Týždeň prevencie diabetickej nefropatie

UN L. Pasteura Košice sa 13. novembra zapojí do Celoslovenskej osvetovej akcie Týždeň prevencie diabetickej nefropatie, ktorá sa koná pri príležitosti Svetového dňa diabetu a ten pripadá na 14. november. Cieľom je upozorniť verejnosť na problematiku chronického ochorenia obličiek ako závažnej sprievodnej komplikácie cukrovky. Odbornými garantmi projektu sú Slovenská nefrologická spoločnosť a Slovenská diabetologická spoločnosť.

Už zajtra, t.j. 13.11.2013 od 7.00 – 12.00 môžu ľudia trpiaci cukrovkou navštíviť osvetový stánok v poliklinickej časti UNLP na Triede SNP1 (1. poschodie vedľa Lekárne), kde sa dozvedia viac informácií o ochorení a zároveň sa budú môcť hneď otestovať pomocou jednoduchého orientačného samodiagnostického testu. Tento test môže ukázať, či ľudia trpiaci cukrovkou patria medzi pacientov ohrozených aj diabetickou nefropatiou. Pozitívny nález je zároveň odporúčaním na urýchlenú návštevu špecialistu na ochorenia obličiek – nefrológa.  

Počas podujatia bude v stánku k dispozícii MUDr. Alfonz Jurčina – nefrológ UNLP (odborník na obličky), ktorý pacientom na mieste poradí, ako ďalej postupovať.

Diabetická nefropatia je chronické ochorenie obličiek spôsobené cukrovkou, preto je testovanie určené najmä cukrovkárom. Test však môže odhaliť ochorenie obličiek aj u ľudí, ktorí nie sú cukrovkári, ale majú iné ochorenia, napr. vysoký krvný tlak, obezitu.

Autor článku: Mgr. Ladislava Šustová

Dátum zverejnenia: