktorých sa rakovina kože vyskytla v rodine,“ varuje primár MUDr. Tomáš Kampe.

Vyššiemu riziku vzniku rakoviny kože, ktorá každoročne postihuje milióny ľudí na celom svete, podliehajú aj ľudia, ktorí sa vystavujú nadmernému slnečnému žiareniu.

Včasná diagnostika, účinná a cielená liečba umožňujú znižovať riziko a počet úmrtí na toto ochorenie. Prevencia melanómu spočíva najmä v pravidelných dermatologických prehliadkach, ktoré by nemali zanedbávať najmä rizikové skupiny ľudí, ktorí sú vystavení slnečnému žiareniu napríklad počas športu, alebo ktorí sa dlhodobejšie zdržiavajú na slnku počas práce. Zhubných kožných nádorov neuveriteľne pribúda a čo je horšie, rakovina kože sa presúva z vyšších vekových skupín medzi mladších, a dnes neobchádza dokonca ani dvadsaťročných. “Medzi najčastejšie sa vyskytujúce zhubné druhy kožných nádorov patria bazalióm, spinocelulárny karcinóm a malígny melanóm, pričom práve ten patrí medzi najzhubnejšie nádory vôbec,“ informuje primár Kliniky dermatovenerológie MUDr. Tomáš Kampe a dodáva: „K podozrivým zmenám materských znamienok, ktoré môžu upozorniť na zhubný proces, patrí najmä akákoľvek náhla zmena veľkosti, farby, tvaru, štruktúry, vznik asymetrie, svrbenie, bolesť, zápal, mokvanie, prípadne krvácanie znamienka. V takomto prípade je potrebné bezodkladne vyhľadať dermatovenerológa.“

Samotné vyšetrenie nie je vôbec bolestivé. Dobrým pomocníkom je, okrem skúseností odborníka, aj digitálny dermatoskop. Špeciálna kamera zosníma znamienko a zväčšenina na obrazovke počítača uľahčí lekárovi zistiť, či predstavuje pre svojho nositeľa riziko.

Autor článku: Mgr. Ladislava Šustová

Dátum zverejnenia: