Akné nie je len problémom mladých

Akné patrí medzi najrozšírenejšie diagnózy, ktoré privádzajú pacientov do ambulancií dermatológov. Štatistiky tvrdia, že až 85 % ľudí vo veku medzi 13 a 25 rokom života trápi diagnóza akné. Často však trápi aj ženy či mužov, ktorí majú „ pubertu“ už dávno za sebou.

Význam tohto ochorenia by sme nemali podceňovať a je potrebné začať čo najskôr diagnostiku a následne nasadiť liečbu, aby akné nezanechalo jazvy na koži a na duši.

Súčasná doba našťastie ponúka omnoho viac možností pre liečbu než to bolo v minulosti, keď si mnoho mladých ľudí ako spomienku na akné odnieslo do života pleť poznačenú nepeknými jazvami.

V zásade je možné povedať, že každý typ akné je liečiteľný, je len potrebné použiť správnu metódu, prípadne kombináciu  rôznych metód.

Úspech liečby je závislý od mnohých faktorov a do veľkej miery závisí od spolupráce s pacientom a jeho dôvery voči ošetrujúcemu lekárovi.

Ako hovorí MUDr. Novotná z Kliniky Esthetic: „50% úspechu  je závislých na stanovení diagnózy, vylúčení vnútorných príčin a nasadení správnej starostlivosti o pleť. Zvyšných 50% je podľa našich skúseností v odbornom ošetrovaní pleti – lekárske laserové zákroky, čistenie pleti, ktoré by mala robiť skúsená kozmetička, ktorá má prax v ošetrovaní problematickej pleti a ktorého samozrejmou súčasťou by u akné mala byť mikrodermabrázia a záverečné ošetrenie soft, tzv. biostimulačným laserom.“

Pri liečbe akné sa v miestnej liečbe na odporučenie lekára používajú antibiotiká (krémy, roztoky), benzoylperoxid, kyselina azaleinová, deriváty vitamínu A (gely, krémy), chemický peeling (aplikácia ovocných kyselín, najnovšie polyhydroxykyselín, ktoré sú jemnejšie voči pokožke), aplikácia laseru a ako vysoko účinná sa ukázala metóda použitia intenzívneho pulzného svetla.

Pri zlyhaní lokálnej liečby sa okamžite nasazuje celková liečba, najčastejšie perorálna antikoncepcia s antiandrogénnym účinkom, antibiotiká, alebo deriváty vitamínu A. Kým ľahšie formy akné sa dajú väčšinou dobre terapeuticky ovplyvňovať lokálnou liečbou (krémy, lotia, roztoky), pri vážnejších, zápalových prejavoch sa hlavný dôraz kladie na liečbu celkovú (antibiotiká, antiandrogény, izotretinoin).

Spomínanou overenou novinkou v liečbe akné je využitie intenzívneho pulzného svetla alebo lasera vyššej vlnovej dĺžky, pri ktorom dochádza k stimulácii lokálnej imunitnej odpovede, k zníženiu počtu zapálených miest a k odstránenie červenofialových a hnedých fľakov, ktoré u mnohých pacientov zostávajú na koži po zhojení vyrážok. Zároveň dochádza k vylepšenie textúry kože a redukcii rozšírených pórov. Ide o minimálne bolestivú metódu, pri ktorej pacient pociťuje akoby štipnutie v mieste impulzu. Zákrok trvá v priemere 15 – 20 minút a pokožka po zákroku je začervenalá a mierne opuchnutá. Začervenanie a opuch miznú do niekoľkých hodín a dlhšie pretrváva v mieste jaziev a pigmentácií po zahojených vyrážkach. Opakovanie je možné po štyroch týždňoch, kedy sa kompletne obnoví horná vrstva kože – epidermas. Odporúčame 3 – 5 zákrokov v zimnej sezóne.

Ako ďalej dodáva MUDr. Novotná: „Liečba akné je vždy komplexná a jej súčasťou je aj domáce ošetrovanie, ktoré spočíva v dôkladnom večernom vyčistení pokožky a jej následným ošetrením kyslou pleťovou vodou pH 4, ktorá obnoví prirodzené obranné mechanizmy na koži. Na večer odporúčame krémy s obsahom retinoidov alebo ovocných kyselín. Na to, aby sme pleť príliš nevysušili, je dôležité ráno ju dôkladne hydratovať, pretože príliš suchá pleť sa prirodzene začne viac mastiť. Na zapálené prejavy je vhodné použiť antibiotikum vo forme pleťovej vody, ktorou si pacient pretiera len zapálené ložiská.“

Nezabúdajte, že najhoršou formou liečby akné je tzv. samoliečba – vytláčanie vyrážok a časté striedanie krémov.

Autor článku: MUDr. Alexandra Novotná

Dátum zverejnenia: