Pigmentové škvrny – častý problém pri hormonálnych zmenách

Objavili sa vám na tvári, krku, na rukách alebo v dekolte tmavé pigmentové škvrny? Beriete hormonálnu antikoncepciu alebo ste tehotná? Ako vlastne vznikajú? Dajú  sa odstrániť? Ako  im predchádzať, ak zatiaľ žiadne nemáte?

Ako vznikajú

Na miestach prístupných slnečnému žiareniu, teda na tvári, krku, niekedy na rukách alebo v dekolte sa môžu utvoriť tmavé pigmentové škvrny. Vznikajú vplyvom užívania hormonálnej antikoncepcie v období pred tehotenstvom alebo vplyvom vysokej hladiny ženského pohlavného hormónu estrogénu počas tehotenstva. Pigmentácie na tvári alebo na tele sú jedným z najčastejších kožných problémov žien.

Ako ich odstrániť

Na liečbu postihnutej pokožky sa používajú krémy s obsahom účinných bieliacich substancií napr. hydrochinón, kyselina kojová alebo polyhydroxykyseliny v rôznych koncentráciách buď z lekárne, alebo s vyššou koncentráciou účinných látok zarábané priamo pre potreby pacientky.

Momentálne najúčinejším spôsobom na odstránenie škvŕn na tvári, v dekolte alebo iných častiach tela je použitie intenzívneho pulzného svetla najnovšej generácie. Je šetrnejšie voči pokožke, menej poškodzuje okolité tkanivá a nepáli kožu. Pri zákroku sa na pigmentáciu priloží kryštál, cez ktorý prechádza impulz – svetlo predne definovanej vlnovej dĺžky, ktoré ničí pigmentové bunky.  Samotný zákrok trvá niekoľko minút, žena môže cítiť akoby štipnutie gumičkou. Pigmentácia po zákroku stmavne a po troch až štyroch týždňoch zmizne. Podľa hĺbky a intenzity pigmentácie je potrebné zákrok opakovať.  Zákrok môže absolvovať dojčiaca mamička, počas tehotenstva sa však neodporúča.

Ako pigmentovým škvrnám predchádzať

Oveľa efektívnejšie je vzniku pigmentových škvŕn predchádzať. Používajte krémy s vyšším ochranným faktorom a chráňte sa pred spálenín na slnku.

Autor článku: MUDr. Alexandra Novotná

Dátum zverejnenia: