Plyšová hliadka - zistenia

Plyšová hliadka - zistenia
Zdroj: bigstockphoto.com

Minulý týždeň navštívila čerpacie stanice Shell v štrnástich mestách Slovenska Plyšová hliadka občianskeho združenia Chráňme naše deti. V rámci vzdelávacej kampane zameranej na zníženie úrazov a úmrtí detí vo vozidlách počas prepravy oslovila počas štyroch dní viac ako 600 vodičov. Zo zistení hliadky vyplynulo, že vodiči dbajú na bezpečnosť svojich detí – najmä čo sa týka vekovej hranice detí do desať rokov. U adolescentov je však už  pozornosť rodičov s ohľadom na bezpečnosť nižšia.

Plyšové hliadky odštartovali svoju cestu naprieč Slovenskom už druhý rok v utorok 11. júna na čerpacej stanici Shell  v Bratislave a pokračovali až do piatku 14. júna. „Termín sme zámerne načasovali pred hlavnou turistickou sezónou, aby sme v čase, keď sa veľa rodín chystá na cesty, upozornili na potenciálne riziko, ktoré so sebou môže priniesť počas prepravy autom,“ povedala Martina Valachová, predsedníčka občianskeho združenia Chráňme naše deti a dodala: „V mnohých prípadoch sme zistili, že najmä u malých detí rodičia veľmi dbajú na bezpečnosť. Avšak so zvyšujúcim sa vekom, kedy deti presiahnu výšku 150 cm alebo vekovú hranicu 12 rokov, začínajú problémy. Rodičia ich vtedy totiž častokrát už prestávajú vzadu v aute pripútavať.” Členovia hliadky sa preto snažili rodičov upozorňovať na pripútavanie  detí aj na zadných sedadlách. Pozornosť rodičov smerovali tiež na správne upevňovanie rozličných ťažkých a tvrdých predmetov, akými sú napríklad hracie konzoly či fľaša s vodou, ktoré sa pri prudkom náraze môžu zmeniť na smrtiacu zbraň. „Tak ako aj minulý rok, reagovali na našu osvetu oslovení vodiči veľmi pozitívne a so záujmom. Aj preto verím, že kampaň mala zmysel,“ vyjadrila sa Martina Valachová. Vodiči za odmenu – za zodpovedanie anketových otázok - dostali od hliadky drobné plyšové hračky.

Ako dopadli slovenskí rodičia v ankete Plyšových hliadok

Až 400 z celkovo 610 opýtaných odpovedalo správne na otázku, do koľko rokov alebo do akej výšky musí byť dieťa umiestnené v autosedačke. Pripútať autosedačku správnym spôsobom dokázalo až 90 percent všetkých oslovených. Pokiaľ ide o iné predpisy, sú už vodiči nedbalejší. Až 70 percent vodičov priznalo, že na krátke vzdialenosti dieťa sediace vzadu, ktoré už nepotrebuje sedačku, nepripútavajú a iba málokedy ich upozorňujú na to, aby sa samé pripútali.

Autor článku: Občianske združenie Chráňme naše deti

Dátum zverejnenia: