Úrazy k športu patria – Dani Pedrosa sa o tom presvedčil tiež

Úrazy k športu patria – Dani Pedrosa sa o tom presvedčil tiež
Zdroj: bigstockphoto.com

Dennodenne neustále čítame v športových správach o zraneniach profesionálnych športovcov, ktorí patria medzi naše idoly. Pri úraze hviezdy máme rôzne pocity. Kde sa stala chyba? Občas začneme pochybovať o ich profesionalite a schopnostiach, ktoré tak obdivujeme. Tieto pochybnosti však mnoho krát nie sú na mieste. Na svete neexistuje žiadny šport, ktorý by bol zárukou bezpečnosti. Úrazy sú skrátka súčasťou športovej kultúry. O tom sa nedávno presvedčil aj Dani Pedrosa.

Nepríjemná smola

13. júl 2013 sa stal pre tohto motorkára takmer osudný. Pri trénovaní na okruhu stratil nad svojou motorkou kontrolu a nehode sa nedalo vyhnúť. Motorka sa zrútila a s ňou aj jazdec. Bohužiaľ Dani Pedrosa spadol na rameno a výsledkom bola zlomená kľúčna kosť.

Po nehode bol odvezený na pohotovostnú kliniku, ktorá je súčasťou okruhu. Aj napriek problému a bolestiam bol Pedrosa odhodlaný závod dokončiť a nevzdať sa, no napokon tento cieľ nenaplnil. Ako je vidieť, profesionálni motocyklisti sa správajú voči svojmu povolaniu naozaj zodpovedne, ale nie vždy sa podarí im splniť všetky predsavzatia. Snažia sa svojich fanúšikov nesklamať. Dôkazom je aj Jorge Lorenzo, ktorý ešte v piatok 12.ho jazdil s pred dvomi týždňami zlomenou kľúčnou kosťou. Bohužiaľ si práve v spomínaný dátum úraz zopakoval, takže na Veľkej cene Nemecka tiež chýbal. Húževnatosť však týmto pánom určite nechýba a my dúfame, že sa čoskoro uzdravia.

Športom k invalidite

Jazda na motorke nie je jediný tvrdý oriešok zo športovej kultúry. Pri sebazdokonaľovaní sa narazíme na mnoho prekážok, ktoré často končia nehodou. Výsledkom môžu byt modriny, odreniny, zlomeniny, no v najhoršom prípade môže dôjsť aj k vážnejším a nenávratným zdravotným problémom. O tom by vedel veľa rozprávať aj rodák z Českých Budějovíc – Roman Bernát. Mladý hokejista sa presvedčil o tom, že aj taký bežný šport ako bicyklovanie vie pripraviť človeku horké chvíľky. Pri ceste na bicykli ho stretla nehoda, kvôli ktorej prišiel o nohu. Mladík sa však nevzdal a dnes si znovu obúva korčule aj napriek protéze.

O tom, že hokej je nebezpečný šport sa každý deň presviedčajú tisícky hokejistov. Vyrazené zuby spôsobené nárazmi o mantinely, zlomeniny, či pohmoždeniny. To je len výber najčastejších zranení. S hokejom súvisí aj pôvabnejší šport – krasokorčuľovanie. Komu by sa zdalo, že ide o jemnosť je na omyle. Vysvetliť vám to môže aj Jessie Dubie, ktorá skončila v nemocnici s 80 stehmi. Jej partner jej počas vystúpenia omylom korčuľou prerezal tvár.

Tieto príklady sú samozrejme dosť odstrašujúce. Myslite však na to, že sú aj ojedinelé. Takmer z každého úrazu sa dá dostať. Športovanie predovšetkým zdokonaľuje vašu myseľ aj telo. Nemyslite na negatívne záležitosti, avšak snažte sa byť opatrní.

Autor článku: Lenka Michalková

Dátum zverejnenia: