TOP DIÉTA - ako schudnúť a udržať si hmotnosť bez hladovania

TOP DIÉTA - ako schudnúť a udržať si hmotnosť bez hladovania
Zdroj: bigstockphoto.com

Chcete zhodiť nadbytočné kilogramy, ale nedržať ďalšiu úmornú a drastickú redukčnú diétu? A možno vážite tak akurát, a bojíte sa, že priberiete? Neodporúčame veľmi reštriktívne metódy, ktoré obmedzujú zložky nevyhnutné na správne fungovanie organizmu, pretože okrem rýchleho úbytku hmotnosti môžu spôsobiť mnohé vážne ochorenia. Ak jete jedno či dve jedlá denne alebo znížite počet kalórií na minimum, výrazne sa spomalí metabolizmus. To v istom momente spôsobí, že budete ľahšie priberať, ale čoraz ťažšie chudnúť. Organizmus sa bráni proti hladu a nielenže šetrí energiou, ale ju aj ukladá vo forme tuku pre prípad ďalšieho výpadku. Lekári a odborníci na výživu varujú pred chudnutím pod vplyvom módy, pretože zvyčajne sa končí neúspechom – vyvolá jo-jo efekt a spôsobí ďalší stres. Ľudia, ktorí držia dlhé roky diétu, si tým len škodia a zo zdravých ľudí s neveľkou nadváhou sa stávajú pacienti s obezitou.

Podľa najnovších odporúčaní by sa osoba s normálnou hmotnosťou alebo malou nadváhou, ktorej nehrozí riziko komplikácií spôsobených obezitou (vysoký krvný tlak, cukrovka, zvýšený cholesterol a triglyceridy), nemala usilovať schudnúť. Prechod na diétu je dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje nielen zmenu doterajších stravovacích návykov, ale aj životného štýlu. Preto by mal byť postupný a pomalý – od 0,5 kg do 1 kg týždenne. Nezabúdajme, že obezita je choroba a zdravá strava ju pomáha liečiť. Aj keď kilogramy zhadzujete pod odborným dohľadom, hrozí vám jo-jo efekt. Niekedy je lepšie spýtať sa samých seba, či krátkodobá, drastická redukčná diéta výrazne zlepší našu kondíciu.

Zdravý, nízkokalorický a ľahko stráviteľný jedálny lístok sa má skladať z rôznych produktov, v zásade teda možno jesť všetko. Určite treba obmedziť sladkosti. Ak sa predsa len stane, že im podľahneme, nech to je domáci koláč a nie maškrta z cukrárne.

Mali by sme jesť 4-5 jedál denne, pravidelne každé 3 – 4 hodiny, pomerne viac v prvej polovici dňa a nie pred spaním. Zeleniny si doprajme, koľko chceme, ale pozor na ovocie, pretože obsahuje cukor. Neprejedajme sa, ale nedopusťme záchvaty vlčieho hladu. Medzi jedlami pime iba vodu. Nezabúdajme ani na celozrnné obilniny a dbajme na systematickú telesnú aktivitu.

Musíme sa však starať aj o prevenciu a zmeniť stravovacie návyky. Zostaviť si taký jedálny lístok, aby sme nepriberali, pretože aj takým spôsobom sa chudne. Ak si budete udržiavať normálnu telesnú hmotnosť receptami z knihy TOP diéta, úspech je zaručený. Jedlá pripravené podľa odporúčaných receptov nemajú viac ako 400kcal, pričom denná energetická hodnota jedálneho lístka vytvoreného podľa nich je 1800 – 2200 kcal. Táto kniha dáva každému možnosť schudnúť a udržať si hmotnosť bez hladovania.

Kniha je rozdelená do 3 hlavných kapitol:

  • Jedlá na raňajky a desiate, olovranty a večere

  • Obedy

  • Niečo sladké

S knihou „TOP diéta“ si vytvoríte nízkokalorické a ľahko stráviteľné menu po celý rok, zmeníte stravovacie návyky a ľahko si udržíte peknú postavu.

Wanda Jackowska, autorka knihy „TOP diéta“.

Knihu „TOP diéta“ kúpite vo všetkých dobrých kníhkupectvách, alebo na www.priroda.sk, obchod@priroda.sk prípadne 02/55 42 51 60.

Autor článku: Vydavateľstvo Príroda

Dátum zverejnenia: