Nežiaduce chĺpky trápia ženy aj mužov. Laserová epilácia je efektívnym a najmä trvalým riešením

Nežiaduce chĺpky trápia ženy aj mužov. Laserová epilácia je efektívnym a najmä trvalým riešením
Zdroj: bigstockphoto.com

Ochlpenie je pre človeka prirodzené. Naše telo chráni pred nepriaznivými vplyvmi okolitého prostredia a má aj ďalšie dôležité funkcie. Ak ho však máme na tele priveľa a je výrazné, vie nás poriadne potrápiť. A nielen dámy majú s nadmerným ochlpením problém. Znepríjemniť život dokáže aj mužom. Ženy trápi najmä vtedy, keď sa vyskytuje nad hornou perou, na brade, okolo prsných bradaviek, okolo pupka, na vnútorných stranách stehien, mužom zasa spôsobuje starosti napríklad na chrbte alebo na zadku. Moderná doba priniesla so sebou aj možnosť epilácie oblastí, ktoré sú prirodzene ochlpené – napríklad intímne oblasti u žien ale aj u mužov.

Tento zvyčajne estetický problém môže spôsobiť  výrazné zníženie sebavedomia a veľké komplexy. Genetika niekomu nadelila tmavé, hrubé chlpy, inému miniatúrne blond chĺpky.  Nadmerné ochlpenie môže byť však aj zdravotným problémom. Najčastejšie sa tak prejavujú rozličné hormonálne poruchy.

Ako hovorí dermatologička MUDr. Alexandra Novotná, PhD: „Najťažšou formou nadmerného ochlpenia je hirzutizmus. Prejaví sa vtedy, keď je v ženskom tele príliš veľa mužských pohlavných hormónov a chlpy rastú tam, kde zväčša rastú mužom. Ak chlpy rastú úplne všade, ide o hypertrichózu, ktorá má tiež rôzne formy od ľahších až po tie najťažšie. Týchto extrémnych prípadov je veľmi málo, vo väčšine prípadov sú chĺpky iba kozmetický problém.“

Vo všeobecnosti platí, že chlpy sa nám jednoducho na niektorých miestach nepáčia a chceme ich čo najrýchlejšie a najefektívnejšie odstrániť. Keďže klasickým žiletkám už takmer odzvonilo, na rad prišli depilačné krémy, voskové pásiky, či elektrické strojčeky. Ich účinky však nie sú trvalé, chĺpky skôr či neskôr znova narastú. Navyše niekedy spôsobujú vrastanie chĺpkov do kože a to môže vyvolať zápalové procesy. Metódy trvalého odstraňovania ochlpenia sú dnes oveľa žiadanejšie. Najefektívnejší z nich je laser.

Aj v tomto prípade je však veľmi dôležité obrátiť sa na odborníkov, ktorí používajú kvalitné moderné lasery.

Tie najmodernejšie prístroje nepoškodzujú  pokožku, lebo ju pred zákrokom chladia a svojim pôsobením sa dostávajú  priamo ku korienku. Podmienkou laserovej epilácie je aspoň minimálna prítomnosť pigmentu v chĺpku, teda laser neodstráni biele, blond alebo šedivé chĺpky.

Ak je k dispozícii kvalitný, výkonný a bezpečný laser s čo najefektívnejším chladením, je možné použiť vyššiu energiu a zákrok sa stáva účinnejším. Princíp, na ktorom laser funguje, sa označuje ako selektívna fototermolýza. Laser produkuje svetelné žiarenie jednej vlnovej dĺžky. Lasery používané za účelom epilácie produkujú svetlo citlivé na farbivo vlasového chĺpku - melanín. Laser svojím pôsobením reaguje s farbivom chlpu, zahreje ho na extrémne vysokú teplotu a spáli.

Farbivo melanín obsahuje aj koža. Čím je koža prirodzene tmavšia, alebo opálenejšia, tým viac laserový lúč zahrieva pokožku. Takže pri tmavej koži je nutné použiť  nižšiu energiu laserového lúča, takú, pri ktorej nedôjde k poškodeniu kože. Táto nižšia energia je však menej efektívna pre definitívne odstránenie vlasovej cibuľky. Ideálny je tmavý hrubý  chlp a svetlá koža. Čím je väčší rozdiel medzi farbou chlpu a farbou pokožky, tým je laserová epilácia účinnejšia.

Počet opakovaní na docielenie definitívneho odstránenia chlpov je individuálny a okrem rozdielu medzi farbou pokožky a farbou ochlpenia závisí od množstva zasiahnutých či poškodených chlpov v aktívnej - rastovej fáze chlpu. Len v tejto fáze je korienok citlivý na zásah laserovým žiarením. Laserový lúč prenikne ku korienku chlpu, zachytí sa na tmavom pigmente a tepelným  účinkom ho spáli. Chlp sa po niekoľkých dňoch /cca týždeň/ z korienka uvoľní a vypadne. Vlasové cibuľky v kľudovej fáze sa postupne zregenerujú, stmavnú a začnú z nich rásť chlpy. Preto sú medzi jednotlivými epiláciami nutné dostatočne dlhé pauzy.

V priemere je potrebné, aby sa epilácia opakovala 4 až 8 krát, v dostatočných časových intervaloch. Pri vstupnej konzultácii sa určí potrebná energia lasera aj predpokladaný počet opakovaní.

Autor článku: Esthetic – súkromná klinika plastickej chirurgie, estetickej a laserovej medicíny

Dátum zverejnenia: