Prvý letný deň prináša radosť i riziká

Prvý letný deň prináša radosť i riziká
Zdroj: bigstockphoto.com
Prvý letný deň je predzvesťou blížiacich sa školských prázdnin a letných dovoleniek. Popri finišovaní svojich školských a pracovných povinností už mnohí z nás neodolajú pozvaniu kúpalísk a aquaparkov, ktoré v týchto dňoch konečne otvárajú svoje brány. Popri letných radovánkach však netreba zabúdať ani na ochranu pred slnečným žiarením, ktoré je v tomto období roka najsilnejšie a znamená najvyššie riziko spálenia kože so všetkými následkami, ktoré prináša. 

Deň letného slnovratu, ktorý je zároveň prvým dňom leta, nám prináša najdlhší deň v roku, kedy sa môžeme tešiť zo slniečka až vyše 16 hodín. Je to však zároveň aj obdobie, kedy je severná pologuľa najviac priklonená k slnku a slnečné lúče k nám dopadajú takmer kolmo. Platí pritom, že čím je dráha slnečných lúčov kratšia, tým je UV žiarenie menej pohlcované atmosférickým ozónom a predstavuje teda aj väčšie riziko pre našu kožu a zdravie. Obdobie okolo letného slnovratu vyžaduje preto zvýšenú opatrnosť a ochranu pred slnečným žiarením. 

Slnečné žiarenie v tomto období najviac ohrozuje naše deti. U tých menších je to najmä preto, lebo ešte nemajú vyvinutú povrchovú rohovú vrstvu pokožky a je preto veľmi jemná a citlivá na slnko. V prípade najmenších detí je teda dôležité, aby v tomto období neboli vystavené priamemu slnečnému žiareniu. „Keď s nimi však predsa idete von, je dobre, aby boli chránené pred slnkom vhodným nepriehľadným odevom, pokrývkou hlavy a tiež kvalitnými prípravkami slnečnej ochrany, ktoré sú určené pre deti“, odporúča MUDr. Katarína Poláková onkodermatologička OÚ sv. Alžbety v Bratislave. U detí do jedného roka sa pritom odporúča používať prípravky s čisto fyzikálnymi UV filtrami, ktoré sú podstatne jemnejšie a nezaťažujú detskú pokožku. 

Prísnejšie pravidlá ochrany pred slnečným žiarením by mali v tomto období platiť aj pre staršie deti a netreba zabúdať ani na teenagerov, ktorí si v zápale radovánok často neuvedomujú, že trávia vonku a na slnku veľkú časť svojho dňa. Výsledky Európskych prieskumov naznačujú, že takmer polovica detí a teenagerov strávi týždenne viac ako 15 hodín v plavkách vo vonkajšom prostredí a až 38% rodičov udáva, že pred dospelosťou sa ich deti min. 1x spálili. „Štúdie a správy z celej Európy naznačujú, že ak zamedzíte spáleniu kože pred 20. rokom života, výrazne sa znižuje riziko vzniku melanómu“, hovorí Matej Majba, produktový manažér značky Daylong. „V tomto veku je len pochopiteľné, že si neradi pripúšťajú akékoľvek informácie o možných zdravotných rizikách, preto je ešte dôležitejšou úlohou rodičov, vysvetliť im naliehavosť ochrany pred škodlivým slnečným žiarením. Je dobre zvoliť pre deti vhodný lipozomálny prípravok, ktorý ich nielen spoľahlivo chráni proti UVA aj UVB žiareniu, ale zároveň zanecháva príjemný pocit na pokožke a preto ho nebudú odmietať. Samozrejmosťou by mala byť vysoká odolnosť voči slanej i sladkej vode“, odporúča M. Majba. 

Ochrana pred slnkom je otázkou zdravia a patrí preto do rúk odborníkov. O výbere kvalitného produktu slnečnej ochrany, ktorý vám dokáže garantovať požadovaný stupeň ochrany pred UVA aj UVB žiarením je dobre sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom. Výber prípravku závisí od vášho fototypu a citlivosti pokožky, veku, ale aj aktivít, ktoré vykonávate a miesta, kde sa nachádzate.  Intenzita UV žiarenia je totiž ovplyvnená aj ďalšími faktormi, ako je nadmorská výška, denná doba, počasie, či odraz žiarenia. Odraz slnečných lúčov napríklad zvyšuje intenzitu slnečného žiarenia v prípade piesku o 25% a vody až o 50%.

Autor článku: Diana Dobrucká

Dátum zverejnenia: