Osobnosti z celej Európy sa spojili na podporu prvého Dňa exfajčiarov

Osobnosti z celej Európy sa spojili na podporu prvého Dňa exfajčiarov
Zdroj: bigstockphoto.com

Francúzska superstar, DJ Bob Sinclar a bieloruská grandslamová tenisová šampiónka Victoria Azarenková sú na zozname osobností, ktoré sa spojili s Európskou komisiou pri príležitosti osláv Dňa exfajčiarov.

Včera sa vo všetkých krajinách EÚ konali podujatia na oslavu prvého Dňa exfajčiarov, ktorý je súčasťou kampane “Exfajčiari sú nezastaviteľní“ a zároveň je i dňom uvedomenia si hodnoty zdravia spolu s pripomenutím úspechov exfajčiarov po celom svete. Zo všetkých exfajčiarov, vrátane tých 400 000, ktorí použili pri svojom odvykaní nástroj iCoach,  sa tak stali vzory hodné nasledovania a môžu pritiahnuť ďalšie tisícky ľudí, ktorí sa nimi nechajú inšpirovať. 

Sinclar a Azarenková sú medzi známymi osobnosťami z celej Európy, ktoré zagratulovali tým, ktorí vyhrali jeden z najťažších súbojov v živote – odvykli si od fajčenia. Európska pľúcna nadácia (www.europeanlung.org) a ďalšie zdravotnícke organizácie, neziskové organizácie a poprední zamestnávatelia sa pripojili k oslavám. Na Slovensku Deň exfajčiarov podporili Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Liga proti rakovine, zastúpenie EK na Slovensku, Kancelária WHO na Slovensku, Úrad verejného zdravotníctva SR, spoločnosť Pivovary Topvar a Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Deň exfajčiarov ukázal tým, ktorí s týmto zlozvykom zápasia, že život exfajčiara je niečo o čo sa oplatí usilovať. Európsky komisár pre zdravie Tonio Borg vo svojej reči na verejnom vystúpení v Bruseli v Parku du Cinquantenaire vyhlásil: “Tabak zostáva najväčším zdravotným rizikom v súčasnosti, ktorému sa dá vyhnúť. Deň exfajčiarov je príležitosť oceniť pevnú vôľu všetkých exfajčiarov, ktorú preukázali pri vylúčení fajčenia zo svojho života a kráčajú v ústrety budúcnosti bez tabakového dymu. Všetkým im k tomu blahoželám.“ Toto podujatie sa konalo pre exfajčiarov, ktorí boli v Bruseli a dostali šancu stretnúť sa so svetovo známym DJ-om Bobom Sinclarom, ktorý na oslavy Dňa exfajčiara daroval 1 000 bezplatných stiahnutí jeho skladby ”Summer Moonlight”. Vo svojom príhovore na tomto podujatí povedal, že sa pripojil ku kampani, pretože si cení výhody toho, že môže v kluboch pracovať v prostredí, v ktorom nie je cigaretový dym: “V súčasnosti, keď je fajčenie zakázané vo väčšine klubov, je to oveľa lepšie pre poslucháčov aj pre mňa – vidím lepšie, moje šaty nezapáchajú a viem, že moje zdravie netrpí pasívnym fajčením cigaretového dymu. „

“Exfajčiari majú viac peňazí, lepší zdravotný stav a vyššiu kvalitu života…a určite oveľa lepšie voňajú. Keď prestanete fajčiť, vyberáte si život, vyberáte si svoj vlastný úspech. A práve preto dnes oslavujeme.”

Kampaň “Exfajčiari sú nezastaviteľní” je ukážkovou kampaňou Európskej komisie zameranou na zvrátenie 700 000 úmrtí po celej EÚ, ktorým sa dá predísť a sú spojené s tabakom. Sústreďuje sa hlavne na 28 miliónov fajčiarov v EÚ vo veku 25-34 rokov pričom kampaň “Exfajčiari sú nezastaviteľní” unikátne prenáša uhol pohľadu od opakovania rizík fajčenia a sústreďuje sa práve na zdôrazňovanie výhod života bez tabaku. Na základe vedeckých poznatkov bol vytvorený nástroj iCoach (www.exsmokers.eu), ktorý je prístupný zdarma v 22 jazykoch EÚ.

 Deň exfajčiarov nasleduje nedávnu inovatívnu kampaň ´Odvyknite si od fajčenia s klubom Barca´, v rámci ktorej Európska komisia vytvorila partnerstvo s futbalovým klubom FC Barcelona. Tento program v súčasnosti podporuje viac ako 70 000 ľudí, ktorí sa snažia odvyknúť si od fajčenia (www.quitsmokingwithbarca.eu).

Očakáva sa, že spolu s rozšírením podujatí pri príležitosti osláv Dňa exfajčiara po celej Európe, sa vytvára nová tradícia: blahoželať  exfajčiarom k ich zdraviu.

Autor článku: /-/

Dátum zverejnenia: