Cestujúcim do splitu bude pomáhať prvá letecká karta na odvykanie od fajčenia

Cestujúcim do splitu bude pomáhať prvá letecká karta na odvykanie od fajčenia
Zdroj: bigstockphoto.com

Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti drogám a obchodovaniu s nimi bola v rámci podujatia Leťte s nami za novým životom bez tabaku na Slovensku po prvýkrát predstavená letecká karta na odvykanie od fajčenia. Táto užitočná informačná karta pomôže fajčiarom pri prekonávaní chute na cigaretu počas letu a povzbudí ich, aby sa vydali na cestu za životom trvalého nefajčiara. Už od 28. júna bude počas celého leta k dispozícii cestujúcim na posilnenej leteckej linke na trase Bratislava - Split spoločnosti Danube Wings.

„Sme veľmi radi, že sme sa mohli zapojiť touto formou do kampane Exfajčiari sú nezastaviteľní. Ak dokážu cestujúci odolať chuti na cigaretu počas jeden a pol hodinového letu s našou spoločnosťou, určite nájdu silu a skúsia sa zbaviť tohto návyku navždy,“ uviedla Klára Sedláková zo spoločnosti DANUBE WINGS.

Priamo v nových priestoroch bratislavského Letiska M. R. Štefánika čakali na cestujúcich bezplatné merania oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu a rady, ako prestať fajčiť, odborníkov z Úradu verejného zdravotníctva SR, ktoré počas dňa využilo 59 cestujúcich.

Viac ako polovica opýtaných Slovákov (53,4 %) uviedla, že fajčenie ovplyvňuje ich postoj voči lietaniu. Z nich by 38,1 % kvôli svojmu fajčiarskemu návyku uprednostnilo cestu autom pred lietaním a 24,6 % by si radšej vybralo cestu autobusom. Pre chuť na cigaretu by sa až 31 % radšej rozhodlo pre krátky let a 12,7 % by letieť odmietlo úplne. V tejto súvislosti karta ponúka motivačné zdravotné poradenstvo cestujúcim, ktorí počas letu nefajčia, so zámerom povzbudiť ich a inšpirovať, aby sa z lásky k životu stali bývalými fajčiarmi. Sú na nej uvedené aj odkazy na ďalšie zdroje a podporu pre fajčiarov, ako je napríklad internetová stránka venovaná kampani Exfajčiari sú nezastaviteľní, interaktívny internetový nástroj iCoach, ktorý poskytuje individuálnu podporu pri odvykaní od fajčenia alebo poradne na odvykanie od fajčenia, ktoré fungujú v rámci regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Celoeurópska kampaň Exfajčiari sú nezastaviteľní má jedinečný prístup – nezameriava sa na nebezpečenstvá fajčenia, ale skôr na pozitívne prínosy skoncovania s fajčením a poukazuje na inšpiratívne úspechy bývalých fajčiarov. Cieľovou skupinou kampane je 28 miliónov fajčiarov v EÚ, ktorí majú od 25 do 34 rokov, a jej hlavným a osvedčeným nástrojom je inovatívna digitálna zdravotná platforma iCoach. Kampaň vstúpila do tretieho roku svojej existencie, a to s veľmi sľubnými výsledkami. Doteraz sa na platformu iCoach zaregistrovalo prostredníctvom www.exsmokers.eu až 380 819 ľudí z celej Európy (najnovšie údaje z apríla 2013). Platforma iCoach funguje tak, že analyzuje fajčiarske návyky svojich používateľov a poskytuje im individuálnu podporu a poradenstvo na každodennej báze.

Autor článku: Andrea Devánová

Dátum zverejnenia: