Pre život bežalo 15 509 ľudí!

Pre život bežalo 15 509 ľudí!
Zdroj: bigstockphoto.com

Na Slovensku pribudne v októbri ďalší špičkový prístroj na výskum rakoviny! Unikátne zariadenie NanoSight pomôže pri liečbe rakoviny pacientom z celej krajiny vďaka tisícom Slovákov, ktorí počas mája a júna podporili Beh pre život. „Sme nadšení, že v poradí už šiesteho ročníka charitatívneho Behu pre život sa zúčastnilo neuveriteľných 15 509 ľudí, čo je o 1 225 viac než vlani. Beh sa tak stal najväčšou charitatívnou športovou akciou v krajine! Naše veľké ĎAKUJEM patrí všetkým bežcom, darcom, patrónom behu aj zástupcom miest, ktorí neváhali a prispeli na dobrú vec. Spoločne sme sa tak priblížili k splneniu tohtoročného cieľa: vyzbierať 85-tisíc eur na nákup prístroja NanoSight,“ uviedol Michal Dyttert, správca Nadácie Tesco, ktorá beh organizuje. Prístroj NanoSight bude jediný svojho druhu na Slovensku. Svojou schopnosťou merať objekty v nanosvete umožní pochopiť dorozumievanie zdravých buniek s nádorovými bunkami a pomôže pri vývoji nových diagnostických metód pri onkologických ochoreniach.

Tohtoročný Beh pre život sa konal v šiestich mestách – v Bratislave, Nitre, Žiline, Trenčíne, Banskej Bystrici a v Prešove, kde sme na štartovnom vyzbierali sumu 57 104 € pre dobrú vec. „Popri štartovnom sme ešte vyzbierali ďalších 4 461 € pri verejných zbierkach a predaji reklamných predmetov Behu pre život.

„Rakovina sa stáva z roka na rok rozšírenejšou. Podľa štatistík na Slovensku ochorie ročne na rakovinu 28 000 ľudí, z ktorých 12 000 zomrie. Vďaka unikátnemu projektu Beh pre život sme mohli v priebehu piatich rokov kúpiť veľmi dôležité prístroje, ktoré slúžia nielen na výskum, ale aj na včasnú diagnostiku pacientov,“ uviedla Margita Klobušická, prezidentka Nadácie Výskum rakoviny, ktorá za vyzbierané peniaze zakúpi prístroj NanoSight pre Ústav experimentálnej onkológie SAV v Bratislave. Prvých piatich ročníkov Behu pre život sa zúčastnilo viac ako 42 500 ľudí, ktorí prispeli na výskum rakoviny sumou vyše 266-tisíc EUR. 

Pomohli noví patróni

Vo všetkých mestách behu panovala počas mája a júna skvelá atmosféra a ani počasie nepokazilo náladu. Najväčší úspech mali autogramiády našich patrónov behu a dynamické rozcvičky pred každým behom. K celoslovenskému patrónovi hercovi Jozefom Vajdovi sa pridala bronzová olympijská medailistka v streleckej disciplíne skeet Danka Barteková. Rady patrónov rozšírila aj zlatá olympijská medailistka v biatlone Anastazia Kuzminova, ktorá podporí bežcov v Banskej Bystrici. Hokejový útočník Ján Pardavý sa stal patrónom Behu pre život za svoje rodné mesto Trenčín spolu s patrónom Ľubomírom Sekerášom. Bežcov na tratiach v jednotlivých mestách podporili aj skalní patróni – operný spevák Martin Babjak, prezentérka aerobiku Lucia Medeková, futbalový tréner Vladimír Labant, herci Ján Greššo a Eva Pavlíková, populárny hokejista Vladimír Országh a prešovská kapela Heľenine oči. Podujatie prekročilo hranice Slovenska, keď sa k nemu pridalo aj 16 slovenských vojakov, ktorí prebehli v zahraničnej misii niekoľko kilometrov na podporu Behu pre život.

Výsledky Behu pre život 2013

Výhodou Behu pre život je, že ho môže podporiť svojou účasťou každý bez rozdielu veku či fyzickej kondície vrátane rodičov s celkom malými deťmi.

Miesto

Štartovné v €

Počet účastníkov

Bratislava

16 418 €

4 194

Banská Bystrica

7 557 €

1 460

Prešov

12 051 €

4 012

Nitra

7 285 €

1 960

Žilina

7 768 €

2 458

Trenčín

6 025 €

1 409

Zahraničná misia

 

16

SPOLU

57 104 €

15 509

Trasu, ktorá je dlhá približne štyri kilometre, môžu účastníci prebehnúť alebo prejsť aj s deťmi v kočíku či v spoločnosti svojho zvieracieho kamaráta.

Autor článku: Ing. Gabriela Pavlikovská

Dátum zverejnenia: