Nachladnutie z mokrých plaviek je podľa gynekológa mýtus

Nachladnutie z mokrých plaviek je podľa gynekológa mýtus
Zdroj: bigstockphoto.com

Počas letných mesiacov sa u žien každoročne vynárajú obavy z gynekologických ochorení spôsobených pobytom na dovolenkách či pri kúpaní. "Mnoho ľudí je presvedčených, že pri návštevách kúpalísk musia mať so sebou rezervné suché plavky, pretože tie mokré spôsobujú u žien napríklad nachladnutie vnútorných pohlavných orgánov. Je to mýtus," povedal pre TASR riaditeľ bratislavskej Gynekologicko-pôrodníckej nemocnice Koch Vladimír Cupaník. Podľa jeho slov je dokázané, že ženy, ktoré si vymieňali po kúpaní plavky, neboli zdravšie, pokiaľ ide o nachladnutia vnútorných pohlavných orgánov, v porovnaní s tými, ktoré si ich nemenili.

Záujemkyne o termálne kúpele majú zase niekedy strach z teplých prameňov, domnievajúc sa, že sú v nich premnožené baktérie či kvasinky spôsobujúce ochorenia pohlavných orgánov. "Nie je to pravda. Každá žena má určitú vaginálnu flóru, v ktorej sa prirodzene, v absolútnej fyziologickej rovnováhe, nachádzajú rôzne mikroorganizmy a nespôsobujú jej žiadne ťažkosti. Ak má niektorá žena osídlenie vaginálnej flóry v hraničných hodnotách a je vystavená teplu termálnych prameňov, napríklad 42 - 43 stupňov, môže dôjsť u nej k premnoženiu určitých patologických baktérií, ktorým sa v teple lepšie darí, na úkor zdravých. To znamená, že za vzniknutú infekciu je zodpovedné premnoženie patologickej zložky vlastnej vaginálnej flóry, nie termálne kúpele," konštatoval Cupaník.

Kúpať sa v jazerách či na kúpaliskách je podľa jeho slov takisto bezpečné, keďže stav vody je tu monitorovaný a informácie o nevhodných vodných plochách sa pravidelne zverejňujú. Verejné kúpaliská zároveň samé sledujú kvalitu vody a upravujú ju tak, aby v nej neboli žiadne choroboplodné zárodky. Pobyty pri mori nie sú rizikové z pohľadu kvality vody, ale kvôli ľahkovážnosti mladých ľudí, poznamenal Cupaník. Upozornil, že čoraz častejšie sa vracajú ženy z dovoleniek s problémami, ktoré sú dôsledkom náhodných známostí. "Neuvedomujú si dostatočne riziko pohlavných chorôb ako najmä sú syfilis a kvapavka, ale aj sexuálne prenosných infekcií, ako sú napríklad trichomoniáza, mykoplazmy, ureaplazmy, chlamýdie, hepatitída B, či známeho HIV/AIDS. V prípadoch náhodných sexuálnych partnerov je najúčinnejšia prevencia vo forme kondómov".

Pri cestách do ďalekých krajín, ktoré trvajú niekedy desiatky hodín, sa tiež zvyšuje nebezpečenstvo zápalu močových ciest v dôsledku obmedzenia možnosti pravidelnej hygieny. "Môže dôjsť k vzostupu infekcie z vonkajších pohlavných orgánov, prípadne z pošvy smerom nahor. Ženská močová trubica je krátka a choroboplodné baktérie sa ľahšie dostanú do močového mechúra," vysvetlil. Následne tak dochádza k zápalu močových ciest, ktorým ženy trpia častejšie ako muži. Cupaník preto odporúča používať hygienické utierky tak, aby sa zabránilo možnému prieniku choroboplodných zárodkov smerom do močovej trubice. Upozornil však, že najmä parfumované utierky môžu u časti ženskej populácie spôsobiť alergické reakcie.

Používanie tampónov v lete je veľmi populárne a podľa Cupaníka sa ich netreba obávať. "Rád by som však zdôraznil nevyhnutnosť pravidelnej výmeny tampónov, navyše vždy po okúpaní. Pri dlhom zotrvaní v pošve, pri veľmi extrémnych prípadoch boli popísané prípady stafylokokového - toxínového šoku," uzavrel.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: