Zvrátená veda – obchod so zdravím

Zvrátená veda – obchod so zdravím
Zdroj: bigstockphoto.com
Po prečítaní knihy Zvrátená veda budete veriť máločomu...alebo budete aspoň triezvejší v tom, aké nezmysly a polopravdy nám médiá denne predkladajú. Nutriční odborníci, homeopati, kozmetické spoločnosti a farmaceuti. Každý má svoje záujmy a niekedy je až neuveriteľné, čomu veríme a na aké hlúposti dokážeme naletieť.

Spôsobuje očkovacia vakcína autizmus? Alebo je všeobecne očkovanie škodlivé? Prečo museli zbytočne zomrieť státisíce ľudí na AIDS? Je homeopatia šarlatánska paveda alebo skutočne lieči?

Aj týmito otázkami sa zaoberá novinka s príznačným názvom Zvrátená veda. Možno aj vy sledujete správy v médiách a občas neviete, čomu vlastne veriť.  Áno, niekedy ide len o snahu zaujať, priniesť (nepodloženú) bombu, tlaky lobistov...novinka Zvrátená veda vám možno otvorí oči.

Autor Ben Goldacre je britský lekár a novinár, ktorý nezaujato a objektívne otvára najkontroverznejšie prípady škandálov obchodu s ľudským zdravím a usvedčuje pseudovedcov, ziskuchtivých „odborníkov“ aj dychtivých čarbákov z podvodov a parazitovania na ľudskom zdraví.

Očkovanie, homeopatia, štatistiky, mediálne kačice...Goldacre pristupuje k témam logicky a na základe dôkazov. 

Kniha je plná informácií a dôkazov o nekalých praktikách z oblasti medicíny a farmácie. Nepríjemne ukazuje prstom na rôznych podvodníkov, ktorí sa pod rúškom pseudovedeckosti priživujú na cudzom nešťastí.

Zzz.sk vám ponúka úryvok z knihy Zvrátená veda:

Placebo efekt

Zo všetkých nebezpečenstiev komplementárnej a alternatívnej medicíny je pre mňa najväčším sklamaním spôsob, akým deformuje naše porozumenie svojim telám. Rovnako ako teória veľkého tresku je oveľa zaujímavejšia, ako príbeh o stvorení sveta v Genesis, je aj príbeh, ktorý nám môže poskytnúť veda o prírodnom svete, oveľa zaujímavejší ako akákoľvek povesť o čarovných pilulkách namiešaných alternatívnym liečiteľom. K napraveniu tejto rovnováhy vám ponúkam bleskovú exkurziu po jednej z najbizarnejších a najpoučnejších oblastí lekárskeho výskumu. Predstavím vám vzťah medzi naším telom a našou mysľou, úlohu zmyslu v uzdravovaní, a zvlášť potom „placebo efekt“.

Rovnako ako šarlatánstvo všetkého druhu, začalo byť placebo v medicíne nemoderným javom, hneď ako začal biomedicínsky model prinášať svoje hmatateľné výsledky. Jeden komentár z roku 1890 mu zazvonil umieračikom, keď opísal prípad lekára, ktorý podal svojej pacientke injekčne vodu namiesto morfínu. Úplne dokonale sa uzdravila, potom ale podvod odhalila, podala žalobu na súd a vyhrala. Tento komentár bol žalospev, pretože lekári už od počiatku vekov medicíny vedeli, že útecha a správny prístup pri posteli pacienta, môžu byť veľmi účinné. „Vari [placebo] už nikdy nezíska takú dôveru a príležitosť uplatniť svoje úžasné psychologické účinky, ako jeho jedovatejší nástupcovia?“ pýtal sa v tej dobe list Medical Press. Jeho užívanie našťastie prežilo.

Naprieč dejinami bol vždy placebo efekt zvlášť dobre zdokumentovaný na poli bolesti a niektoré príbehy sú naozaj pozoruhodné. Henry Beecher, americký anestéziológ, opísal operáciu vojaka so strašnými zraneniami v jednej poľnej nemocnici za druhej svetovej vojny. Používal slanú vodu, pretože všetok morfín bol už preč, a k jeho úžasu bol pacient v poriadku. Peter Parker, americký misionár, zase opisoval vykonávanie operácie bez anestézie na jednom čínskom pacientovi, v polovici devätnásteho storočia. Po operácii „zoskočil na zem,“ uklonil sa a odišiel z miestnosti, akoby sa nič nestalo.

Theodor Kocher vykonal 1 600 odstránení štítnej žľazy bez anestézie v 90. rokoch 19. storočia v Berne. Klobúk dole pred človekom, ktorý dokázal vykonávať komplikované operácie krku na pacientoch pri vedomí. Mitchel na začiatku 20. storočia vykonával plné amputácie a mastektómie, tiež úplne bez anestézie. Aj chirurgovia z obdobia pred vynálezom anestézie často opisovali, ako niektorí pacienti dokázali zvládať rezy cez svaly a prerezávanie kostí pri plnom vedomí, dokonca bez toho aby museli zaťať zuby. Človek vydrží viac, ako si myslíte.

To je zaujímavý kontext, v ktorom si môžeme spomenúť na dva akrobatické kúsky v televízii v roku 2006. Prvým bola skôr melodramatická operácia „v hypnóze“ na stanici Channel 4: „Chceme len otvoriť diskusiu o tejto významnej medicínskej téme,“ vysvetľovala produkčná spoločnosť Zigzag, známa svojimi šou ako Mile High Club alebo Streak Party. Operácia, triviálna náprava pruhu, bola vykonávaná s liečivami, ale v znížených dávkach, a podávaná ako zázrak medicíny.

Druhým bola Alternative Medicine: Th e Evidence (Alternatívna medicína: Dôkazy), trochu sentimentálna šou na BBC2 v podaní Kathy Sykesovej („profesorky verejného porozumenia vedy“). Tento seriál sa stal predmetom úspešných sťažností na najvyššej úrovni kvôli tomu, ako uvádzal obecenstvo do omylu. Diváci verili, že práve videli pacienta pri operácii hrudníka, u ktorého bola ako anestézia použitá iba akupunktúra; v skutočnosti to bolo úplne inak, pretože pacient tu opäť dostal sadu konvenčných liečiv, aby mohla byť operácia vykonaná.*

Keď sa zamyslíme nad týmito zavádzajúcimi epizódkami so zreteľom na realitu, že operácie sa často vykonávali bez anestetík, bez placeba, bez alternatívnych liečiteľov, bez hypnotizérov a bez TV producentov – pripadajú nám tieto televízne ukážky zrazu oveľa menej dramatické.

Prečítajte si viac o knihe Zvrátená veda.

Autor článku: Vydavateľstvo Ikar

Dátum zverejnenia: