korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Babičkina lekáreň nad zlato

Babičkina lekáreň nad zlato
Zdroj: bigstockphoto.com

Umenie medicíny spočíva v obveselovaní pacienta, zatiaľ čo príroda skutočne lieči chorôb.
Voltaire

Liečivé rastliny sú významnými pomocníkmi pri prevencii ochorení, zvyšovaní imunity organizmu a odstraňovaní následkov chronických chorôb. Považujeme ich za pomocné a doplnkové liečivá aj pri akútnych chorobných stavoch ľudí, avšak významné je využitie rastlinných liečiv aj vo veterinárnej medicíne, najmä ak ide o rastlinožravé domáce zvieratá.

Niektoré liečivé rastliny sú jedovaté a v rukách neskúseného zberateľa alebo liečiteľa by mohli byť aj smrteľne nebezpečné. Preto je dôležité, aby ste si prehĺbili svoje poznatky o liečivých rastlinách a o možnostiach ich využitia v domácich podmienkach.

Kniha „Babičkina lekáreň nad zlato“ od kolektívu autorov - odborníkov, ktorú vydalo Vydavateľstvo Príroda, vám poradí, ako používať bylinky a koreniny v domácich podmienkach. Naučíte sa bylinky nielen spoznávať, ale aj zbierať, spracovať a rozumne užívať. Užívanie liečivých rastlín sa stane záľubou prinášajúcou úžitok, zdravie a radosť zo života pre všetkých, ktorí vykročia do prírody za jej rozmanitou krásou a darmi.

V knihe sú zaradené len u nás voľne rastúce alebo pestované rastliny. Cudzokrajné liečivé rastliny možno vo väčšine prípadov nahradiť domácimi. Navyše, pri používaní domácich rastlín, na ktoré je náš organizmus už po generácie prispôsobený, sa vyhneme prípadným negatívnym reakciám na nové účinné látky, alebo ich kombinácie, s ktorými sa náš organizmus doposiaľ nestretol a nemá proti nim vyvinuté obranné mechanizmy.

Dozviete sa taktiež, že niektoré z rastlín sa môžu aj navzájom nahrádzať, pretože obsahujú podobné účinné látky. Preto môžete použiť tie, ktoré sa nachádzajú vo vašom okolí v dostatočnom množstve a kvalite. Tým sa vyhnete ničeniu vzácnych alebo zriedkavých druhov. Niektoré z druhov, ktoré sa u nás voľne nevyskytujú, si môžete vypestovať v záhradke alebo na balkóne, prípadne kúpiť v lekárňach, alebo špecializovaných predajniach liečivých rastlín.

Bude pre vás neopísateľným zážitkom, keď vás budú od jari do zimy pozdravovať hlávky vašich rastlinných priateľov, ktoré sa budú prihovárať duši aj telu svojou vôľou žiť, krásou, vôňou a liečivou silou, ktorú v sebe ukrývajú.

„Babičkina lekáreň nad zlato“ je pre všetkých návodom ako bylinky uchopiť do svojho náručia, čerpať z nich silu a priehrštím ju ďalej rozdávať. Kniha je rozdelená na dve hlavné kapitoly:

  • Bylinky a iné liečivé rastliny
  • Koreniny

V prvej kapitole sa dozviete všetko o zbere, spracovaní a uskladnení rastlín. Jadro tejto časti tvorí charakteristika jednotlivých liečivých rastlín, v ktorej nájdete miesta najčastejšieho výskytu rastliny, jej účinné látky, liečivé účinky a použitie. Na konci kapitol je malý terminologický slovník.

Časť „Koreniny“ približuje dejiny korenín, venuje sa použitiu, tradícii, vôni a chuti korenín a tomu, ako sa v nich správne zorientovať. Poznatky o koreninách poskytujú viac priestoru aj skúseným kuchárom, aby ich používali s väčšou odvahou a pôžitkom.

Knihu kúpite vo všetkých dobrých kníhkupectvách, alebo na www.priroda.sk, obchod@priroda.sk prípadne 02/55 42 51 60.

Autor článku: Vyvateľstvo Príroda

Dátum zverejnenia: