Nezľaknite sa chrípky

Nezľaknite sa chrípky
Zdroj: bigstockphoto.com

Vírusová infekcia chrípka je jedno z najzávažnejších ochorení dýchacieho systému. Neviete, ako účinne zahnať nepríjemné jesenné a zimné ochorenie? Možno vám užitočnými radami pripomenieme niečo, na čo ste pozabudli, ako sa nenakaziť, prípadne čo najrýchlejšie sa vyliečiť.

Vysoké teploty, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, únava, malátnosť, nechutenstvo, suchý dráždivý kašeľ - aj to sú niektoré prejavy chrípkového ochorenia. Pravá chrípka (influenza) je spôsobená vírusom zo skupiny ortomyxovírusov a jej priebeh je dlhší a ťažší ako pri prechladnutí. Vírusy majú veľkú schopnosť mutovať, preto po prekonaní choroby nemáme obranné látky proti jej ďalším variantom.

Chrípka viac vyčerpá

Pre chrípku je príznačný rýchly nástup, pri zvýšenej teplote ho niekedy sprevádza zimnica. Chrípka sa šíri vzduchom kvapôčkovou infekciou – kašľaním a kýchaním, ale nakaziť sa môžete dotykom predmetu, ktorého sa dotýkala infi kovaná osoba. Dbať by ste preto mali najmä na to, aby ste sa čo najmenej zdržiavali v preľudnených a zle alebo vôbec nevetraných priestoroch. Ale pozor,  nezameňte si chrípku s prechladnutím. To, na rozdiel od chrípky, väčšinou nespôsobuje vážne komplikácie.

Ak sa cítite nevládni, bolí vás celé telo, teplomer ukazuje vysokú teplotu, podľa všetkého máte chrípku. Zalezte čo najskôr do postele, snažte sa vypotiť a prijímajte čo najviac tekutín. Lekári však upozorňujú, že nie vždy si chrípkové ochorenie vyžaduje antibiotiká. Chrípka je vírusové ochorenie a antibiotikami sa liečia len jeho sprievodné komplikácie. Tými môžu byť napríklad zápal priedušiek, zápal prínosových dutín, stredného ucha či zápal hrdla.

Zdravý jedinec sa z chrípky zotaví bez väčších komlikácií za pomoci liekov proti teplote a bolesti. Akútna fáza chrípky odoznie väčšinou po piatich až siedmich dňoch, ale kvôli oslabeniu môže prerásť do bakteriálnej infekcie dýchacích ciest. Pacientom so zníženou obranyschopnosťou proti infekciám hrozí zápal priedušiek (bronchitis), zápal pľúc (pneumoniae), zápal pohrudnice (pleuritis) či zápal srdcového svalu (myokarditis). Prechodená chrípka môže spôsobiť oveľa vážnejšie ochorenia, ktoré pacienta vyradia z pracovného procesu na dlhšiu dobu, a navyše môže zanechať i trvalé následky.

Ako účinkuje vakcína

Medzi preventívne opatrenia proti chrípke nezaraďujeme len otužovanie, užívanie vitamínov a obmedzenie pobytu v spoločnosti iných ľudí počas rizikovej sezóny, ale i očkovanie. Na rozdiel od iných očkovaní, ktoré sa robia raz v živote, alebo s odstupom niekoľkých rokov, očkovanie proti chrípke je by sa malo opakovať každý rok. Keďže sa vírus každý rok mení, pripravujú výrobcovia zakaždým inú „zmes“ kmeňov zaradených do vakcíny. Najvhodnejší čas na očkovanie  je október až koniec decembra. Vakcína obsahuje čiastočky vírusu, antigény, ktoré simulujú obranné mechanizmyv tele. Tieto antigény vyvolávajú tvorbu protilátok, ktoré rozpoznajú chrípkové vírusy v okamihu, keď napadnú organizmus, a zneškodnia ich skôr, než vyvolajú príznaky chrípky.

Ako sa nenakaziť?

 • nezdržiavajte sa na preľudnených miestach (divadlá, kiná, štadióny)
 • zvýšte príjem vitamínov, ovocia i zeleniny
 • snažte sa otužovať a nezabudnite na pohyb
 • vhodne sa obliekajte
 • často si umývajte ruky
 • zaočkujte sa (tvorba protilátok trvá 10 až 14 dní)

Čo robiť počas chrípky?

 • Pite minimálne 10 pohárov tekutín denne (najlepšie čaju), aby dochádzalo k očisteniu organizmu.
 • Na bolesti v hrdle, niekedy spojené s chrípkou, kloktajte 10 minút každé 2 – 4 hodiny teplou vodou, prípadne osolenou.
 • Dajte si horúci kúpeľ nôh – pomáha odstrániť bolesti hlavy a zdurenie nosovej sliznice.
 • Liečte sa v dobre vyvetranej miestnosti, ale nie v prievane.
 • Vylúčte zo stravy jednoduché cukry (rafinovaný cukor, zákusky, koláče, čokoládu, zmrzlinu atď.) Vysoký prívod cukrov zabraňuje imunitnému systému pracovať naplno. Obmedzte aj príjem tukov!
 • Chrípku vyležte!
 • Užívajte antivirotiká.
 • Ak môžete, doprajte si dobrú slepačiu polievku – naozaj pomáha!

Ak ste už chrípku dostali, rozhodne ju treba vyležať. Mnohí ľudia si mýlia chrípku s inými vírusovými ochoreniami, ktoré sa pre laika na chrípku podobajú, ale vyskytujú sa najmä v obdobiach mimo epidémie. Chrípku možno stopercentne diagnostikovať jedine pomocou výteru z nosa a krku (tzv. nosohltanový výter), ktorý sa odošle do laboratória. Čo robiť po prekonaní chrípky? Fyzickú záťaž zvyšujte postupne, vhodná je chôdza v podobe prechádzok. Nezaťažujte organizmus ťažko stráviteľnými potravinami, obmedzte pitie kávy, kolových nápojov a alkoholu. Dôležitý je dostatočný a pravidelný spánok. V tomto období sa neodporúča meniť prostredie a cestovať.

Najnovšie poznatky

Na zlepšenie ochrany v prípade epidémie chrípky bola vyvinutá ochranná protivírusová maska (rúško) ActiProtect, ktorá je už aj na našom trhu. Obsahuje unikátnu protivírusovú vrstvu „Virucoat“, ktorá pri kontakte zneškodní až 99,99 % chrípkových vírusov a zachováva si protivírusovú aktivitu počas celého dňa – 24 hodín. Je to jediná maska, ktorá nielen mechanicky filtruje vzduch, ale zároveň ničí vírusy chrípky. Používanie masky ActiProtect aj proti vírusu typu A H1N1, je spoľahlivým prostriedkom, ako infekciou nenakaziť seba ani ostatných.

Veľmi nepríjemným príznakom chrípky a prechladnutia je horúčka. Pokiaľ je len mierne zvýšená, treba ju považovať za pozitívnu obrannú reakciu tela, ktoré tak ničí vírusy a baktérie. No ak dosiahne viac ako 38 °C, treba ju znížiť, pretože organizmus ohrozuje, zaťažuje srdce, zvyšuje záťaž pre obehový systém, môžu ju sprevádzať aj kŕče a dehydratácia. Jedným z najpoužívanejších prípravkov proti horúčke je už mnoho rokov paracetamol. Najnovšia štúdia odborníkov z Čiech, Slovenska a Ukrajiny však ukázala, že jeho doteraz používané dávkovanie podľa veku nie je vždy ideálne a najmä u ľudí s vyššou telesnou hmotnosťou môže dôjsť k poddávkovaniu.

Optimálne dávkovanie paracetamolu malo byť stanovené na základe telesnej hmotnosti pacienta, a to 10-15 mg/kg, denne maximálne 60 mg/kg. Okrem tabliet paracetamolu (obyčajne po 500 mg s deliacou čiarou, ktorá umožňuje dávku lieku prispôsobiť) sa môžu pri liečbe horúčky u dospelých použiť aj viaczložkové prípravky vo forme rozpustného prášku s obsahom paracetamolu, ktoré v jednotlivej dávke (vrecúšku) zodpovedajú hmotnosti chorého.

Autor článku: Agáta Görnerová

Dátum zverejnenia: