Návšteva s červeným nosom vykúzlila úsmev na tvári košických pacientov

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice  (UNLP) privítala veselú návštevu. Pacientov Kliniky hematológie a onkohematológie (KHaOH) prišli rozveseliť zdravotní klauni z občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors, ktorí so sebou priniesli nielen radosť a smiech, ale aj obľúbené “Koše plné humoru“.   Projekt sa zameriava hlavne na pacientov na onkologických oddeleniach, pretože tí trávia v nemocnici najviac času.

Klauni v zložení sestrička Vydarená a doktor Dodo Cikaj rozdávali pacientom na KHaOH darčekové koše, ktoré sú doslova nabité humorom a slúžia na spestrenie dlhého pobytu v nemocnici. Pacienti v nich našli rôzne knihy, spoločenské hry, krížovky, hlavolamy, ohrievacie vankúšiky na ruky, hracie karty, masážne loptičky, CD-čka či vianočné pohľadnice.   Skrátka všetko čo pomôže dodať novú energiu a od srdca sa zasmiať.

 „Prítomnosť klaunov navodila medzi pacientmi príjemnú atmosféru, ktorá je pre liečbu veľmi dôležitá. Spokojnosť pacientov a dobrá nálada pomáhajú nielen pacientom, ale aj personálu a preto úsmevy boli nielen na tvárach chorých, ale aj našich sestričiek,“ povedala PhDr. Jana Bocková, vedúca sestra KHaOH. 

„Tešia nás pozitívne ohlasy a milé prijatie nielen od pacientov, ale aj od personálu nemocnice. Naši klauni väčšinou navštevujú deti, preto je skvelé vidieť, že aj dospelí sa dokážu uvoľniť, zasmiať a zabaviť aj napriek ťažkej životnej situácii. Snáď im úsmev na tvári vydrží dlhšie práve vďaka zábavnému obsahu Košov plných humoru,“ verí riaditeľka občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors, Zuzana Ambro.

Pred prvou návštevou Červených nosov vlani mali na KHaOH obavy, ako to ich pacienti príjmu, pretože ide o aktivitu známu predovšetkým z detských oddelení. „Boli sme milo prekvapení pozitívnou bezprostrednou reakciou našich pacientov napriek problémom, s ktorými denne zápasia. Svedčí to o profesionalite zúčastnených aktérov a zanietených dobrovoľníkov, ako aj o potrebe psychoterapie na takých ťažkých oddeleniach ako je KHaOH. Mnohí naši pacienti sú celé dni aj týždne bez prítomnosti príbuzných, preto akýkoľvek pozitívny podnet z okolia je pre nich povzbudením. Návštevu Červených nosov by sme preto uvítali aj častejšie,“ dodala primárka kliniky MUDr. Natália Štecová.

Zdravotní klauni navštívili pacientov UNLP už po tretí raz. Prvýkrát obdarili detských pacientov Psychiatrickej kliniky presne pred tromi rokmi. S projektom “Kôš plný humoru“ prišli na KHaOH už po druhý raz. V UNLP rozdali doposiaľ 140 košov.

Autor článku: Mgr. Ladislava Šustová

Dátum zverejnenia: