Odstránenie tetovania laserom

Odstránenie tetovania laserom
Zdroj: bigstockphoto.com

Dali ste si urobiť tetovanie a už sa vám nepáči? Alebo máte permanentný make-up, ktorý už nechcete? Pre kompletné odstránenie tetovania sa často rozhodnú ľudia, ktorých kresba alebo nápis na koži už nevyzerá atraktívne – vybledla alebo popraskala. Navyše tetovanie, pokiaľ je na viditeľnom mieste, často predstavuje prekážku v zamestnaní a občas aj v osobnom živote. Dnes je už našťastie dostupná veľmi účinná laserová metóda na odstraňovanie neželaného tetovania, ktorá je navyše takmer bezbolestná.

Laser produkuje krátke záblesky, ktoré prechádzajú cez vrchnú vrstvu kože, bez toho aby ju porušili. Svetlo rôznych vlnových dĺžok je vstrebávané pigmentom tetovacích farieb a dochádza k jeho následnému rozstreleniu – rozloženie pigmentu na malé častice. Poškodené farebné častice odstráni imunitný systém kože alebo sa odlúpnu spolu s poškodenými povrchovými bunkami. S každým ďalším ošetrením sa hĺbka, do ktorej laser pôsobí zvyšuje a odstraňuje sa tak i tetovanie v spodnejších vrstvách kože. Kvalitný laser tak odstráni aj najhlbšie a najproblematickejšie farebné tetovania. Rôzne farby atramentu absorbujú rôzne vlnové dĺžky svetla, takže tetovanie, ktoré obsahuje viac než jednu farbu môže potrebovať viac ako jeden typ lasera. Svetlejšie farby ako je zelená a žltá, je ťažšie odstrániť, než tmavé farby, ako je modrá alebo čierna. Ošetrenie sa preto musí niekoľkokrát opakovať. Po zákroku môže byť koža dočasne začervenaná a tiež môže dôjsť k vzniku chrastičiek, ktoré sa neskôr odlúpnu.

Ako však vysvetľuje MUDr. Alexandra Novotná z Kliniky Esthetic, laserové odstraňovanie tetovania nie je jednoduchá záležitosť. „Tak ako aj pri ostatných laserových zákrokoch, odporúčam všetkým, aby si vyberali len renomované pracoviská, ktoré používajú naozaj kvalitné prístroje. Navyše akýkoľvek zásah do kože laserovým prístrojom patrí výlučne do rúk dermatológa. Odstránenie tetovania si vyžaduje skúsenosti a prax, najmä kvôli tomu, aby sa nevytvorili jazvy alebo iné trvalé stopy na koži klienta.“ 

Autor článku: MUDr. Alexandra Novotná, PhD., dermatologička

Dátum zverejnenia: