Frešo: Pohotovosť v Malackách chceme zachovať

Bratislavský kraj chce zachovať pohotovosť v malackej nemocnici. Táto nemocnica je v dlhodobom prenájme od roku 2004, poskytuje zdravotnú starostlivosť pre veľkú časť Záhoria, ale aj okrajových častí Bratislavy. Ročne ošetrí 180-tis. pacientov a je spádová oblasť pre 80- a 100-tis. ľudí. Okrem toho sa podarilo zvýšiť výkony, kým v roku 2004 to bolo na úrovni 260-tisíc eur mesačne, v súčasnosti je to na úrovni 800 tisíc eur mesačne.

„Poučili sme sa zo situácie v iných župách, v ktorých sa predávali polikliniky, rušili sa nemocnice, kde sa obmedzovala zdravotná starostlivosť. Je samozrejme v prirodzenom záujme župy aj obyvateľov, aby sme udržali túto nemocnicu a samozrejme ju aj rozvíjali,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo. Tak, ako je dnes dotovaná doprava vo verejnom záujme, podobne BSK má podľa župana v pláne, že môže prispieť na niektoré zdravotnícke činnosti. „Chceli sme teda dorovnať prevádzkové náklady. Navrhli sme zmluvu, ktorá rieši problém, že dorovná to, čo nezaplatia poisťovne,“ vysvetlil. V tomto zmysle bol aj pripravovali materiál do zastupiteľstva, ktorý reagoval na rapídne zvýšenie platov lekárov a sestier a ktorý sa najviac prejavil práve pri dvoch činnostiach, ktoré táto nemocnica poskytuje. Je to ústavná pohotovostná služba a lekárska služba prvej pomoci. Práve na týchto dvoch sa podľa župana vyrába najväčšia strata. „Ak by poisťovne lepšie preplácali tieto činnosti, nemuseli by sme to preplácať my," konštatoval Pavol Frešo, ktorý by chcel získať podporu zastupiteľstva naprieč politickým spektrom.

Ako ďalej zdôraznil, župa nechce nemocnicu zatvárať, práve naopak, chce, aby tam lekári ostali a aby podľa možnosti rozširovali svoje služby. „Nemocnicu sme v roku 2004 prenajímali ako stratovú, dnes ošetrí podstatne viac pacientov a robí omnoho viac výkonov v oveľa lepšom prostredí. Berieme zdravotníctvo ako službu vo verejnom záujme,“ zdôraznil.

O zachovanie oboch služieb v malackej nemocnice žiada aj 27 starostov a primátorov, medzi nimi aj primátor Malaciek. „Preto sme hľadali riešenie, ktoré to umožní. Je koniec volebného obdobia, preto sme súhlasili, ale pod podmienkou, že sa dohodneme krížom cez celé politické spektrum,“ doplnil župan Pavol Frešo.

Pod BSK patrí šesť polikliník a jedna nemocnica v Malackách, ktorá je v prenájme od roku 2004. „Je to špičková nemocnica pre veľkú časť Záhoria, ročne ošetrí 180 000 pacientov. Je v záujme župy aj jej obyvateľov, aby sme túto nemocnicu udržali," dodal. 

Autor článku: BSK

Dátum zverejnenia: