Opaľovanie a vznik melanómu

Opaľovanie a vznik melanómu
Zdroj: bigstockphoto.com

Aký je vzťah medzi vznikom melanómu a medzi nadmerným opaľovaním?  Začiatkom minulého storočia neboli so slnečným žiarením a s jeho účinkom na človeka osobitné starosti. Ľudia chodili aj v horúcich letných dňoch oblečení, neodhaľovali svoje telo. Muži nosili klobúky so širokou strieškou a košele s dlhými rukávmi. Ženy si obliekali dlhé sukne, blúzky s dlhými rukávmi a hlavy si pred slnečným žiarením chránili obyčajne šatkou alebo klobúkom. Dámy sa pred účinkom slnečného žiarenia chránili aj slnečníkmi, pretože móda vyžadovala neopálenú bielu pleť.

Okolo tridsiatych rokov minulého storočia sa situácia zmenila. Každý začal naháňať hnedú opálenú kožu. Na kúpaliskách sa ležalo už od rána, keď otvárali kúpalisko a kúpajúci preležali pod holým nebom celý deň. Ak to robili postupne, nedochádzalo k zápalovým zmenám na koži, nahromadené následky sa objavovali iba po rokoch. Vplyvom slnečného žiarenia sa objavujú na slnku vystavovaných miestach zmeny podobajúce sa starnúcej koži. Koža je sucha, stenčená, vráskavá s rozšírenými cievkami, často sa olupuje. Na takej koži sa objavujú malé nádorčeky, bradavičnaté útvary, ako aj nepravidelné hnedé škvrny a miesta so zhrubnutou kožou, ktoré majú tendenciu postupne sa meniť na kožnú rakovinu.

Melanóm

Najnebezpečnejší prejav na koži je melanóm. Melanóm je obyčajne čiernej, až modročiernej farby, pričom sa zriedkavo vyskytuje aj ako bezfarebný útvar. Názov melanóm sa objavuje až v 19. storočí. Vyraz melas sa objavuje už v staroveku, vraj sa nim označovali pehy alebo materské znamienka. Melanom vzniká niekedy z materského znamienka, inokedy aj na celkom zdravej koži. Vzhľad melanómu je rozmanitý, vyskytuje sa v rozličných formách, väčšinou na nekrytých častiach tela alebo kdekoľvek na tele. Sú to veľké ložiska hladkých okrajov, okrúhleho alebo oválneho tvaru. Povrch je obyčajne hladký, fľakatý, žltohnedo až čierno sfarbený, niekedy s ružovými až bielymi fliačikmi. Inokedy sú menšie, podkovovitého alebo prstencovitého tvaru, s nepravidelnými okrajmi. Niekedy sa objavuje melanóm kdekoľvek na koži a sliznici.

Melanóm sa vyskytuje asi v rovnakej miere u mužov a žien. Rozdiel je iba v častosti lokalizácie. Na trupe sa vyskytuje dva razy častejšie u mužov, na dolných končatinách tri razy častejšie u žien. Vznik melanómu je postupný a preto je dôležité, aby postihnutý pozoroval tieto zmeny. Znamienko sa rýchlo zväčšuje, hladký povrch sa stáva nerovným, hrboľatým, zosilňuje sa sfarbenie znamienka a stáva sa modročiernym, v okolí sa objavuje červenkastý zápalový dvorec, ďalej krvácanie a tvorba ranky. Postihnutý pociťuje bolesť a svrbenie. Neskoršie sa môže objaviť aj zväčšenie miazgových uzlín a vznik nádorčekov na vzdialených miestach tela.

Odborné vyšetrenie

Pri vyšetrení lupou sa rozlišujú rozličné znaky, ktorými sa materské znamienko odlišuje od melanómu. Dnes je k dispozícii tzv. dermatoskop, ktorý je vybavený aj počítačovým analyzátorom. Takto dostávame pomerne presnú informáciu o povahe sfarbeného nádoru na koži. Je dôležité, aby sa postihnutý dostal čo najrýchlejšie na odborné vyšetrenie. V liečbe je dnes okrem chirurgického zákroku a iných prostriedkov k dispozícii aj imunologická liečba. Sledujú sa aj podnety, ktoré zapríčiňujú premenu materského znamienka na melanóm. Sú to jednak mechanické momenty: tlak, trenie a šuchanie. Z tohto dôvodu sa odporúča chirurgicky odstrániť materské znamienka na miestach, ktoré sú vystavene namáhaniu.

Na nebezpečenstvo nadmerného opaľovania a možnosť vzniku kožnej rakoviny, aj melanómu, poukázali ako prví kožní lekári v Austrálii. Melanóm sa vyskytuje v Austrálii šesťkrát častejšie ako v európskych štátoch. Ukázalo sa tiež, že kožné zmeny u starých ľudí sú vlastne výsledkom dlhotrvajúceho mnohoročného vystavovania sa slnečnému žiareniu.

Slnečné žiarenie

Medzitým sa postupne uplatňovali poznatky modernej fotobiológie, Zistilo sa, že slnečné žiarenie nepredstavuje jednotný lúč, ale pozostáva z viacerých druhov, ktoré sa dajú presne merať a hodnotiť. Zistilo sa, že spektrum slnečného žiarenia má viditeľnú časť, časť ultrafialovú a časť infračervenú. Biologicky najaktívnejšia časť slnečného spektra je práve ultrafialová, ktorá tiež nie je jednotná, ale sa delí na tri oblasti: na krátkovlnovú, strednovlnovú a dlhovlnovú oblasť.

Ďalej sa zistilo, že strednovlnová oblasť vyvoláva zápal kože. Dlhovlnová oblasť (UVA) vyvoláva „priamu pigmentáciu“ kože, prakticky bez zápalovej reakcie. Táto pekná pigmentácia je známa z pobytov v horách alebo pri mori. Lampy, ktoré vyžarujú prevažne UVA sa používajú v lekárstve, aj v soláriách.

Niektoré látky zvyšujú účinok slnečného žiarenia a vyvolávajú veľmi silnú reakciu na ľudskej koži. Sú v niektorých rastlinách, v liekoch, ako aj v kozmetických prostriedkoch (napr. bergamotový olej). Vedeckí pracovníci v ostatných rokoch pozorovali, že tzv. ozónová diera sa zväčšuje, čim sa aj kvantitatívne zvyšuje účinok slnečného žiarenia. Častejšie sa objavujú kožné poškodenia, rakovina a melanóm. Meteorologické stanice systematicky zverejňujú pri predpovedi počasia UV index, t.j. intenzitu UV žiarenia a stav ozónu. Poznatky vedy varujú pred častým, dlhým opaľovaním a poukazujú aj na to, ako sa chrániť pred nadmernými dávkami najmä ultrafialového žiarenia. Ak sme nútení chrániť sa proti celému slnečnému spektru, musíme cele žiarenie zachytiť. K tomu slúžia kaolínové ochranne pasty alebo make-up.

Ochrana

Účelom ochrany pred spálením je selektívna ochrana kože pred ultrafialovými lúčmi. Vždy sa však treba opaľovať postupne a používať ochranné prostriedky, ktoré zaručujú ochranu pred vznikom silného zápalu. Chránia predovšetkým pred strednovlnovými lúčmi, dlhovlnové sú podstatne menej nebezpečné. Rozhoduje tzv. faktor, ktorý určuje násobok ochrany. Keď napríklad niekto reaguje na prudkom slnku po 30 minútach pobytu silným zápalom prostriedok s faktorom číslo 10 umožňuje 10-násobnu ochranu (300 minút) bez vzniku zápalovej reakcie. Pri opaľovaní pri vode treba používať ochranný prostriedok, ktorý má určitú odolnosť voči vode a poteniu sa. Ochranný prostriedok sa ale musí priebežne obnovovať.

Nepodceňujte účinok slnečného žiarenia ani pri oblačnom počasí. Ultrafialové lúče prenikajú aj cez mraky a môžu na koži vyvolať zápalovú reakciu. Podobne sa treba chrániť pred slnečnými lúčmi odrazenými od snehu, ale aj od piesku na pláži. Nemožno sa spoľahnúť na ošetrovanie kože pred slnením bežnými toaletnými krémami alebo olejom. Takéto prostriedky nestačia na ochranu pred slnkom. Najmä pri mori alebo v horách sa účinku slnečného žiarenia treba vystavovať postupne.

Prevencia

Ak už mate podozrenie na vznik melanómu, urýchlene treba vyhľadať odbornú pomoc. Prehnané opaľovanie je škodlivé, najmä vtedy, keď nepoužívame účinné ochranné prostriedky, opaľujeme sa bez postupnej prípravy na žiarenie ultrafialových lúčov a chceme zhnednúť hneď v prvý deň pobytu na slnku.

Autor článku: Prof. MUDr. Eugen Hegyi, DrSc, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: