Okolie kúpeľov v Luhačoviciach

Okolie kúpeľov v Luhačoviciach
Zdroj: bigstockphoto.com

Kúpele Luhačovice (Lázně Luhačovice, a.s.) ponúkajú svojim klientom nepreberné množstvo liečebných, kultúrnych, spoločenských, športových, či turistických možností trávenia času. Na svoje si príde naozaj každý. V Luhačoviciach je čo robiť a kam ísť, takže návštevníci sa nenudia ani mimo hlavnej sezóny. Bohatá ponuka aktívneho i pasívneho trávenia času priťahuje návštevníkov z celého sveta, kúpele si zvlášť obľúbili Rakúšania a Slováci. Okrem podujatí priamo zabezpečovaných a ponúkaných akciovou spoločnosťou Kúpele Luhačovice, majú klienti k dispozícii i turistické atrakcie Valašska a Slovácka. Okúsiť tak môžu pravú moravskú slivovicu z Vizovíc, moravské vína, či navštíviť svetoznámu baziliku na Velehrade, hrad Buchlov, zámky Buchlovice a Lešná, až po zlínsku ZOO. Informoval o tom Ing. Jiří Dědek, MBA, výkonný riaditeľ kúpeľov.

,,Luhačovické kúpele sú nielen populárnou liečebnou destináciou, ale aj obľúbeným cieľom turistiky a relaxačných a wellness pobytov. Ku kúpeľom každoročne patrí kultúrne leto s hudobnými a divadelnými festivalmi, ktoré významne obohacujú spoločenské vyžitie a príjemne spestrujú kúpeľným hosťom pobyt v Luhačoviciach. Atmosféru kúpeľnej kolonády od mája do septembra neodmysliteľne dotvárajú kolonádne koncerty rozmanitých kultúrnych žánrov od sláčikových komorných orchestrov, cez swing, dixieland, dychovú hudbu, folklór  a spevácke súbory. Kultúra je našou výkladnou skriňou a jej milovníci si prídu na svoje v Kúpeľnom divadle, kde pripravujeme programy hudobného aj dramatického žánru. Patrí k nim prestížny festival Janáček a Luhačovice, festival Piesní a tanca, Akadémia Václava Hudečka a Divadelné Luhačovice,“ vymenoval J. Dědek.

Ďalej poukázal na to, že okrem širokej ponuky bazénov, ktoré sa nachádzajú priamo v kúpeľných zariadeniach akciovej spoločnosti Kúpele Luhačovice (Alexandria, Palace, Jurkovičov dom, Centrální lázně), môžu návštevníci využiť aj krytý plavecký bazén priamo v Luhačoviciach, či vyblázniť sa v neďalekom aquaparku v Uherskom Brode, ktorý je vzdialený  len 12 km.

,,Počas letných dní sa oplatí vychutnať jedinečné kúpanie v prírode a to vo vyčistenej Luhačovickej priehrade, alebo na novovybudovanom letnom kúpalisku DÚHA, priamo na brehu priehrady. Okolo Luhačovickej priehrady sa dá na trase cca 4 km korčuľovať na in line korčuliach. Wellness centrum v hoteli Alexandria je najluxusnejšie wellness centrum v Luhačoviciach. Je postavené v štýle antických kúpeľov starého Ríma a okrem bazénu, vírivky a sáun, môžu návštevníci okúsiť účinky marockého bahna alebo uhličité kúpele v jedinečnej minerálnej vode. Ponuka wellness a relaxačných procedúr nie je určená len pre kúpeľných hostí, ale aj pre širokú verejnosť. Každý si tak môže zakúpiť rôzne druhy masáží a kúpeľov, vrátane kúpania v prírodnej uhličitej vode a ďalších procedúr,“ konštatoval J. Dědek.

Medzi klientmi sú obľúbené tematické prehliadky kúpeľov. Každý štvrtok sa koná prechádzka s výkladom  po miestach, ktoré sú úzko späté s najvýznamnejším slovenským architektom Dušanom Jurkovičom. Každý piatok je zas na programe prechádzka s výkladom o minerálnych prameňoch a ich liečebných účinkoch, o kúpeľnej liečbe a o  metódach liečby od počiatkov až po súčasnosť, o bohatom kultúrnom živote v Luhačoviciach.

Dobré zázemie má v Kúpeľoch Luhačovice aj šport a turistika. Milovníci tenisu si môžu zahrať svoj obľúbený šport priamo v areáli kúpeľov na antukových tenisových kurtoch.  V kúpeľoch je množstvo príležitostí venovať sa turistike a to priamo v kúpeľnom parku, kde sa nachádzajú kúpeľné trasy odporúčané kúpeľnými lekármi. Milovníci Nordic Walkingu si tu môžu požičať palice. V okolí kúpeľov je množstvo vyznačených trás, vďaka ktorým sa dajú spoznať krásy okolia Luhačovíc a Bielych Karpát. Pre milovníkov dvojkolesovej turistiky sú od roku 2012 otvorené aj Kúpele Luhačovice a to tým, že sa vyznačili trasy až do centra kúpeľnej zóny. V kúpeľoch je možnosť  požičania bicyklov na výlety. K dispozícii je tu aj fitness, squash,  kolky a bowling.  Cez zimu majú návštevníci možnosť  zalyžovať si na mestskej zjazdovke, alebo využiť bežecké trate.

K správnemu kúpeľnému pobytu neodmysliteľne patrí aj možnosť sa dobre najesť, vychutnať si poobedný zákusok v cukrárni a večerný pohárik pravého moravského vína v príjemnom prostredí. Tí, ktorí si prišli oddýchnuť od rušného mestského života, ale zároveň očakávajú pestrú ponuku týchto služieb, si v Luhačoviciach prídu na svoje. K dispozícii je 5 lobby barov, kaviarne a cukráreň. V lete si môžu klienti vychutnať kávu v záhrade priamo vedľa Jurkovičovho domu, s výhľadom na kúpeľnú kolonádu s dominantou striekajúcej fontány. V hoteli Alexandria sa nachádza jedinečná francúzska reštaurácia v štýle 30. rokov minulého storočia. V hoteli Dom Bedřicha Smetany **** sa zas nachádza snack bar postavený v štýle čistej secesie.

Luhačovice sa nachádzajú v prekrásnom údolí plnom zelene,  na samotnom okraji chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Luhačovice ležia na rozhraní drsného kraja Valašsko a pohostinného Slovácka, preto sa v blízkom okolí dá ochutnať pravá moravská slivovica napríklad z Vizovic, alebo výborné moravské víno z vínnych pivníc priamo v neďalekých Moravských dedinách. Obľúbenými cieľmi návštevníkov sú: bazilika na Velehrade, hrad Buchlov, zámky Buchlovice a Lešná. Milovníci prírody využívajú prechádzky po neďalekom Baťovom kanáli. Zlínská ZOO, ležiaca 4 km od Zlína, právom patrí k najvyhľadávanejším zoologickým záhradám v ČR. Originálna je rozdelením areálu podľa jednotlivých kontinentov. Za jeden deň sa tak dá podniknúť cesta okolo sveta a zoznámiť sa s typickými zástupcami zvierat z Afriky, Ázie, Austrálie a Južnej Ameriky. Výlety môžu klienti kúpeľov absolvovať sami alebo prostredníctvom cestovnej agentúry Luhanka.

Kúpele Luhačovice sú veľmi obľúbené u slovenských návštevníkov, ktorých sa tu ročne zrelaxuje a lieči cca 1000. Lákadlami pre Slovákov sú hlavne geografická blízkosť, pôsobenie najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Jurkoviča a jeho diela v Luhačoviciach, ale aj jedinečnosť a vzácnosť Luhačovických minerálnych vôd a liečivých prameňov. Luhačovice sú po ceste vzdialené iba 27 km od hraničného prechodu Drietoma - Starý Hrozenkov, 54 km od Trenčína a 165 km od Bratislavy. Na území kúpeľov sa v súčasnosti nachádza 16 prameňov. V Kúpeľoch Luhačovice sa liečia ochorenia dýchacích ciest, pohybového aparátu, tráviaceho ústrojenstva, látkovej výmeny (cukrovka), obehového ústrojenstva a onkologické ochorenia.

Autor článku: Kúpele Luhačovice

Dátum zverejnenia: