Kúpele Luhačovice majú výborné výsledky v posilňovaní imunity

Kúpele Luhačovice majú výborné výsledky v posilňovaní imunity
Zdroj: bigstockphoto.com

Najväčší záujem o Kúpele Luhačovice (Lázně Luhačovice, a.s.) majú alergici, astmatici a ľudia s ochoreniami dýchacích ciest na jar a v lete. Súvisí to s tým, že najťažším obdobím roka týchto pacientov je jar, keď je ovzdušie plné peľov a ďalších alergénov. Pobyt v Luhačoviciach a absolvované liečebné kúry prinášajú chorým detským i dospelým klientom  úľavu a posilnenie imunity organizmu. Kúpele Luhačovice už desiatky rokov úspešne aplikujú liečbu rôznych ochorení pod odborným dohľadom lekárskych špecialistov.

Ing. JiříDědek, MBA, obchodný riaditeľ Kúpeľov Luhačovice k tomu poznamenáva: ,,KúpeleLuhačovice sú nielen štvrtými najväčšími českými kúpeľmi, ale podľa návštevníkov patria medzi najkrajšie kúpele. Ležia v malebnom údolí chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty, ďaleko od priemyselných centier a preto majú čisté ovzdušie a priaznivé klimatické podmienky. Kúpeľná liečba tu pomáha deťom i dospelým nielen s astmou, ale aj katarmi horných ciest dýchacích, chronickými a alergickými nádchami, atopickým ekzémom, zápalmi dutín a priedušiek a tiež pri rekonvalescencii po zápale pľúc a operáciách hrudníka. Je to dané predovšetkým vďaka využívaniu prírodných liečivých minerálnych vôd, skúseným lekárom a odbornému zdravotníckemu personálu“.

Ďalej poukazuje na to, že základom kúpeľnej liečby sú kúpele v prírodnej minerálnej vode, inhalácie a pitné kúry. Akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice garantuje, ako jedna z dvoch spoločností v Luhačoviciach, využívania najznámejšieho prameňa Vincentka a ďalších 12 prameňov na liečebné účely. Pobyt v kúpeľov vytrhne pacienta z jeho zaužívaných stereotypov,  pracovného stresu a zaistí mu kvalitné okolie a všestrannú starostlivosť. To výrazne ovplyvňuje napríklad astmu a preto je kúpeľná liečba tak účinná.

,,Súčasťou liečby sú rôzne procedúry a pacienti sa učia aj správnej inhalačnej technike a dychovej rehabilitácii. Pri inhalácii sa využívajú luhačovické minerálne vody, najčastejšie  Vincentka, ktoré zlepšujú funkciu sliznice dýchacích ciest, pôsobia protizápalovo, skvapalňujú hlien a uľahčujú vykašliavanie. Vincentka je ojedinelá prírodná liečivá silno mineralizovaná voda, jódová, uhličitá, so zvýšeným obsahom fluoridov a kyseliny boritej. Aj kysličník uhličitý obsiahnutý vo Vincentke má liečebné účinky a pomáha rozpúšťať hlieny“, konštatuje J.Dědek.

Upozorňuje aj na to, že Kúpele Luhačovice majú vytvorené špeciálne podmienky pre kúpeľnú starostlivosť o deti. Ako jediné kúpele na Morave poskytujú kúpeľnú liečbu deťom so sprievodom už od 1,5 roka ich veku. Zmenu umožňuje nový indikačný zoznam, ktorý začal platiť od 1.10.2012. Dovtedy bolo možné v Luhačoviciach liečiť deti až od piatich rokov. V roku 2012 sa v Kúpeľoch Luhačovice liečilo spolu 1200 detí a dospievajúcich.

,,Pre zabezpečenie špecifických potrieb detí a ich komfortu robíme maximum. V marci 2013 sme otvorili po rekonštrukcii detskú liečebňu MIRAMONTI, čím sme reagovali na stále rastúci dopyt po ubytovacích kapacitách pre deti. Táto detská liečebňa dosahuje štandard trojhviezdičkového hotela. V Kúpeľoch Luhačovice liečia u detí okrem respiračných ochorení aj obezitu, choroby tráviaceho ústrojenstva a tiež kožné a onkologické ochorenia. Pre dospelých kúpele liečia choroby dýchacieho ústrojenstva, porúch pohybového systému, tráviaceho systému, metabolizmu (cukrovku), choroby obehového ústrojenstva a onkologické ochorenia. Od 1. 10. 2012 môžu tiež liečiť nervové choroby a choroby pohybového ústrojenstva formou plne hradenej komplexnej kúpeľnej starostlivosti“, vysvetľuje J.Dědek.

Dodáva, že výhody kúpeľnej starostlivosti pre deti sú nenahraditeľné, nielen pokiaľ ide o zlepšenie ich zdravotného stavu a zabránenie zhoršenia choroby u chronických pacientov, ale tiež sociálne. Veď menej často choré deti môžu byť viac zapojené do kolektívu, byť medzi  kamarátmi a nevymeškajú toľko dní v škole. Väčšina mamičiek  by dala neviem čo za to, aby ich dieťa bolo zdravšie, ale o kúpeľoch pritom neuvažujú, lebo im chýbajú informácie. Práve kúpeľná liečba s využitím prírodných liečivých vôd môže priniesť zlepšenie zdravotného stavu detí. Pri tejto liečbe majú malí pacienti k dispozícii 24 hodín lekára a sesterské služby. Sprievod matky, alebo inej blízkej osoby pri liečbe, eliminuje stres dieťaťa z neznámeho prostredia. Navyše sa rodičia v kúpeľoch naučia správnej starostlivosti o dieťa, čo pretrvá aj po ich návrate domov.

,,Naučia sa, ako správne rehabilitovať, podávať lieky, zdravo variť, atď. V prípade najmenších môže prevencia zabrániť rozvinutiu ochorení, na ktoré sú deti disponibilné (napr. bronchiálna astma). Nový indikačný zoznam umožňuje v Luhačoviciach liečbu detí už od 1,5 roka, čo ocenia mamičky, ktoré sú väčšinou ešte na rodičovskej dovolenke. Zníženie vekovej hranice pre kúpeľnú liečbu má veľký význam. V súvislosti so zhoršujúcim sa životným prostredím a nezdravou výživou sa totiž zvyšuje počet alergikov. Najviac sa tieto onemocnenia prejavujú už v najútlejšom veku, napríklad bronchiálna astma sa v 50 % prejaví už u detí do 3 rokov, atopický ekzém sa v 60% prejaví už v dojčenskom veku. Kým pre českých detských pacientov je liečba plne hradená zdravotnými poisťovňami, slovenskí a ďalší zahraniční si ju môžu zaplatiť ako samoplatcovia“, uzatvára J. Dědek.

Autor článku: Kúpele Luhačovice

Dátum zverejnenia: